Najdôležitejšie v jej živote je zdravie blízkych

Narodila sa v Liptovskom Mikuláši, no väčšiu časť svojho aktívneho života prežila na Orave, ktorá jej prirástla k srdcu. Rusistka Eva Kollárová uplynulý týždeň oslávila okrúhle jubileum.

Rusistka Eva Kollárová s prezidentom Ruska Vladimírom Putinom.Rusistka Eva Kollárová s prezidentom Ruska Vladimírom Putinom. (Zdroj: ARCHÍV (EK))

O svojom skutočnom veku nehovorí rada. Okrem toho, že naň nevyzerá, sa naň ani necíti. Na jej tvári takmer nikdy nechýba optimistický úsmev, v duši riadna dávka entuziazmu. Medzinárodne známa a uznávaná rusistka Eva Kollárová z Nižnej sa uplynulý štvrtok dožila okrúhleho jubilea.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

*Čo vás napadne ako prvé pri oslave okrúhleho výročia?

- V posledných rokoch sa nerada priznávam k životným jubileám, v tom som trochu žensky márnomyseľná. Hádam prvýkrát v živote sa cítim v práci absolútne slobodne a dobre, pretože vedenie Štátneho pedagogického ústavu, kde pracujem ako expert, mi prejavuje úctu a uznanie. Každý človek, či je mladý alebo v zrelom veku, potrebuje mať pocit, že si jeho prácu vážia, ctia, že ho „nedržia pod krkom", nezväzujú. Chcela by som preto zaželať všetkým svojim kolegom a učiteľom práve ten nenahraditeľný pocit slobody, pocit uznania a dôvery.

SkryťVypnúť reklamu

*Dnes už určite môžete bilancovať...

- Pred dvomi mesiacmi som sa cítila absolútne šťastná, mala som všetko, čo som kedy chcela. Mala som pocit šťastia i pocit úspešnosti. Odrazu však akoby mi niekto chcel opäť pripomenúť Maupassanta: „Život nie je nikdy ani taký dobrý, ani taký zlý, ako si myslíme." Zabudla som na to, čo ide mimo nás, čo môže všetko veľmi rýchlo zmeniť - na zdravie našich blízkych. Keď niekto blízky ochorie, odrazu všetko dostáva iný rozmer a absolútny pocit víťazstva, že život držíš pevne za uzdu je zrazu preč. Pochopíš, že život nikdy nebudeš mať navždy pevne osedlaný... A práve to ma znova donúti k pokore a skromnosti, ale zároveň vedie i k pocitom horkosti, že nech sa akokoľvek snažíš žiť správne, život Ti odrazu, ktovie prečo, hodí pod nohy zraňujúcu prekážku a už nekráčaš dopredu ani pevne, ani isto. Takže môj životný pocit je dnes - napriek zaujímavej práci, dobrým výsledkom a úspešným deťom - veľmi neistý. Takmer celý život som mala pocit, že keď človek chce, dosiahne všetko. Ukázalo sa však, že všetko tak byť nemusí.

SkryťVypnúť reklamu

*Dá sa v týchto ťažkých chvíľach hovoriť aj o niečom, čo vás teší?

- Samozrejme. Teší ma zvýšený zmysluplný záujem o ruskú kultúru, zvýšený počet študentov, ktorí chcú študovať rusistiku. Tešia ma úspechy mojich poslucháčov, teší ma zodpovedný prístup k práci obetavých učiteľov, ktorých prácu pozorne sledujem. Teší ma okrúhle 10. výročie medzinárodného časopisu, ktorého som šéfredaktorkou. Je veľa toho, čo ma teší, priala by som si však, aby bolo vo svete viac radosti, úcty a dobroty.

*Okrem vynikajúcej rusistky ste aj vášnivou cestovateľkou. Ktoré krajiny vám najviac utkveli v pamäti a v srdci?

- Moje cesty takmer vždy súviseli a súvisia s mojou prácou. Rada chodím do Ruska, ale i do Ameriky. V Rusku ma nadchli Moskva a Petrohrad, svojou architektúrou, výstavnými sieňami a divadelnými scénami, ale vždy ma najviac obohatili stretnutia so skutočne inteligentnými, múdrymi a nezištnými ľuďmi. Amerika dostala pre mňa tohto roku inú prívetivú tvár. Obama mnohé zmenil, je to charizmatický politik. Pred rokmi som začala USA vnímať cez moje dve deti, ktoré tam pôsobili, ale často som sa pracovne stretala i s americkými rusistami. Fascinovala ma ich sebaistota i ten druh vlastenectva , ktorý v nás Slovákoch, najmä v poslednej dobe, akosi absentuje. Čínu som navštívila len dva razy, prednášala som tam na pozvanie renomovaných univerzít. A zakaždým to bola iná Čína. Pred 10 rokmi - skromná a turistom otvorená, hovoriaca dobre po rusky. Tá súčasná, rusky už skoro vôbec nehovoriaca a anglicky ešte nie dobre, je sebavedomá, sebaistá, kozmopolitná. Možno sa mýlim, ale už som tu nevidela tú radosť z cudzincov, skôr akúsi nevyspytateľnú nedôveru. Je to Čína úspešnejšia, ale nie ľudskejšia.

SkryťVypnúť reklamu

*Ako a kedy ste sa dostali k ruštine, k ruskej kultúre tak, že ste chceli, aby bola vaším povolaním i poslaním?

- Mala som 16 rokov. Stretla som docentku Fecaninovú. Krásnu, múdru a skutočne vzdelanú

vysokoškolskú pedagogičku, ktorá vždy mala pre mňa čas. Spolu sme analyzovali divadelné predstavenia, výstavy, hovorili o nových knihách. Jej som venovala aj moju poslednú knihu. Zomrela pred dvomi rokmi. Ruskej kultúre, ktorú mi s takou láskou predstavila,

vďačím vo svojom osobnom i spoločenskom živote za veľa. Aj preto viem, aké bohatstvo drží v rukách učiteľ, ktorý dokáže doniesť svoj predmet ako dar.

*Viaceré vysoké školy dnes „bojujú" s rôznymi škandálmi. Chýbajúce akreditácie, kupované tituly... Ako to vnímate?

- Veľmi zle a s akousi vnútornou hanbou. Všetci, čo v školstve pracujeme, sme zodpovední a musíme si klásť otázku, či sme urobili všetko, čo sme mali, vrátane istej statočnosti poukázať na chyby a nedostatky v okruhu, v ktorom sa pohybujeme, začínajúc samozrejme kriticky od seba. Chcela by som, aby boli školy Komenského „dielňou ľudskosti". Základné, stredné i vysoké školy sú dnes všetkým iným, len nie tými jeho dielňami ľudskosti. Keď som na začiatku októbra otvárala medzinárodné fórum rusistov Bratislavskie vstreči, otvárala som ho slovami: „Ak ideme dopredu v poznaní, ale zaostávame v mravnosti, nejdeme dopredu, ale dozadu." Žiada sa mi viac kompetentnosti na kompetentných miestach, viac duchovnej noblesy, vzájomnej úcty i emocionálnej štedrosti. Chcela by som v školskom prostredí stretať viac skutočných osobností, ináč nás i našich poslucháčov duchovne rozložia vypočítavé „celebrity".

Oravská rusistka

Eva Kollárová sa narodila v Liptovskom Mikuláši, kde skončila základnú aj strednú školu. Na Oravu ju priviedol jej manžel Ján. Vyštudovala viacero vysokých škôl. Prvé tituly získala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kandidatúru a habilitáciu si urobila v Banskej Bystrici. V roku 2003 jej Štátna akadémia slovanských kultúr v Moskve udelila titul profesorky a Zlatú medailu za celoživotnú publikačnú a prednáškovú činnosť v kulturologickom smerovaní cudzojazyčnej edukácie doma i vo svete. Za Jána Kollára, spolužiaka zo strednej školy, sa vydala ako 22-ročná. Majú dve deti. Eva Kollárová je univerzitná profesorka, rusistka, kulturologička, šéfredaktorka medzinárodného časopisu Ruský jazyk v centre Európy, viceprezidentka Asociácie rusistov Slovenska, členka Kurikulárnej rady ministra školstva. Rada číta knihy, venuje sa poézii, zaujímajú ju aj dokumentárne filmy o významných osobnostiach. Žije striedavo v Nižnej a Bratislave.

Naďa Kališová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 15 550
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 474
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 553
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 503
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 965
  6. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 660
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 464
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 452
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 532
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 20 575
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 473
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 617
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 813
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 692
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 693
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 607
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Bodku za sezónou dal exhibičný zápas medzi majstrami z Istebného a výberom Oravy.

Rozdali sa aj individuálne ocenenia.


Oheň sa rozhorel na kopci Dúbrava nad Dolným Kubínom.

Zasahovali dobrovoľníci z troch zborov.


V Kline zaznamenali rekordnú účasť bežcov.

V Kline sa konal 6. ročník.


a 1 ďalší
Nový rezort v Oravskej Porube má jedinú oficiálnu prírodnú vodnú plochu na kúpanie na Orave.

Kúpaliská kontrolujú hygienici.


  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 532
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 20 575
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 473
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 617
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 813
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 692
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 693
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 607
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu