SEDLIACKA DUBOVÁ. Patrí medzi najstaršie oravské obce s bohatou históriou. Prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1397. Počas storočí sa striedali roky pokojného vývoja s rokmi naplnenými vojnami, neúrodami, epidémiami či inými katastrofami.
Obec musela draho platiť aj za svoju polohu, pri ceste vedúcej do Poľska.
Jej obyvatelia však ani v tých najhorších chvíľach nestratili silu a opäť sa stavali na nohy, opäť budovali svoje príbytky i ostatné potrebné stavby.
Texty k fotografiám
► Sedliacka Dubová bola po 1. svetovej vojne chudobná drevená dedina s typickými sypárňami. Murovaných stavieb bolo málo. Výrazný rozvoj a výstavba rodinných domov začali až v 50. rokoch 20. storočia.
► Rozvoj obce pokračoval aj v 70. rokoch minulého storočia. Vznikla nová ulica s radovou zástavbou rodinných domov. Dnes žijú miestni obyvatelia v modernej dedinke, ktorá viackrát vyhrala v súťaži Naj obec Slovenska.
► Pred vznikom roľníckeho družstva, ale aj počas jeho existencie si ľudia udržiavali aj vlastné hospodárstvo. Chovali hydinu a domáce zvieratá. Zabezpečovali si tak veľkú časť potravín sami. Na fotografii ženy pri sušení sena.
► Asfaltéri pri oprave ciest v obci. Stredom dediny vedie štátna cesta. Na jej opravu obec každoročne prispievala 1300 korún. Jedna zaujímavosť zo starých štatistík: v júni 1924 prešlo obcou 61 vozov, tri nákladné a štyri osobné autá a 920 kusov dobytka.
► Zrenovovaná historická striekačka. V roku 1951 prijal dobrovoľný hasičský spolok názov Miestna jednota československého hasičstva. Členskú základňu tvorilo 49 členov, z toho 13 žien.
► V obci aktívne pôsobila Osvetová beseda, jej správcom bol od roku 1971 učiteľ Peter Havrila. Súčasťou kultúrneho a spoločenského života boli rôzne kurzy a prednášky, najčastejšie na poľnohospodárske a zdravotnícke témy. Dôležitou organizáciou bol aj Československý Červený kríž. Na fotografii sú účastníčky kuchárskeho kurzu v roku 1980 organizovaného Červeným krížom.
► Obecná škola v 60. rokoch. Na fotografii v triede deti s riaditeľom Jozefom Lehockým. Pôvodne bola v dedine rímskokatolícka škola, ale keďže malá, drevená budova nevyhovovala, školský inšpektor ju navrhol zrušiť a zaviesť obecnú školu, aby na novostavbu finančne prispel štát. Od 1. 9. 1930 sa nazývala obecná škola, štát ju podporoval.
► Rok 1977. Zhromaždenie obyvateľov vítalo zástupcov národných výborov pri slávnostnom otváraní kultúrneho domu. Vybudovali ho v akcii Z. Osvetová beseda tak získala vlastné priestory – spoločenskú sálu s kapacitou 300 stoličiek, klubovňu pre mládež, knižnicu, kino a obradnú miestnosť.
► V 60. rokoch sa úspešne rozvíjala kultúrna činnosť. Obec mala divadelný i bábkarský súbor. V roku 1968 založili v obci hudobnú skupinu The Dubb, ktorá hrala bigbítovú a ľudovú muziku nielen na Orave, ale aj za hranicami Slovenska. Skupina existovala do roku 1979.
► Roľnícke družstvo vzniklo v obci v roku 1960. Postupne sa k nemu pripojili aj okolité obce a vytvorili podnik JRD 9. máj so sídlom v Sedliackej Dubovej. Na fotografii prezentujú alegorickým vozom výsledky práce na prvomájových oslavách.
► Zo Sedliackej Dubovej pochádzal aj Peter Colotka. Takmer dvadsať rokov bol predsedom vlády Slovenskej socialistickej republiky. Pôsobil aj ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSSR, podpredseda federálnej vlády ČSSR. Dedina mu vďačí za mnohé stavby, napríklad kultúrny dom, šatne na futbalovom štadióne aj iné veci. Na fotografii je most, ktorý rodák zo Sedliackej Dubovej otváral.
Pozrite si aj ďalšie oravské obce a mestá preklikom hore v záložkách.


Autor: František Jedinák