BABÍN. Prvá písomná zmienka o osade v Oravskej kotline, na úpätí Oravskej Magury, je z roku 1564. Dnes sa rozprestiera v katastrálnom území 1728 hektárov.
V roku 1950 pri sčítaní ľudu mala obec 776 obyvateľov, ktorí od nepamäti boli roľníkmi. Dnes je z nej moderná s počtom obyvateľov bezmála 1450.
Texty k fotografiám
► Vyprevádzanie babínskych mládencov na kampane r. 1950. Kým na Orave nevyrástli fabriky, roľníci boli nútení privyrábať si na sezónnych prácach na veľkostatkoch, štátnych majetkoch a majeroch v južnejších krajoch Slovenska a Čiech.
► Skladanie pionierskeho sľubu v roku 1963. Pionieri sľubovali, že budú vždy pripravení budovať a brániť socialistickú vlasť.
► Betlehemci zviditeľňovali obec. Už Štefan Siváň st. pochodil s betlehemom v domácom ľudovom prostredí nielen celú Oravu, ale babínske koledy šíril aj po celom Československu. Tradícia, ktorú založil, ho prežila.
► Začiatkom roka 1974 prichádzali do obce agitátori z Dolného Kubína, roľníkom vysvetľovali výhodnosť založenia jednotného roľníckeho družstva. Na fotografii posledný zber zemiakov, v roku 1974, pred vznikom družstva.
► Zjari a neskoro v jeseni sa statok aj ovce pásli z poriadky, každý deň pásol iný z majiteľov. Na fotografii z roku 1959 pastierik Jozef Gábor zháňa ovce zo salašov.
► Závan mesta na dedinu. Na svadobnej fotografii z roku 1968 vidieť, ako mestská móda vytláča postupne tradičný kroj. Priniesla aj zmenu účesov. Mladšie dievčatá sa začali obliekať po vzore dievčat a žien z mesta, začali sa obliekať do šiat a svetríkov. Staršie ešte zachovávajú tradičné obliekanie do kroja.
► Babínski mládenci v roku 1963. Zo Západu zavanul módny štýl vlasov, ktorého nositeľom bol napríklad Elvis Presley, aj do Babína. Keďže však gél v obchodoch nebolo dostať, mládenci, ak sa chceli dievčatám páčiť, siahli po zásobách cukru.
► Výstavba farskej budovy v období normalizácie v rokoch 1968-69. Po zmene politickej orientácie však z nej v rámci investičnej výstavby akcie „Z“ urobili materskú školu.
► Uvítanie detí do života v roku 1979. Toto milé stretnutie, organizované obcou, je v podstate jedinou socialistickou akciou, ktorá sa v obmenenom duchu udržiava dodnes.
► Ty mne, ja tebe – tak sa stavali rodinné domy v dedine. Na fotografii stavba Františka Slameníka v roku 1965. Ľudia si pomáhali, šichty navzájom oplácali prácou.
► Roľníkovi Štefanovi Siváňovi (1906 – 1995) sa všetci v dedine vysmievali, že starý chlap sa zapodieva kadejakou zbytočnosťou. Mal rád drevo, rád ho pretváral do postavičiek. Podľa mienky ľudí však mal ísť na pole, do lesa, jednoducho zaujímať sa o užitočné veci, ktoré prinášajú peniaze. Dnes sú Siváňove drevené sošky a betlehemy vo všetkých veľkých slovenských galériách a jeho dielo poznajú znalci naivného umenia na celom svete. V encyklopédii svetových insitných tvorcov zaujal Štefan Siváň st. miesto popri kovačických maliaroch či slávnom colníkovi Henrim Rousseauovi.
Na projekte spolupracuje Marián Grígeľ.
Pozrite si aj ďalšie oravské obce a mestá preklikom hore v záložkách.

