DOLNÝ KUBÍN. Podľa plánu Smeru by deti v predškolských triedach a na základných školách mali mať od januára 2019 obedy zadarmo. Dnes sa ich v školách stravuje 318-tisíc, od januára by ich malo byť o dvestotisíc viac. Za obedy pre všetky by štát mal zaplatiť 117-miliónov eur.
Kúpia nafukovacie haly?
„My zriaďovateľom, teda mestám, obciam a cirkvám, poskytneme 1,20 eura na jedného žiaka a tým sa naša povinnosť končí,“ vysvetlil Robert Fico pri predstavení zámeru.
„Toto je veľmi dobrý nápad našej vlády,“ povedal starosta Mútneho Marián Murín. „Ale ak povedali A, treba povedať aj B. V Mútnom máme štyristo detí a 60 predškolákov. Pre nich a zamestnancov by bolo treba päťsto jedál, ale naša kuchyňa je stavaná na maximálne 200 jedál.“
Upozornil, že by potrebovali minimálne ďalšie tri pracovné sily, na ktoré im nikto neprispeje. „Ale najväčší problém je, že jedlo nebudeme mať kde uvariť a nebudeme ho vedieť vydať. Máme 60 stoličiek. Aké dlhé rady budú na obedy? Nemáme šancu zvládnuť to kapacitne.“
V podobnej situácii sa ocitla aj ZŠ v Zákamennom. Školu navštevuje 706 žiakov, k nim treba pripočítať 60 predškolákov. Ale služby jedálne využíva len 330 stravníkov.
„Spisovali sme si s kuchárkami, ako by to vyzeralo,“ povedala vedúca jedálne Ľudmila Jakubčeková. „Určite budeme potrebovať nafukovaciu jedáleň a kuchyňu, raz toľko kotlov, konvektomat. Rozprávala som sa s kolegyňami v iných školách, všetci sú z toho v strese. Nie je v našich v silách splniť to.“
Nové nariadenie vlády by do zlej situácie dostalo aj samosprávu v Beňadove. Škola mala do školského roku 2016/17 len štyri triedy prvého stupňa. Od minulého školského roku je plnoorganizovaná s deviatimi ročníkmi a 220 žiakmi.

„To je celé zle, chorý nápad,“ povedal starosta Jaroslav Pepucha. „Na obedy chodí 130 ľudí a keďže nemáme jedáleň, fungujeme v provizóriu. Na chodbe máme šesť stolov, na ktorých jedia. Ak by pribudli ďalší, bol by to koniec.“
Samospráva v Dolnom Kubíne sa v štyroch základných školách stará o 1953 žiakov, z toho na obedy chodí 1382, čo je takmer 71 percent. „Zvýšenie na sto percent nemáme šancu zvládnuť logisticky,“ povedal Michal Švento, vedúci odboru školstva mestského úradu. „V ZŠ Janka Matúšku vydávajú obedy tri hodiny. Ak by chodilo sto percent, doba by sa pretiahla na štyri hodiny.“
Kuchárok je nedostatok
Okrem nedostatočnej kapacity jedální a kuchýň školy musia riešiť aj nedostatok pracovných síl. V ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne vydali za prvých šesť mesiacov tohto roku 52-tisíc obedov a takmer tritisíc desiat. Michal Švento upozornil na to, že normy na varenie v školských jedálňach sú iné ako v reštauráciách.

„Už dlhšiu dobu zháňame vyučenú kuchárku, neviete o nejakej?“ opýtala sa riaditeľka Katarína Števonková. „Máme dve jedálne, ale len jednu vyučenú kuchárku, pričom vydávať stravu môže len s týmto vzdelaním. Ako to máme urobiť?“
Aj v Beňadove majú s novým personálom jasno. Dve ďalšie kuchárky by ich stáli ročne približne 20-tisíc eur. „To sú pre našu malú obec veľké peniaze. Kde máme ubrať, aby sme to utiahli?“
Problém s personálom majú aj v Zákamennom. „Keby sme varili všetkým deťom, potrebovali by sme ďalšie štyri kuchárky, ale kto tu príde robiť za minimálnu mzdu?“ opýtala sa Ľudmila Jakubčeková.
Potravinami sa bude plytvať
„Ak chceme dávať niečo zadarmo, treba si to dobre rozmyslieť,“ povedala riaditeľka Katarína Števonková. „Obedy zadarmo nie sú dobrý nápad. Máme sociálne slabé rodiny, ktoré platia za obed len tri centy. Niektorých rodičov sme chodili prosiť, aby deti prihlásili.“
Už nebudú obedovať[br][/br]v triedach
NOVOŤ. Letné prázdniny využili samosprávy na úpravy, prestavby a rekonštrukcie základných a materských škôl. Aj v Novoti sa v škôlke objavili majstri.
„Deti doteraz jedli v triedach, chceli sme im poskytnúť dôstojnejší priestor,“ povedal prednosta obecného úradu Dušan Jendrašík. „Zrušením nevyužívaných skladov a bývalej riaditeľne vznikol priestor pre priestrannú modernú jedáleň.“Výhodou je, že je spojená priamo s kuchyňou. Cez jedno výdajné okienko deti dostanú jedlo, do druhého dajú taniere a zbytky jedla.
Súčasťou prestavby je aj zriadenie miestnosti pre upratovačku, sociálnych zariadení pre stravníkov a novej chodby spájajúcu materskú školu s jedálňou. Vymenili aj časť obkladov v kuchyni. Obec za to zaplatila približne 25-tisíc eur.Jedáleň slúži nielen škôlkárom, ale aj prvákom základnej školy. Novú jedáleň ich využíva viac ako sto.
Podľa nej by mal byť rodič aspoň čiastočne zainteresovaný na cene. „Mali by platiť 50 centov. Kto odhlási dieťa z obeda, keď tým neušetrí peniaze? Budeme variť jedlo, ktoré si nikto nezoberie. Hodíme ho do odpadu a za jeho likvidáciu musíme platiť špecializovaným firmám.“
Jaroslav Pepucha má rovnaký názor. „Ak nám ostane 60 porcií ryby, čo s nimi urobíme? Budem ich doma jesť týždeň. Veď nikto zo zamestnancov si obedy naviac domov zobrať nemôže, sviniam ich tiež nemôžeme hodiť, lebo to tak vymysleli úradníci v Bruseli. Dieťa to jedlo jesť môže, sviňa nie. Takto vyhodíme peniaze do vzduchu, lepšie povedané do koša.“
Katarína Števonková pridala ďalšiu skúsenosť so stravovacími návykmi žiakov.
„Rezeň, kurča, špagety, sviečková, šošovicová, paradajková polievka sú obľúbené, ale granadír a v podstate takmer všetky zdravé jedlá nie. Deti nie sú naučené zdravo sa stravovať. Darmo nám hovoria, varte zdravo. Keď vychovávateľky nútili deti jesť, rodičia sa sťažovali.“
V ZŠ M. Kukučína vybavili sponzora na ovocie pre školu. „Keď sú jabĺčka, všetko okolo je označkované. Chytili sme dokonca deti, ktoré súťažili, kto trafí jablko do najvyššieho balkóna. Keď je k obedu jogurt, cesta je označená až po okresný úrad. Všetci vedia, že na Kukučínke ich mali ku obedu.“
Skúsenosti z jedální má vychovávateľka na prvom stupni Iveta Sopúchová zo ZŠ M. Kukučína. „Na menších dozrieme, ale mávam dozor aj v jedálni pre starších žiakov. Keď im obed nechutí, niektorí sa otočia a odídu. Iní obed zoberú z okienka na výdaj a rovno ho zanesú do okienka na odpad.“
Návrhy na využitie peňazí
Starostovia Jaroslav Pepucha a Marián Murín sa v možnosti lepšieho využitia 117 miliónov, ktoré vláda zaplatí za obedy, zhodujú. „Nech radšej zvýšia rodinné prídavky a rodič sám rozhodne, na čo ich minie.“

Katarína Števonková zobrala do rúk kalkulačku. „Pri 650 stravníkoch nám štát dá na stravu mesačne približne 15 500, za školský rok to je úžasných 155-tisíc. Oveľa radšej by sme ich využili na nákup učebných pomôcok, zariadenie špeciálnych učební a podobné vzdelávacie účely. Lyžiarske kurzy, školy v prírode zadarmo sú super. Ešte keby sa podaril plavecký výcvik. Ale obedy? To rozhodne až tak netreba.“
Obedy zadarmo musí niekto zaplatiť, tvrdia rodičia
ORAVA. Niektorí rodičia sa obávajú plytvania potravinami, iní by privítali učebnice zadarmo, ďalší sú spokojní, že ušetria. Aj toto vyplynulo z našej ankety o obedoch zadarmo.
Vladimír Kuteš (44), Dolný Kubín. Nesúhlasím s vlakmi ani s obedmi zadarmo. Niekto to zaplatiť musí. Či to zaplatím priamo svojim deťom, alebo mi ich niekto zoberie z daní, je úplne jedno.
Bibiana Najdeková (36), Dolný Kubín. Neviem, či to je dobrý krok, mám o tom pochybnosti. Ako to bude, keď treba deti odhlásiť? Bude v tom galiba. Aká bude strava? Rovnaká ako doteraz, alebo menej kvalitná? Mám deväťročného syna a obedy mu platíme. Po novom ušetríme, ale radšej keby zaplatili deťom učebnice, ktoré musíme kupovať.
Adriana (33), Oravská Poruba. Super nápad. Prečo by sme mali platiť za deti, keď väzni majú od štátu jedlo zadarmo?
Pavol Kozák (53), Oravský Podzámok. Ako nevolič Fica a odporca jeho populistických krokov s tým nesúhlasím. Neviem odkiaľ zoberú peniaze, komu ubrali? V tomto štáte nikdy nič nebolo zadarmo, niekto to musí zaplatiť. Vedel by som si predstaviť tie peniaze minúť efektívnejšie. Ak sa peniaze použijú kdekoľvek, je jedno, či v školstve, armáde, zdravotníctve, musí to mať presný cieľ. Na konci musí byť výsledok, čo nám to prinieslo, aký efekt. V tomto prípade sú výsledkom len minuté peniaze a získané politické body.
Milota Kuzyšinová, Leštiny. Bude mi to vyhovovať, lebo dcéra mi pôjde za rok do školy. Hodilo by sa to aj pre materské škôlky, kde teraz platíme 22,40 eur. Dcéra má stavebné sporenie, mesačne jej tam dávame 27 eur, tak peniaze za obedy dáme na stavebné. Neviem, či tých 1,20 bude stačiť na dostatočne kvalitný obed, ale hádam áno, moja dcéra nie je veľký jedák.
Pavol Otruba (50), Zázrivá. Veľa ľudí si myslí, že je to vynikajúca vec. Ale zadarmo je to len pre tých, ktorí tie deti majú. My, všetci ostatní, sa im na to poskladáme.
Ľubomíra Nomilnerová (42). Zázrivá. Zbláznili sa? Chcela by som vedieť, odkiaľ tie peniaze zobrali? O rok pôjde moje dieťa do predškolskej triedy, no nesúhlasím s tým. Keď si niekto urobí dieťa, musí sa oň postarať. Aj ho nakŕmiť. Súhlasím s tým, že jedlo by mali mať zaplatené deti pochádzajúce zo sociálne slabých rodín, ale iní určite nie.