DOLNÝ KUBÍN. Keď pijem, auto ostane doma. Toto je najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a nepríjemnostiam.
Počas veľkonočných sviatkov sa uskutoční prvá z viacerých celoslovenských policajných akcií, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o nebezpečenstve alkoholu za volantom. Deň zodpovednosti každoročne organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s políciou.

Každú desiatu dopravnú nehodu na Slovensku spôsobia vodiči, ktorí pred jazdou pili alkoholické nápoje. Najviac ich je počas predĺžených víkendov a sviatkov. „Ak sa však pozrieme len na veľkonočné sviatky, ktoré predstavujú štvordňový víkend, podiel dopravných nehôd, pri ktorých asistoval alkohol, je až 23 percent,“ povedal Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.
Orava sa nemá čím chváliť
Pivovarníci sa tento rok rozhodli zintenzívniť svoje zodpovednostné aktivity. Pred Veľkou nocou chcú pripomenúť vodičom, že alkohol za volant nepatrí. „Apelujeme na vodičov, aby vtedy, keď šoférujú, siahali výlučne po nealkoholických nápojoch, aby cez sviatky mali na pamäti aj nebezpečenstvo zostatkového alkoholu,“ povedala Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu. „Pripravili sme preto aj informačné materiály, ktoré budú policajné hliadky rozdávať vodičom.“

Na veľkonočné sviatky je pripravená aj polícia na Orave. „Tak ako každý rok bude na cestách viac hliadok, ktoré budú účastníkom cestnej premávky pomáhať, ale ich aj kontrolovať,“ povedal Štefan Dlugoš, riaditeľ dolnokubínskeho dopravného inšpektorátu.
Dôvodom je aj štatistika dopravných nehôd. Z 310 dopravných nehôd za rok 2017, ktoré sa stali na Orave, až pri 50 zistili alkohol u vodičov, čo je každá šiesta. Orava sa tak radí medzi regióny, ktoré vysoko prevyšujú celoslovenský priemer.
Pozor na zostatkový alkohol
Veľkým problémom u šoférov býva často zostatkový alkohol, ktorého prítomnosť a pôsobenie sa často podceňuje. To, koľko alkoholu a ako dlho koluje človeku v žilách, závisí od viacerých faktorov. „Na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív potrebuje muž vážiaci 85 kilogramov asi osem hodín,“ upozorňuje Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy a výstavby SR. „Ale žena vážiaca 60 kilogramov potrebuje na odbúranie alkoholu len z dvoch veľkých pív približne deväť hodín. Keď sadáme za volant, je preto dôležité pozrieť si tieto množstvá a orientačné časy aj niekoľko hodín potom, čo sme pili alkohol.“