HLADOVKA. Minimálne tri generácie folkloristov sa stretli v hladovskom kultúrnom dome, aby si pripomenuli okrúhle jubileum miestneho folklórneho súboru Goral. Slovom, slávnostnými príhovormi, gratuláciami, ale najmä muzikou, spevom a tancom. Tým, čo je pre rezkých Goralov najprirodzenejšie. Na oslavách však nevystúpili len domáci, ale aj hostia, ktorí majú k hladovskému súboru veľmi blízko.

„Suchohorskí Gorali, odchovanci nášho folklórneho súboru, s muzikou Karola Šimeka a bratov Chovančákovcov, prišli tiež spestriť tento program,“ povedala vedúca Anna Harmatová. „Nedá mi nespomenúť, že práve Karol Šimek bol jedným z prvých detských muzikantov v súbore.“
Na oslavách zaspievali i sestry Harmatové, zaspievali a zahrali Poliaci pod vedením Andrzeja Karpiela, prišli i Gurňanky a chýbať nemohla Folklórna skupina Goral zo susednej Suchej Hory, ktorá tento rok taktiež oslavuje jubileum 40 rokov od svojho vzniku.
Za šesťdesiat rokov sa v hladovskom súbore vystriedalo niekoľko generácií Hladovčanov aj Suchorčanov. Už babičky súčasných členov v ňom tancovali a spievali. Deti sa naučili desiatky, možno až stovky choreografií, vystúpili na rôznych podujatiach nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, vyhrali mnohé ceny.
Súborové speváčky získali v roku 2000 titul laureát. V ich šľapajách išli o dvanásť rokov hladovskí muzikanti, ktorí to isté ocenenie získali opätovne aj v roku 2014.

Súbor vznikol pred šesťdesiatimi rokmi pri miestnej základnej škole. Prvými vedúcimi boli Peter Jurči a Viktor Garbiar. Od roku 1963 ho viedol Peter Jurči s manželkou Annou. Až v roku 1992 vystriedala manželov Janka Kučková. Po štyroch rokoch vedenie prevzal Miroslav Jurči, syn Anny a Petra. Od roku 2002 viedla Goral Jana Vlčáková. Na jej miesto prišla v roku 2012 súčasná vedúca Anna Harmatová.
Program osláv 60. výročia hladovského súboru si prišli pozrieť desiatky ľudí.
Bývalí členovia súboru si pripomenuli, aké to bolo kedysi.