Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sezóna lovu vlka sa skončila. Na Orave nestrelili poľovníci ani jedného (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Keď ma také dokonale zmysly, ako to ze ich prejde auto?
 

To čo je za sprostú otázku??

lesníkov patron má zníženú inteligenciu?
 

Zrejme sa hanbil

Za polovnikovho, tak si dal lesnikovho. Ale uroven prispevku ho prezradila...
 

 

Tak typek tam pohonkava na tom ze aké dokonale zmysly má vlk tak nech vysvetlí prečo sa nedokáže vyhnúť autu?
 
Hodnoť

V Malych karpatoch vlci

Nie su.A zisli by sa. Nasi oligarchovia strielaju hlavne trofejne zvery . Cestou domov musim vyslovene niekolkokrat zastavit aby som nezrazil zver. Pasu sa zvacsa poliach. Polnohospodari lamentuju
 
Hodnoť

Žiaľ, ochranu požívajú tí,

ktorí si ju nezaslúžia.
 
Hodnoť

čo

to je za primitívny národ, ktorý si zabíja vlastnú prírodu. V okolitých krajinách su viac inteligentný ako potomkovia zakomplexovaných bačov spod tatier.
 

 

AKo nie ze by som zastaval Slovakov...ale ako to dopadol pred par rokmi jediny medved v Nemecku?
 

 

O ktorých krajinách píšeš? V ktorej okolitej krajine ziju medvede, vlky a rysy? Poľsko a Ukrajina, inde pochybujem. Pozri si satelitne snimky krajin zapadne od nas. To je odlesnenie, premena prírodnej krajiny na poľnohospodárko industriálnu. Ale nas budu poučovať o lesnom hospodárstve a ochrane seliem!
 

 

Presne tak. Nerozumiem tomu preco ochranari nemozu argumentovat objektivne. V Polsku je vlk chraneny celorocne. Ale kolko je v Polsku lesov? Ved okrem par parkov tam lesy takmer nie su, je to rovinata polnohospodarska krajina. Teraz nech mi niekto vysvetli co presvedci vlka na Slovensku aby neutocil na cloveka ked sa prestane lovit. Ved okrem juznych nizin je takmer cele slovensko zalesnene tak, ze vlk tam moze zit. To potom by sa clovek bal vyjst do prirody aby ho neroztrhali vlci.
 

 

Ty si asi veľa čítal jacka londona... Odkedy prosím ťa vlky lovia ľudí. Pokiaľ vlk nie je chorý, tak sa ľuďom zďaleka vyhne a to aj na miestach kde ho ľudia nelovia.
 

 

,,Teraz nech mi niekto vysvetli co presvedci vlka na Slovensku aby neutocil na cloveka ked sa prestane lovit."

:-))))
No nič, dobre som sa zasmial.
Takže podľa pocestného vlk na Slovensku nenapáda ľudí lebo ho je možné dva mesaice v roku loviť. Kebybol vlk chránený celoročne, pocestný by nemohol ísť do lesa lebo by bol do desiatich minút roztrhaný. Lebov vlk teraz vie, že sa dva mesiace môže loviť tak seká dobrotu. Inak by by tu požral stovky turistov ročne.

To si vážne myslíš, že odstrel vlka je jedinou ochranou proti jatkám, ktoré by tu inak ropzpútali vlci?
Koľko Poliakov ročne zožerú vlci? Alebo Poliaci do lesov nechodia?
 

 

No ani v tvojom, ani v prispevku yoyo1 nie je uvedeny nejaky rozumny dovod preco by clovek pre vlka nemohol byt potrava, iba nieco take, ze som sa dobre zasmial. Asi si uz zazil zuriveho psa ale proti vlkovi to je nic. Ja som zazil dvoch zurivych co po sebe skakali a som skoro zomrel od strachu, nemas predstavu aky bezmocny je clovek proti vlkovi.
A ano, vlk je plachy pred clovekom lebo ma zle skusenosti, pre co asi ine by sa mal bat cloveka?
 

 

Ten rozumný dôvod prečo by človek nemal byť pre vlka potrava si napísal ty sám.
Vlk je plachý a človeka sa bojí.
Ja ti garantujem, že sa človeka bude báť aj potom ako bude na Slovensku celoročne chránený.
Aj medveď je celoročne chránený, niektorí dokonca tvrdia, že je premnožený a pritom a už roky rokúce tu žiadny medveď človeka nezožral. Áno, bolo pár , doslova pár napadnutí človeka medveďom čo určite nie je nič príjemné, ale tie vyplynuli skôr z nečakaného stretu keď preľaknutý medveď zle situáciu vyhodnotil a zaútočil ako by medveď skrytý za stromom trpezlivo čakal na nejakého turistu čo si bude vykračovať po Štefánikovej magistrále. A aj keď medveď človeka už napadol, tak nakoniec odišiel preč miesto aby ho ho zožral a nechal po ňom len vibramy.

,,A hoci ľudia pov��čšine medvede démonizujú, vyše sto rokov nebol na Slovensku zaznamenaný smrteľný útok."
https://www.aktuality.sk/clano...

V Poľsku je vlk celoročne chránený už roky.
Zopakujem svoje otázky.
A koľko ľudí zožral/napadol vlk v Poľsku? Alebo Poliaci nechodia do lesa? Na toto by som zase rád poznal odpoveď od teba.
3/3
 

 

zakomplexovany si predovsetkym ty... a aj hlupy podla urove prispevku.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Mylis sa, Kriziak. Z vas dvoch ani zakomplexovany, ani hlupy urcite nie je Mogavy.
 
Hodnoť

 

U nás je ich habadej :)
 
Hodnoť

Príroda je prepojený systém

Peknú nedeľu Vám všetkým, priatelia :-)
Chvalabohu sa strelilo menej vlkov a chvalabohu sa na Orave nestrelil žiadny. Aj keď je vlk potenciálne ľuďom nebezpečný (a historicky sú známe napadnutia, aj usmrtenia a niekedy i konzumácia ľudí), jeho inteligencia mu dobre slúži a človeka v súčasnosti identifikuje ako nebezpečného tvora - nie ako zdroj potravy. A táto skúsenosť nejaký čas vydrží... V okolitých krajinách vlka už nejaký čas chránia, tak ak by zmenili svoje chovanie a začali napádať ľudí - budeme to vedieť v predstihu :-)
Akceptovanie vrcholových predátorov v krajinách huste osídlených ľuďmi je seriózny problém. Ktorý sa nedá vyriešiť nezmyselnými zákazmi a príkazmi. To sa všeobecne obracia proti samotným predátorm. Viď situácia v Rumunsku, kde politici vydali absolútny zákaz regulácie veľkých šeliem. Výsledkom je ich ilegálne zabíjanie... a primárne sa na tom vobec nepodieľajú poľovníci - ale obyvatelia odľahlých usadlostí, ktorí sa cítia byť ohrození. A predpokladám, že ak by k podobnej situácii došlo u nás - tak to prebehne veľmi podobne.
Takže by mala prebiehať diskusia, optimálne s vedeckými argumentmi. Ale nielen o vlkoch, alebo medveďoch. Ale o tom, ako chceme našu krajinu (v zmysle anglického landscape) smerovať. Chceme viac lesov? Chceme žltú krajinu (repka)? Chceme viac obnoviteľných zdrojov z poľnohospodárskej pody (energetické porasty kukurice)? Ak chceme všetky tieto pozitívne veci z hľadiska znižovania spotreby fosílnych palív, tak si musíme uvedomiť, že vytvárame extrémne vhodné podmienky pre premnoženie zveri... Poľovníci sú v tom už vedľajší. Zver zabezpečením dostatku potravy - z pozitívnych dovodov - dostáva v podstate nekonečný zdroj potravy - a celoročné úkryty.
A čo s premnoženou zverou? Možeme to nechať tak... ale dopadneme ako v niektorých štátoch USA, kde sa podobne premnožil jelenec viržínsky, a ľudia už po zotmení ani nejazdia autom... Pretože každých 200 m prebieha cez cestu stádo. Poisťovne už ani nepoisťujú autá k zrážke so zverou - pretože je 100 %-ná istota, že k nej dojde. Z predátorov je tam len čierny medveď a poľovníci. A obidvoch predátorov je málo. V okolí dialnic je neskutočný smrad - zo zabitých zvierat, a to sú dialnice oplotené. Noooo... i tak še da...
Ani náhodou nepredpokladám, že by sa na Slovensku niekto vážne mohol zamyslieť nad všetkými časťami celého systému, a že by spracoval nejakú stratégiu ako z toho von... Preto v súčasnosti existujú asi len 2 cesty - permanentná výchova poľovníkov a zabezpečenie efektívneho manažmentu zveri. Čo sa určite niekomu bude zdať ako sci-fi. Ale je to aktuálne jediná možnosť. A druhá je spracovanie manažmentu veľkých predátorov a definovanie podmienok kde majú byť, za akých podmienok, ako sa verejnosti zabezpečí bezpečnosť osob a majetku.
Musíme si ale uvedomiť, že zníženie stavov zveri so sebou logicky bude niesť aj zníženie populácií vlkov. Alebo zvýšenie útokov na domáce zvieratá. So všetkými negatívnymi dosledkami, teda aj pytliactvom a trávením zvierat. Pamatám si, ako som bol na Školskom lesnom podniku Irkutskej univerzity na Bajkale. Celý podnik je na ruské pomery realtívne malý - má len 200 tis. ha. Porastených vačšinou lesom, len 5 % sú prieseky, políčka a lúky... Ďalších 10 % rašeliniská. A na celej tejto ploche majú jednu svorku vlkov - podľa nich 6-7 kusov. A k tomu len niekolko desiatok jeleňov, niekoľko desiatok diviakov a niekoľko stoviek sŕn. Ak by sme to aplikovali na Slovensko, tak by sme zistili, že máme všetkého - aj bylinožravcov aj predátorov 10 x toľko ako v povodnej prírode na Sibíri...
Hmm...
Pekný deň a veľa pohody :-)
 

 

Vies poslať odkaz na zdroje o usmrtení a konzumacii ľudí vlkmi? V 80-tých rokoch na prednáškach zoologie docent hovoril ze nic take sa v modernej historii nestalo. Nie su zaznamy v kronikách ani zdravotných záznamoch.
Zranenia áno, občas vlk pohryzol pastiera. Ale az potom co pastier mlatil palicou vlka zahryznutého do ovce alebo jalovice. Po záhryze vždy usiel.
 

1 2 3 > >>

Už ste čítali?