ZUBEREC. „Za uplynulé roky prešla škola dynamickú cestu aj vďaka tomu, že tu vždy boli ľudia, ktorí sa nebáli novátorských zmien a iných postupov, než bolo zvyčajné v iných školských zariadeniach,“ hodnotí jej riaditeľka Marta Šimičáková.
Škola rada vymýšľala
Základná škola v Zuberci bola napríklad prvou v Žilinskom kraji, a možno i na Slovensku, ktorá začala popri výchove a vzdelávaní detí aj podnikať, vďaka svojej polohe v cestovnom ruchu. Bolo to v školskom roku 1998/99. Zisky z vedľajšej hospodárskej činnosti výrazne pomohli vylepšovať materiálne podmienky nielen škole, ale aj jej jedálni a telocvični.
„V uvoľnených priestoroch sme vytvorili ubytovanie pre žiakov na lyžiarske výcviky,“ spomína bývalý riaditeľ Ján Maťus. „Dokázali sme si zarobiť aj v lete. Do táborov v škole radi chodili najmä Poliaci. Aby priestory boli zaujímavé, pre hostí i žiakov sme postavili saunu, kúpeľne a v telocvični aj horolezeckú stenu. Vonku sme dobudovali niektoré ihriská, klzisko a vlastnili sme aj lyžiarsky vlek.“
Za zmienku stojí aj využitie areálu školy. V rámci pestovateľských prác žiaci pre školskú jedáleň napríklad v 1983/84 vypestovali 130 kilogramov cibule a 90 kíl kapusty a inej zeleniny.
Z neskorších inovátorských počinov môžeme spomenúť napríklad zriadenie vysunutej učebne v Múzeu oravskej dediny, kde sa na pár dní v roku sťahujú tretiaci a štvrtáci.
Areál mal štyri budovy
Stavba školy, školskej bytovky, telocvične a školskej jedálne sa začala v roku 1971. Na stavenisku ochotne pomáhali aj Zuberčania, ktorí tu odpracovali viac ako 16-tisíc brigádnických hodín.
Tretieho februára 1976 odzvonil školský zvonček začiatok vyučovania 397 žiakom v 14 triedach. Bolo medzi nimi 87 žiakov, ktorí sa presťahovali zo starej školskej budovy v Zuberci, 292 žiakov zo Zuberca, Habovky a Oravského Bieleho Potoka, ktorí dovtedy navštevovali 5. až 9. ročník Základnej školy v Habovke. Prvým riaditeľom bol Pavol Palčo.
Hneď v začiatkoch vzniká školské športové stredisko zamerané na zjazdové lyžovanie. Nielen v zjazdovom lyžovaní, ale aj v bežeckom boli žiaci úspešní aj v celoslovenskom meradle.
Škola však nevynikala len v športovej oblasti.
„Dosahovali sme výborné výsledky vo vedomostných súťažiach a môžeme sa pochváliť krásnou etapou úspechov v speváckych a recitačných súťažiach,“ dodáva Marta Šimičáková.
Maximálny počet žiakov v histórii mala škola v školskom roku 1989/90, v 19 triedach sa učilo 490 žiakov. V roku 1997 vytvorila susedná Habovka podmienky na znovuotvorenie svojej plnoorganizovanej školy, a tak zo Zuberca habovskí školáci odchádzajú. Počet žiakov klesol na 366.
„Ostatné roky sú hlavne o nových možnostiach, ktoré urýchľuje vedecko-technický pokrok,“ zdôrazňujú súčasní učitelia. „Mení sa aj obsah vzdelávania, niektoré predmety sa už nevyučujú, niektoré pribudli.“
Počas 40-ročnej histórie školskú dochádzku ukončilo 2191 žiakov. V škole pôsobilo a pôsobí viac ako sto učiteľov, 11 katechétov a teológov, 33 prevádzkových zamestnancov. V súčasnosti tam pracuje 26 pedagógov a 13 prevádzkových zamestnancov.
Milé stretnutie k výročiu
Pri stretnutí z príležitosti 40. výročia školy si bývalí učitelia a zamestnanci mohli pozrieť premeny školy za uplynulé roky.
„K 14 pôvodným triedam pribudli tri bežné učebne, vytvorené z priestorov šatní a kabinetov, dve jazykové učebne, tri počítačové a dve učebne pre školský klub, tanečná miestnosť, knižnica, učebne ZUŠ a kabinety na pomôcky,“ opisuje riaditeľka Marta Šimičáková. „Veľa priestorov sa rekonštruovalo, vylepšili sa materiálne podmienky na výchovnovzdelávací proces. Každá učebňa má interaktívnu tabuľu alebo dataprojektor.“
Po prehliadke školy sa účastníci stretnutia presunuli do miestneho kultúrneho domu. Program, ktorý na túto príležitosť pripravili žiaci so svojimi učiteľmi, prekvapil vysokou úrovňou a zanechal v srdciach ľudí spätých s obecnou školou hlboké emócie.