ORAVA. Oravskí hasiči zasahujú priemerne dvakrát za deň. Za minulý rok zaznamenali 640 výjazdov, z toho 184 požiarov. Oheň spôsobil škody za milión eur.
Zamestnali ich aj sršne
V Dolnom Kubíne slúži 21 zmenových hasičov. Počas roka 2015 podnikli 238 výjazdov, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 43 viac. „Ale škody sú najmenšie za posledných päť rokov,“ hovorí okresný riaditeľ Jozef Púčik. Dosiahli výšku 177-tisíc eur. „Vyhli sa nám lesné požiare aj povodne.“
Najčastejšími príčinami vzniku požiarov bolo úmyselné zapálenie. V tejto kolónke svieti číslo 14. Osemkrát sa plamene rozhoreli kvôli prevádzkovo-technickým poruchám. Potešil nízky počet prípadov vypaľovania trávy. „Za ostatné dva roky sme kvôli tomu zasahovali po štyrikrát, minulý rok iba raz.“
Hasenie lesných požiarov patrí medzi najnáročnejšie zásahy.
Oheň napáchal najväčšie škody v trafostanici v Širokej. Majiteľ prišiel o 70-tisíc eur.
Väčšinu zo 156 technických zásahov tvorili výjazdy ku dopravným nehodám. Nasleduje odstraňovanie popadaných stromov na cestách, otváranie bytov, odstraňovanie včiel, ôs a sršňov. Požiare si nevyžiadali zranenia ani obeť.
Prišli o peniaze
Hasiči sa môžu pochváliť novou technikou, štvorkolkami, člnom, vozidlami. Negatívnou správou je definitívna strata možnosti zrekonštruovať hasičskú stanicu v Dolnom Kubíne z eurofondov. „Na tento účel sme mali určených takmer 1,3 milióna eur,“ hovorí riaditeľ Jozef Púčik. Na vine je stavebná firma, ktorá termín realizácie nestihla. „Stanicu vraj dostavia štát. Veríme, že sa tak stane. Otázkou ostáva, kedy.“
Dolnokubínčania sa obávajú, aby nečakali roky, ako ich kolegovia z Námestova.
Nepoučiteľní vypaľovači trávy
Na nedostatok práce sa nesťažovalo ani 18 hasičov z tvrdošínskej stanice. Zamestnali 187 výjazdov s 51 požiarmi. Škody sú porovnateľné s Dolným Kubínom. Oheň sa rozhorel po úmyselnom zapálení až 18-krát.
Napriek poklesu o deväť ich stále trápi vypaľovanie trávy. „Z tohto dôvodu sme zasahovali až 15-krát,“ hovorí Jozef Púčik.
Najväčší požiar likvidovali hasiči vo firme Vikom z Trstenej. Škoda dosiahla 50-tisíc eur. O desaťtisíc eur menej zaznamenali majitelia rodinných domov v Suchej Hore.
Horela Babia hora
Námestovskí hasiči mali v minulom roku 215 výjazdov, 77 zapríčinil oheň, 90 dopravné nehody.
„Oproti predchádzajúcemu roku vzniklo o sedem požiarov viac, škody sú vyššie o pol milióna eur,“ hovorí námestovský okresný riaditeľ Peter Bakaľa. „Uchránili sme majetok vo výške takmer 6,7 milióna eur.“
Požiar na Babej hore.
Mimoriadne náročný bol trojdňový požiar rúbaniska na Babej hore. Pomáhalo viac ako dvesto profesionálov, dobrovoľníkov, vrtuľníky. „Oheň sme uhasili desať metrov od pralesa. Keby sa tam plamene dostali, prešli by až na poľské územie.“
V tomto okrese zaznamenali jedno zranenie. Pri požiari rodinného domu v Rabčiciach vyhasol ľudský život.
Dôležitá zmena
Obaja riaditelia okresných hasičských a záchranných zborov upozornili na dôležitú zmenu. Od mája sú zrušené okresné operačné strediská, ktoré prijímali telefonické žiadosti občanov o pomoc. Teraz ich spracúvajú na krajskom operačnom stredisku v Žiline.
„Preto je dôležité, aby volajúci čo najlepšie upresnil miesto, kde potrebuje pomoc,“ hovorí Jozef Púčik. „Nestačí povedať miestny názov. Operátor nevie, že Kozinská, Plešivá, Grúne sú miestnou častou Zázrivej.“
Presvedčil sa o tom aj majiteľ auta, ktoré mu niekto úmyselne zapálil v Dolnom Kubíne. Stále opakoval, že auto horí na Brezovci. Čudoval sa, že operátor nevie, kde to je. Sídlisko sa totiž nachádza približne 300 metrov od hasičskej stanice. Operátor to nemohol vedieť.