ADELAIDE. Nórsko, Amerika, Thajsko, Hongkong a naposledy Austrália. Hokejové družstvo Old Boys absolvovalo ďalší medzinárodný turnaj, ktorý bol už tradične spojený s poznávaním miestnej kultúry, zvykov a návštevou atrakcií. „Colníci nám neverili, že ideme v Austrálii hrať hokej,“ hovorí Gustáv Socháň z Tvrdošína. „Keď však uvideli veľké vaky a hokejky, tak nám uverili.“ Do krajiny protinožcov cestovali z Oravy ešte Vladimír Salata z Námestova, Marián Vasek z Nižnej a do hokejových zápasov ako jediný zasiahol Tomáš Chudý z Trstenej. Všetci ostatní plnili úlohy v realizačnom tíme.
Po prílete
Slovenská výprava odcestovala do dejiska turnaja s týždňovým predstihom. V pláne mala navštíviť mestá Sydney a Melbourne. Hneď po prílete do Adelaide museli všetci prejsť prísnou kontrolou emigračnej polície. Do Austrálie je prísne zakázané dovážať akékoľvek jedlo, dva a pol litra alkoholu však cestujúci priviezť môžu. Porušenie sa trestá veľkou pokutou. Skúsenosti s tým už má napríklad bývalý slovenský tenista Dominik Hrbatý. V príručnej taške mu raz našli štyri paradajky. Kvôli ním nedostal vstupné víza a musel zaplatiť tritisíc austrálskych dolárov. „Nám sa niečo také nestalo,“ pousmial sa Gustáv Socháň. „Boli sme poučení. Všetci sme aj presne dodržali normu alkoholu.“
Dostať sa z letiska do hotela bol veľký problém. V čase príletu, o pol desiatej večer, sa totiž práve skončil kriketový zápas medzi Austráliou a Indiou. Zo štadióna vyšlo takmer 70-tisíc ľudí.
Zážitky zo Sydney
Po jednodňovej aklimatizácii navštívili Slováci mesto Sydney, kde strávili tri dni. Využili ich na prehliadku mesta, známeho prístavu s oblúkovým mostom a návštevu svetoznámej Opery, v ktorej mali možnosť vidieť aj operné predstavenie Lovci perál. Spievalo sa vo francúzštine a jednu z hlavných postáv hral Slovák Pavol Breslík.
„Po vystúpení sme skandovali jeho meno z hľadiska. Bol milo prekvapený a potešený.“ Viac ako predstavenie možno ľudí v hľadisku zaujalo oblečenie Gustáva Socháňa. Obliekol si ľudový pltnícky kroj z Nižnej so širokým klobúkom. „Veľa ľudí sa so mnou fotilo. Boli zvedaví, čo to mám na sebe. Dokonca sa ma jedna pani vo výťahu v hoteli spýtala, že pán farár, kde idete na bohoslužbu?“
V Sydney stihla výprava zo Slovenska navštíviť aj známu pláž Bondi Beach, kde v niektorých miestach napádajú kúpajúcich sa žraloky. Sú označené čiernymi vlajkami. U niektorých však vzbudzujú práve tieto miesta adrenalín. „Surfistov sme radšej sledovali z pláže. Možnosť okúpať sa v Indickom oceáne sme využili až na pláži Mandy Beach.“
V Melbourne fandili Djokovičovi
Ďalšie tri dni spoznávalo družstvo Old boys mesto Melbourne. V čase návštevy sa hralo finále Australian Open medzi Novakom Djokovičom a Andym Murrayom. „,Sledovali sme ho na veľkoplošnej obrazovke v areáli okolo Arény Roda Leavra. Len vstup nás vyšiel 35 austrálskych dolárov. Fandili sme Djokovičovi, no v sektore medzi fanúšikmi Murrayho. Pri víťazných loptičkách sa naše pohľady niekedy stretli, ale potom sme s nimi aj porozprávali.“ Pre zaujímavosť vstupné na tento zápas vo vrchných miestach stálo 500 austrálskych dolárov. S lepšími miestami to bolo samozrejme drahšie.
Slováci si v Melbourne urobili aj celodenný výlet na známu oceánsku atrakciu Gret Ocean Road. Videli tam 12 apoštolov, pieskovcovité výjavy z mora. Posledné dve zastávky pred hokejovým turnajom patrili národným parkom. Ešte v Melbourne navštívili prales, kde mali možnosť vidieť koaly. V Adelaide im zas po návrate jedli z rúk kengury.
Na finále plná tribúna Slovákov
Samotný turnaj sa konal v Adelaide na miestnom zimnom štadióne, ktorý je postavený na mohutných pilieroch. Pod ním sa nachádza veľké parkovisko. Medzinárodný turnaj Challenge cup sa konal po piatykrát. Pozvanie prijalo 16 tímov z Nového Zélandu, Singapuru, Slovenska a nechýbali domáce družstvá. Veková hranica na tomto podujatí nebola nijako obmedzená, čo prekvapilo aj Gustáva Socháňa. „Mysleli sme, že nás dajú do skupiny ku starým pánom. V tíme sme mali 63-ročného Jána Bartoša Zvolena, ktorý korčuľoval proti 25-ročným hráčom. V pravidlách neboli žiadne výnimky. Išlo sa tvrdo do tela.“
Old boys ako jediné družstvo z Európy prešlo skupinou bez jediného zaváhania. Nad letcami austrálskej armády dokonca vyhrali 17:0. „Nelietali oni, ale my,“ hovorí Socháň. „Kým sa spamätali, už prehrávali po prvej tretine 7:0.“ Vo štvrťfinále a v semifinále slovenský tím dokonca ani neinkasoval.
„Na naše zápasy začalo chodiť čoraz viac divákov, a to nevedeli, že v bráne máme hráča domáceho tímu. Slovenský nemohol na poslednú chvíľu vycestovať.“
Výkony nechali veľkú odozvu aj medzi Slovákmi v Austrálii. Čoraz vo väčšom počte chodili na zápasy. Na finále sa ich na tribúne, ktorá mala kapacitu 500 ľudí, hemžilo až 350. „Prišli v slovenských dresoch, doniesli si zástavy. Bolo úžasné ich vidieť fandiť. Hokejom sme ich dali dokopy. Niektorí ani o sebe nevedeli.“
Budúci rok možno Kanada
Cestu na hokej si našli aj dve staršie dámy, ktoré žijú v Austrálii už 60 rokov. „Nevyšli sme z údivu, aké sú vitálne. Jedna mala 90 a druhá 92 rokov. Spoločne sme si po semifinále aj v jednom československom bare zaspievali známe slovenské i české pesničky.“
Súperom Slovákov vo finále bolo najsilnejšie družstvo Eagles zo Sydney. V kádri malo päť hráčov austrálskej reprezentácie. Od úvodu sa odohrával tvrdý boj. Na ľade to iskrilo, no rozhodcovia to domácim púšťali. Prvú tretinu Slováci prehrali 1:2, no v prostrednej časti výsledok otočili. Viedli 4:2. Posledná časť skončila remízou a celkovým víťazstvom 6:4. Prvýkrát tak z piatich ročníkov visela na štadióne aj slovenská zástava na počesť víťaza. Veľký úspech mal tento výsledok aj na slovenskom veľvyslanectve v Brisbane. „Pozývali nás na ambasádu. Boli prekvapení, že sme v Austrálii hrali hokej. Mesto je však od dejiska turnaja vzdialené až dvetisíc kilometrov a už sme to nestíhali.“
Tím Old boys zložený z hráčov z Liptovského Mikuláša, Trenčína, Banskej Bystrice, Zvolena a Oravy týmto víťaz-stvom určite s medzinárodnými turnajmi neskončilo. „Chlapci by sa chceli budúci rok zúčastniť turnaja v Kanade v okolí Toronta, kde žije aj veľa vysťahovalcov z Oravy,“ dodal Gustáv Socháň.