Výstavbu domov v dolnooravskej dedine naštartovali pozemkové úpravy.
MEDZIBRODIE NAD ORAVOU. Vďaka komasácii, ukončenej v roku 2012, vznikli v dedine tri stavebné lokality. „Roveň, Dolinky a Hore Pucovým,“ menuje starosta Michal Janota. „Od komasácie v dedine postavili osem nových domov a čoskoro pribudnú ďalšie.“
Pohľad na Dolinky od železničnej stanice.
Stane sa
Vlani samospráva pripravila projekty a stavebné povolenia na výstavbu inžinierskych sietí. „Keďže pozemky pod cestami vlastní obec, ide to rýchlo,“ hovorí starosta. Peniaze na cesty aj vodovod sa bude snažiť získať od štátu, nové rozvody elektriny budujú energetici. „Vysoké napätie ťahajú od Rovne popod železničné priecestie do Dolinky, kde bude stáť nová trafostanica, z ktorej sa napoja na elektrinu jednotlivé domy. Začali pred dvomi týždňami. Vo štvrtok predpoludním robotníci preťali vodovodné potrubie v hĺbke 2,5 metra, tak sme ostali tri hodiny bez vody.“
O nečakanej odstávke starosta informoval obyvateľov cez obecný rozhlas. „Stane sa,“ povedala Jana Matejčíková. „Malému synovi som navarila z Lucky.“
Stavba sa predražuje
Splaškovú kanalizáciu obec buduje od roku 2003. Pôvodný rozpočet bol 17 miliónov korún.
„Predlžovaním dokončenia výstavby sa stavba predražuje,“ hovorí starosta. Do dnešného dňa preinvestovali vyše 650-tisíc eur, postavili za ne čističku odpadových vôd a do zeme zakopali rúry.
„Na dokončenie potrebujeme ešte 300-tisíc eur, hlavne na technológie do čističky. Obec do dvetisíc obyvateľov nedostane peniaze z eurofondov. Môže žiadať o dotáciu Environmentálny fond, ktorý ročne uspokojí 50 obcí z 500. Zatiaľ sme nedostali ani euro. Celé Slovensko je rozkopané a v zemi sú nefunkčné rúry za milióny eur. Jedno nedokončíme, druhé začneme. A potom hovoríme o životnom prostredí.“
V prípade, že Medzibrodčania znovu neuspejú, kanalizáciu plánujú dokončiť v spolupráci s Oravskou vodárenskou spoločnosťou.
Prekonali číslo 500
Michal Janota stojí na čele obce od roku 1990.
„Keď som nastúpil, Medzibrodie malo 408 obyvateľov. Vlani sme prekročili 500, dnes nás je 505. Po komasácii záujem o výstavbu stúpol. Sme blízko Dolného Kubína a stavať chcú u nás aj cudzí. Pýtajú sa, či neviem o pozemkoch na predaj. No tunajší vlastníci si ich väčšinou držia pre svojich potomkov.“