Úbohé, pacienti chodia na vyšetrenie o štvrtej ráno. Prečo?

Za socializmu stávali ľudia v radoch na banány. Čo sa stalo za 25 rokov demokracie? Pacient o palici stojí o štvrtej ráno pred čakárňou odborného lekára, aby sa dostal na vyšetrenie.

Poradovník na vyšetrenie. Po nich prišli na rad onkologickí pacienti.Poradovník na vyšetrenie. Po nich prišli na rad onkologickí pacienti. (Zdroj: LADISLAV LENČUCHA)

TRSTENÁ. Mám 84-ročného otca, ktorý už viac rokov navštevuje urologickú ambulanciu v nemocnici v Trstenej. Pretože má problémy s chodením, má vymenený jeden bedrový kĺb a na výmenu druhého čaká, tak ma minulý týždeň poprosil, či by som ho ráno 28. januára na siedmu ráno zaviezol autom rovno pred budovu s ambulanciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sme tam prišli, tak v čakárni bolo približne 40 pacientov, miest na sedenie je tam len 12. Pri dverách ambulancie bol stojan na karty, kde si každý, kto prišiel ukladal kartu podľa poradia ako prišiel.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal som otcovi, že takto čakať nemá zmysel, a že mu o týždeň, teda dnes 4. februára prídem ráno o piatej tú kartu do stojana uložiť, aby bol v poradí medzi prvými.

Samozrejme, otázkou je, prečo sa tam musí chodiť tak skoro ráno? Lebo inak, telefonicky, či nebodaj cez e-mail nie je možné sa objednať. Tak som tam dnes ráno skutočne už o piatej ráno bol. Predo mnou tam už boli šiesti ľudia. Ten úplne prvý prišiel o 4.15 h, ale stojan na karty pri dverách chýbal a na dverách bola pripevnená ceduľa s textom:

"Dňa 4.2 2016 máme onkologický deň, preto vyšetríme iba 30 pacientov v rade. Prosím sledovať si poradie, ako ste prišli, sestrička o 7.00 h zapíše 30 pacientov do poradia. Viac pacientov nedokážeme ošetriť. Výnimkou sú akútne stavy, o ktorých rozhodne lekár. Ďakujeme za pochopenie."

SkryťVypnúť reklamu

POZNÁMKA: Urologická ambulancia je súkromná ambulancia, ktorá podniká v prenajatých priestoroch Hornooravskej nemocnice v Trstenej.

Takže som musel zmeniť plán a čakať, až kým príde sestra a začne zapisovať. Väčšina čakajúcich boli v dôchodkovom a preddôchodkovom veku, dokonca pred šiestou prišiel vyše 80-ročný pán o dvoch paliciach. Povedali sme si navzájom, kto má aké číslo a ako ľudia prichádzali. D 6.00 h nás už bolo vyše 20, tak sa viacerí rozhodli, že predsa len bude lepšie, ak tie karty poukladáme na zem pri dverách ambulancie, aby nebol pri zapisovaní zmätok a aby sa neporušilo poradie.

To bola naša základná, naivná predstava pacientov o vyriešenie spravodlivého poradia. O 6.30 h nás tam už bolo 38!!! Sestra prišla o 6.40 h, o chvíľu otvorila dvere a na slová, že karty sú poukladané podľa poradia arogantne povedala, že ju to nezaujíma, a že nech sa ľudia aj s kartou a podľa poradia k nej idú zapisovať.

SkryťVypnúť reklamu

Nastal zmätok, začali sa vyberať karty odspodu a tak sa mi kvôli zapletenej karte v rukách jedného pacienta, ktorú som nemohol nájsť, stalo, že hoci som prišiel siedmy, na zápis som sa dostal až 15-ty.

Jasne som sestre povedal, že som tu bol siedmy, a že chcem teda poradové číslo 7, načo mi arogantne povedala, že ju to nezaujíma. Zvýšil som na ňu hlas a povedal jej, že to bola ona, ktorá celé poradie "pokašľala".

Nechcela ma ani vôbec zapísať, lebo som vraj na ňu, dôležitú, kričal a až keď som jej vysvetlil, že ja, našťastie, nie som tu ako pacient, ale som tu za svojho 84 ročného otca, tak ma láskavo ako číslo 15 zapísala s poznámkou na poradový list "kričal", a že ona sa bude doktorovi na mňa sťažovať. A vraj, čo si to dovoľujem, že ona, so mnou husi nepásla.

Tomu sa povie starostlivosť o pacientov, zrejme by jej mali zvýšiť plat. O 9.00 h som doviezol otca, v ambulancii bol pacient s číslom 6. Zobral som so sebou aj fotoaparát a všetky tie ich cedule som si nafotil ako dôkazový materiál.

Otec sa do ambulancie dostal zhruba o jedenástej, ale tesne predtým mu povedala, že ho do vnútra nezoberie, pokiaľ tam s ním nebude ten krikľúň, lebo s ním chce doktor hovoriť, a že na mňa druhý raz zavolá políciu. Naozaj zaujímavé riešenie - volať políciu na človeka, ktorého svojou arogantnosťou pripravila o osem miest v poradí.

Keď som sa do čakárne vrátil, tak mi čakajúci pacienti povedali túto skutočnosť, a zároveň ma požiadali, aby som tam radšej nešiel, že oni sú v poradí a nechcú kvôli nejakej novej polemike čakať ešte dlhšie. Samozrejme, že som im vyhovel, len som povedal, že túto situáciu budú riešiť iní, kompetentní. Otec bol vybavený o 11.15 h. Nastúpil do auta, v ktorom som už radšej čakal vonku pred budovou.

K práci pána doktora nemám žiadne výhrady, vybavil otca k jeho spokojnosti, akurát by sa zrejme mal viac zaujímať o to, čo a ako stvára jeho sestra do času jeho príchodu.

Reakcia lekára na tento článok Reakcia na článok: Úbohé, pacienti chodia na vyšetrenie o štvrtej ráno... Čítajte 

Kardinálny problém je však v niečom úplne inom, v celom systéme prevádzkovania odborných ambulancií v súčasnom zdravotníctve na Slovensku. Ako je možné, že urológovia pracujú v okrese Tvrdošín v Hornooravskej nemocnici Trstená len dva dni do týždňa, jeden v pondelok, druhý vo štvrtok? Ako je možné, že ak majú priveľa pacientov, že s tým vedenie nemocnice a odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja nič nerobí?

Je málo odborných lekárov? Alebo zdravotné poisťovne škrtia limity a nedovolia ordinovanie viacerým lekárom? Alebo niektorému z dvoch ordinujúcich lekárov nedovolia ordinovať viac dní v týždni?

Je normálne, aby pacienti chodili do čakárne od 4.00 hod rána, aby sa vôbec dostali v ten deň do poradia, lebo ak prídu stále ešte skoro ráno o 7.00 h, tak už nemajú šancu sa dostať na vyšetrenie, lebo sú nad limit?

Čo urobila sestra s tými minimálne ôsmimi, ktorí tam boli dnes nad limit a boli tam už o 6.30 h? Zrejme ich poslala domov, lebo na ceduli bolo 30 mien.

Čo má robiť 80-ročný dôchodca o palici, ak sa chce dostať na vyšetrenie? Prísť o piatej ráno po snehu ako dnes, po tme o palici, riskovať pád a byť šťastný, že bude možno do obeda v lepšom prípade, či do 15.00 h v horšom prípade vybavený?

Hlavne, že minister Čislák neustále počas štrajku zdravotných sestier vyhlasuje, že zdravotná starostlivosť je v plnom rozsahu na Slovensku zabezpečená. Bol som proti štrajku sestier, lebo som ho považoval len za predvolebné vydieranie vlády na politickú objednávku.

Ale po dnešnej skúsenosti s fungovaním zdravotníctva a s nemorálnym správaním sa dotyčnej sestry, s ponižujúcim postavením pacientov pred ambulanciami, som presvedčený, že ak štrajkujúce sestry pracovali v takom organizovanom bordeli, tak sa nedivím, že mnohé radšej odišli.

Dnes je zaužívaná fráza, že socializmus bol amorálny systém, lebo ľudia museli stávať v radoch na banány. Za 25 rokov demokracie to slovenské zdravotníctvo dopracovalo tak ďaleko, že pacient o palici stojí o štvrtej ráno pred čakárňou odborného lekára, aby sa vôbec dostal na vyšetrenie. A to majú na svedomí všetky vlády a všetci ministri od Soboňu, cez Belohorskú, Javorského, Šagáta, Kováča, Zajaca, Valentoviča, Rašiho, Uhliarika, Zvolenskú až po Čisláka.

Tak to zdravotníctvo transformovali, privatizovali a spoplatňovali, až obyčajný, chorý a často starý človek zostal v pozícii posledného nevoľníka pred ligotavou bránou vraj moderného a funkčného zdravotníctva, s rôznymi kauzami nákupu CT prístrojov, bohatnutia tety Anky, či nehoráznych limitov kliník MUDr. Kostku.

Urobí v zdravotníctve niekto konečne poriadok, alebo ním budú Slováci pohŕdať podobne ako súdnictvom? Lenže na súd sa slušný človek dostane len náhodou, ale choroba si svojich klientov podľa morálky nevyberá.

Ing. Ladislav Lenčucha, Trstená

Na vedomie: Úrad vlády SR, Kancelária prezidenta SR, ministerstvo zdravotníctva, VÚC Žilina, Hornooravská nemocnica Trstená

Stanovisko Hornooravskej nemocnice s polilklinikou v Trstenej

Mrzí ma jeho negatívna skúsenosť, ktorú čitateľ popisuje. Avšak urologická ambulancia, o ktorej píše, nie je ambulancia, ktorá patrí Hornooravskej nemocnici. Je to neštátna, súkromná ambulancia Urológia Orava, s .r.o., Martin. Lekári a sestra, ktorí v nej ordinujú nie sú zamestnanci nemocnice.

HNsP Trstená nemá žiadnu možnosť zasiahnuť do ich organizácie práce, spôsobu objednávania a podobne. Poskytuje im len priestory pre prevádzku ambulancie. Takto pôsobia v HNsP Trstená aj dalšie tri - diabetologická, gastroenterologická a ortopedická ambulancia.

V snahe predchádzať podpísanej situácii a zlepšiť komfort pre pacienta, konkrétne v HNsP Trstená sa dá objedať na vyšetrenie vo vybraných ambulanciách aj cez internet, a tento spôsob objednávania budeme rozširovať i do ďalších ambulancií.

K problému nedostatku odborných lekárov, ich zazmluvňovaniu, rozsahu ordinačných hodín, ktorý je, ako píše pán Lenčucha, celoslovenský sa musia vyjadriť kompetentní.

Eleonóra Kadlečíková, riaditeľka HNsP Trstená

Reakcia lekára na tento článok Reakcia na článok: Úbohé, pacienti chodia na vyšetrenie o štvrtej ráno... Čítajte 


Autor: Ladislav Lenčucha

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 699
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 714
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 353
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 297
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 422
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 809
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 355
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 307
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 881
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 597
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 268
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 074
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 991
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 950
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 945
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 616
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 881
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 597
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 268
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 074
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 991
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 950
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 945
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 12 616
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu