TRSTENÁ. Minulotýždňové stretnutie majiteľov a prevádzkovateľov barov, ľudí bývajúcich okolo i zástupcov mesta nebolo prvé. Vyprovokovalo ho nové všeobecné záväzné nariadenie o pravidlách času predaja a času prevádzky služieb na území mesta. „Dôvodom pre jeho zmenu bol protest prokurátora,“ zdôvodnila právnička mesta Zuzana Vidová.
Prevádzky, ktoré susedia s obytnými domami, môžu hrať diskotéky len do desiatej večer. S hudbou na počúvanie môžu mať otvorené do tretej ráno.
Nový prevádzkovateľ
Už rok pretrvávajú nezhody medzi ľuďmi, ktorí v centre mesta bývajú, a ľuďmi, ktorí tam majú nočné bary.
„Sľuby nových prevádzkovateľov o lepšom podniku sú možno myslené úprimne, ale v zóne, kde bývajú ľudia, sa splniť nedajú,“ povedal náčelník mestskej polície Karol Furdek. Jeden bar z tej ulice odišiel, druhý tam prišiel. „Už aj diskusia a smiech sa šíri v noci inak ako cez deň.“ Sťažností na hluk z baru Tressor dostávajú policajti často.
„Z klubu von zvuk nepočuť,“ trval na svojom prevádzkovateľ Tressoru Mário Ferletiak.
„To by si sa čudoval,“ reagoval Jaroslav Burdoň, jeden zo susedov. Diskotéky mu strpčujú život. Nevylučuje, že uvažoval aj nad predajom svojho domu. „Kvôli vám je však nepredajný.“
Aj Anton Letaši, bývajúci v susedstve Tressoru, tvrdil, že hudba z podniku rezonuje v nočných hodinách naozaj intenzívne. Z balkóna videl mladých močiť a hádzať fľaše na fasádu susednej Prima banky. Po víkende je pred barom, bankou a jeho domom vždy neporiadok, veľa zvratkov.
Kto urobí poriadok?
„Od polnoci do tretej je tam mrdník,“ hovorí Jaroslav Burdoň.
Prevádzkovatelia barov mu oponovali, že v mestskej zóne ani iné čakať nemôže. „Kde sa má schádzať mládež, ak nie na námestí? Mladých ľudí vyháňate z mesta.“
Prevádzkovatelia sa dožadovali uznania hlukových skúšok, zabezpečenia poriadku mestskou políciou.
„My z toho podniku platíme dane, na robenie poriadku sú technické služby a mestská polícia,“ vravel Mário Ferletiak. „Ja, ako prevádzkar, nemôžem zasiahnuť vonku, na to je mestská polícia. Robte si poriadok.“
Druhou prevádzkou, ktorú nové nariadenie mesta nahnevalo, je Triáda. „Vložil som dosť peňazí do stavby, je to moje živobytie,“ hovorí majiteľ Peter Lepáček. V jeho budove, kde dole je nočný bar, sú aj byty. „Nájomníkov som upozornil, že víkendy sú hlučnejšie. Dohodli sme sa. Prečo by som sa mal prevádzky vzdať?“
Chcú hrať do tretej
„My sme nočné bary, do desiatej nezarobíme, potrebujeme mať otvorené aspoň do tretej,“ prosil Lepáček.
„Ale s prísluchovou hudbou je povolená otváracia doba do tretej ráno,“ vysvetlil primátor Juraj Bernaťák.
Po stretnutí nabitom emóciami nakoniec prevádzkovatelia Tressoru a Triády prijali návrh primátora na povolenie deviatich diskoték v roku. „Musíme dodržať nepravidelnosť a jednorazovosť,“ zdôvodnil.
Podľa všeobecne záväzného nariadenia musí podnikateľ každé jednorazové predĺženie prevádzkovej doby ohlásiť mestu najneskôr tri pracovné dni vopred.
Či sa niečo zmení, ukáže až čas. „Myslím, že sa nezmení nič,“ dodal Jaroslav Burdoň.