ISTEBNÉ. Poslanci obecného zastupiteľstva odsúhlasili zavedenie množstvového zberu komunálneho odpadu. Kto bude mať plný kontajner, zavesí naň žetón a technické služby ho vyprázdnia. Systém zavádzajú od februára, ale bude sa týkať len obyvateľov rodinných domov.
Separovať treba
„Zobrali sme si vzor z iných dedín, kde majú so žetónmi dobré skúsenosti,“ hovorí starostka Lýdia Fačková. „Ale naša dedina je špecifická v tom, že polovica obyvateľov žije v bytovkách, polovica v rodinných domoch.“
Bytovky z tohto systému vylúčili, čo sa nepáči niektorým ľuďom z rodinných domov. Tvrdia, že musia separovať, aby ušetrili, a ľudia z paneláku môžu hádzať do kontajnerov všetko bez obmedzenia.
„Nemôžeme tam hádzať všetko, lebo jeden 1100 litrový kontajner je pre dve bytovky, v ktorých je spolu 24 bytov,“ hovorí poslanec Jozef Labuda. „Kontajnery máme preplnené. Separovať musíme. Keby som býval v rodinnom dome, tak by som žetónový systém zberu odpadu bral všetkými desiatimi. Dokázal by som si to ustriehnuť. Ale v bytovke sa to nedá. Čítal som, že najväčším mínusom zavedenia žetónov v bytovkách je zhoršenie medziľudských vzťahov. Ľudia jeden druhému vyčítali, že málo separujú.“
Žetóny. Prinášajú zmenu v odvoze odpadu z domácností.
Ľudí musíme vzdelávať
Domácnosť dostane na jedného člena šesť žetónov, každý v cene 2,50 eura. Oproti bytovkám, kde je ročný paušál 16,50 eur, ušetria 1,50 eura. Ak sa im žetóny minú skôr, za každý ďalší doplatia iba dve eurá.
„Už máme negatívne ohlasy a ešte sa ani nezačalo,“ hovorí starostka. „Niektorí ľudia tvrdia, že by si radšej aj dvadsať eur zaplatili, len aby nemali žetóny. Ale keby sme to urobili, hneď by tu bola revolúcia.“
Viera Vicáňová býva v rodinnom dome. Zmenu nevíta. „Nový systém sa mi nepáči. Sme len dvaja. Smetí vyprodukujeme málo. Papier spálim, sklo dám do kontajnera na to určeného a ostatné veci hodím do odpadu. Keby som triedila plechovky a plasty, musela by som dlho čakať, aby som vrece naplnila. Bude mi to tu smrdieť.“
Jozef Labuda si uvedomuje, že triedenie odpadu ľudí zaťažuje. „Je ťažké ich presvedčiť, aby umývali obaly od jogurtov, míňali vodu, čas a pritom im nedáme veľkú výhodu. Musíme ich vzdelávať, že to nerobia pre peniaze, ale pre ochranu životného prostredia. Treba na nich pôsobiť cez deti, dôchodcom treba všetko dobre vysvetliť.“
Ľudia sú leniví
Dedina odváža separovaný odpad z bytoviek a rodinných domov raz za mesiac. Sklo vyvážajú z kontajnerov technické služby.
„Ľudia majú k dispozícii plochu pri čistiarni odpadových vôd, kde môžu priniesť všetky druhy odpadu,“ hovorí Lýdia Fačková. Otvorená je každú stredu. „Mnoho ich je lenivých a nechce sa im. Povedali sme, nech ich hodia cez bráničku kedykoľvek. Aj tak sa nájdu nespokojenci.“
Obáva sa, či kvôli žetónom neskončí časť odpadu v priekopách, potokoch a prírode. Jozef Labuda má inú skúsenosť. „Ľudia videli obyvateľa rodinného domu, ako po ceste do práce položil vrece s odpadom ku kontajneru pred bytovkou. Čo s tým? Budeme kontajnery zamykať?“
Až prax ukáže, či sa zmena systému zberu komunálneho odpadu v Istebnom osvedčí.