Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Sen sa stal skutočnosťou. Svitko dosiahol na Dakare životný úspech

Rodák zo Žaškova prepísal históriu slovenského motoristického športu.

Oravský jazdec si v trinástej etape ustrážil fantastické druhé miesto.Oravský jazdec si v trinástej etape ustrážil fantastické druhé miesto. (Zdroj: DAKAR.COM)

ROSARIO. Štefan Svitko finišoval v záverečnej 13. etape na piatej priečke a v konečnej klasifikácii podujatia skončil druhý. Dosiahol tak na 38. ročníku Rely Dakar životný úspech. Je prvým Slovákom, ktorý sa umiestnil v konečnom poradí v najlepšej trojke. Najúspešnejším Slovákom bol doposiaľ Ivan Jakeš, keď v roku 2013 obsadil štvrté miesto.

Na víťaza tohtoročného prestížneho podujatia Austrálčana Tobyho Pricea stratil Svitko celkovo 39:41 min. Tretí skončil Čiľan Pablo Quintanilla, ktorý ovládol sobotňajšiu derniéru s cieľom v Rosariu.

Záverečný etapový úsek 38. ročníka prestížnych pretekov meral 180 km a pretekári sa na naň vybrali s polhodinovým oneskorením v opačnom poradí vzhľadom na celkovú klasifikáciu. Oravský motocyklista odštartoval z Villa Carlo Paz ako predposledný a keďže jeho náskok pred tretím Quintanillom bol takmer 16-minútový, od začiatku zvolil opatrné tempo.

Na prvom meranom medzičase mu patrila siedma priečka a Quintanillovi dovolil ukrojiť zo straty len necelé dve minúty. Čiľan naďalej virtuálne viedol, no strata na Svitka bola príliš vysoká a slovenský reprezentant si umnou jazdou udržiaval dostatočný odstup od svojho súpera. Napokon finišoval piaty so stratou 6:24 min na víťazný čas juhoamerického pretekára 1:51:27 h. V celkovej klasifikácii mal na neho k dobru vyše 9 minút.

Oravský jazdec po 9. mieste v prológu tohtoročného podujatia v priebežnom poradí už len stúpal. Po zrušení prvej meranej etapy sa v ďalších dvanástich len raz ocitol v cieli mimo TOP 10, až päťkrát bol štvrtý, raz druhý a v desiatej etape dokonca dosiahol premiérový etapový triumf na Dakare. V priebežnom poradí podujatia sa od začiatku prebojoval do elitnej päťky a do konca pretekov atakoval vedúce pozície. Po tretej etape bol aj priebežným lídrom, no klesol a konštante si udržiaval tretiu priečku. Po problémoch Puala Goncalvesa poskočil už na druhú, v uplynulých štyroch etapách si ju upevnil a po príchode do Rosaria bez problémov udržal.

Pre Štefana Svitka bola tohtoročná Rely Dakar už siedme púštne dobrodružstvo. Prvýkrát štartoval v roku 2010, v kategórii motocyklov obsadil 13. miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok mu vôbec nevyšiel. Pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu, o dva roky neskôr ho zastavil zasa nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri okruhy pred koncom. V rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piatu priečku, predvlani skončil deviaty.

1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?

Ľadová stena z lezcom.

Stenu vytvorila partia nadšencov lezenia po ľade aj horách. Má dvanásť metrov, pre lezcov sa radí medzi tie najťažšie a ako mrzne jej vzhľad, sa tak každý deň mení.

20 h
Miesto zadržania unukajúceho vodiča.

Vodič mal zobratý vodičák a už mal sedieť vo väzení.

22 h

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.