ZUBEREC. Tatry si vyžiadali ďalšiu obeť, tentoraz je ňou 22-ročný mladík z Tvrdošína, ktorý sa v sobotu 2. januára nevrátil zo skialpinistickej túry v Roháčoch. Osudným sa mu stál pravdepodobne pád, pri ktorom si spôsobil smrteľné zranenia.
Ako informovalo operačné stredisko Horskej záchrannej služby, mladíkovu nezvestnosť v sobotu večer nahlásil horským záchranárom jeho otec.
Z túry sa nevrátil
Chlapec sa vybral na skialpinistickú túru do oblasti Salatínov, no odtiaľ sa už nevrátil a jeho mobil bol nedostupný. Horskí záchranári začali mladíka hľadať.
Najprv skúsili lokalizovať jeho mobilný telefón, to sa však nepodarilo. Do pátracej akcie sa zapojili profesionálni aj dobrovoľní horskí záchranári zo severnej aj južnej časti Západných Tatier.
Prehľadávali oblasť Salatínov, Baníkova, Smutnej a Zelenej doliny, na južnej strane záchranári postupovali smerom ku Baníkovu a dolinou Parichvost.
O pomoc požiadali aj letku ministerstva vnútra. Nezvestného mladíka záchranári našli približne po dvoch hodinách v centrálnom žľabe Salatínov, no už bez známok života.
Telo mladého muža previezli na Zverovku, kde ho prevzala polícia. Mladík je už desiatou obeťou Tatier za uplynulé dni, od Silvestra na slovenskej strane veľhôr zahynulo šesť ľudí a na poľskej štyria.
Ďalšia obeť Tatier, horolezec neprežil dvestometrový pádČítajte
Nesúvislá vrstva snehu
Aj v nedeľu ráno bolo na horách prevažne jasné a mrazivé, miestami s malou nasúvajucou sa oblačnosťou. Teploty vzduchu sa pohybovali od -16 do -11 stupňov Celzia. Na hrebeňoch hôr a v najvyšších polohách fúkal južný, prípadne východný až severovýchodný mierny vietor do 25 km/h.
Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, výška snehovej pokrývky je podpriemerná a veľmi nerovnomerná.
Najmä na záveterných svahoch v záveroch dolín Vysokých Tatier, úzkych žľaboch a terénnych depresiách sa vo vyšších nadmorských výškach nachádza miestami 20 až 80 centimetrov tvrdého snehu. Nižšie a stredné polohy sú s nesúvislou, tvrdou až ľadovou snehovou pokrývkou.
Súvislejšia snehová pokrývka sa vyskytuje od nadmorskej výšky 1 800 až 1900 metrov. Povrch snehu je na väčšine miest tvrdý až ľadový, na severe sa miestami vyskytuje preberajúca sa kôra.
Pošmyknutie a zakopnutie
V najvyšších polohách, nad 1 900 m n. m. pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Po ochladení je na väčšine miest snehová pokrývka dobre spevnená a tvrdá, miestami až ľadová.
Skôr ako pád lavíny v horách hrozí pošmyknutie alebo zakopnutie na zľadovatenom teréne. Obzvlášť opatrný treba byť na strmých a zľadovatených svahoch.
Uvoľnenie lavín je vo všeobecnosti málo pravdepodobné. Nebezpečenstvo môžu predstavovať vysokohorské, severne orientované žľaby a svahy, kde sa ešte ojedinele môžu vyskytovať nestabilné vrstvy starého snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je na najbližšie dni zotrvalá.