K zime, a osobitne ku Vianociam, neodmysliteľne patrí svetlo sviečok. V domovoch navodzujú sviatočnú atmosféru, dodávajú pokoj a pohodu. Aj preto sa Miroslav Ustaník z Pucova nemôže sťažovať na nedostatok práce.
Výroba je veda
„Masáž bez sviečky nie je masáž,“ hovorí 48-ročný Pucovčan, ktorí sa živí naprávaním a regeneráciou ubolených tiel. „Každý rok som na spríjemnenie atmosféry spotreboval desiatky sviečok. Ostával mi po nich odpad v podobe nevyhoreného vosku.“
Rozhodol sa, že ho využije a urobí z neho nové sviečky. Kúpil formu, dal do nej knôt, roztopený vosk nalial dovnútra. „Ale dal som tam hrubý knôt. Keď som ho zapálil, sviečka sa roztopila, vosk skončil na zemi. Začiatky boli ťažké.“
V sklade hotových výrobkov.
Postupne sa učil na vlastných chybách, niečo zistil od skúsenejších kolegov. Dnes, po osemročnej praxi, patrí medzi odborníkov. Výroba je hotová veda.
„Existuje množstvo rôznych druhov knôtov. Iný sa používa na parafín, iný na palmový olej, stearín, včelí vosk. Výber ovplyvňuje aj hrúbka a tvar výrobku. Existuje milión knôtov, rovnako ako ich dodávateľov.“ Najviac sa mu osvedčil výrobca z Dánska.
Rôzne druhy vosku
Vlastnosti sviečky zásadne ovplyvňuje vosk. Tak ako knôtov, aj voskov je nespočetné množstvo. Miroslav Ustaník pracuje s tromi základnými. Parafínom, palmovým olejom a stearínom. Každý má iné vlastnosti.
Parafín je produkt zo spracovania ropy. „Používam ho málo. Dobre sa s ním robí, ale dymí. Preto je lacnejší a vhodnejší na vonkajšie sviečky, napríklad na hroby. Keď som ich používal v masážnom salóne, záclona bola čierna za mesiac.“
Na interiérové sviečky je vhodnejší palmový vosk. Najväčším výrobcom je Malajzia. Aj tento vosk má veľa druhov. Čím kvalitnejší, tým drahší. Treťou, najkvalitnejšou zložkou Ustaníkových sviečok je stearín. Vyrába sa z rastlinných olejov a je v prírode rozložiteľný. Vhodnou kombináciou týchto druhov urobí ročne tisíce sviečok, minie viac ako tonu vosku.
Na každú príležitosť niečo
V dielni Miroslava Ustaníka je množstvo rôznych druhov hotových výrobkov. Na policiach sú štvorce, valce, ihlany, gule, stromčeky, kvety, slony, veľkonočné vajíčka, srdiečka na Valentína. Ponúka aj možnosť využitia vlastného motívu, fotografií, venovaní, darčekov ku výročiam. „Zaujímavé som robil do Belgicka na svadbu Slovenky. Každý hosť mal pred sebou sviečku so svojím menom a fotografiou mladomanželov.“
Na Vianoce sú žiadané stromčeky.
V jeho ponuke nechýbajú sviečky s náboženskými motívmi, citátmi z biblie aj života, znamenia zverokruhu, mená. Náboženské obrázky namaľoval Ustaníkov syn. „Vytlačím ich špeciálnou tlačiarňou na špeciálny papier a prilepím špeciálnym lepom. Podobne postupujem pri motívoch, ktoré donesú zákazníci.“
Farba a vôňa
Vosk odlieva pri 80 stupňoch. Pri nižšej teplote vznikajú bubliny, pri vyšších sa môžu deformovať formy. Pri väčšine sviečok využíva špeciálne pigmentové farby. Vyrába aj dvanásťfarebné sviečky. „Trvá mi to dvanásť hodín, pretože každá farba chladne hodinu. Musím presne vystihnúť moment, kedy doliať ďalší farebný vosk. Ak to urobím neskoro, urobí sa trhlina, ak zavčasu, farby sa zmiešajú.“
Voňavé sviečky u Miroslava Ustaníka nekúpite. „Palmový vosk netreba aromatizovať. Majú príjemnú vôňu. Niektoré chemické vône sú škodlivé. Leptajú sliznicu pľúc. Využívať treba prírodne silice, ale sú drahé.“ Voňavé sviečky treba minúť čo najskôr, lebo vôňa z vosku postupne vyprchá.
Šikovný Pucovčan dokáže vyrobiť aj blikajúce sviečky známe z poľských trhov. Vo vnútri je jemné silónové vlákno, ktoré sa pri horení zohreje a spojí baterku s LED svetielkom zaliatym v spodnej časti.
Náboženské motívy nakreslil syn.
Môže sa pochváliť aj šiestimi 1,2 metra vysokými a 120 milimetrov hrubými sviecami s tromi knôtmi. Robil ich na objednávku hotela do saunového sveta vo Vysokých Tatrách.
Podobné objednávky neprijíma s nadšením. Vosk pri chladnutí zmenšuje objem a treba ho dolievať. „Čím väčšia sviečka, tým väčší je úbytok. Malú desaťcentimetrovú úzku sviečku dolievam raz, tridsaťcentimetrový stromček aj päťkrát.“
Miroslav Ustaník nedokáže svojou výrobou konkurovať Poliakom alebo Číňanom. Využívajú špeciálne lisy, ktoré vyprodukujú sedemsto sviečok za hodinu. Hand made sviečky z Pucova sú osobité. Robia radosť ľuďom nielen na Slovensku. Žiaria po celej Európe a už potešili aj Američanov.