SIHELNÉ. Vo väčšine obcí na Slovensku číslovanie domov nejde po poradí. Výnimkou nie sú dva domy stojace vedľa seba s veľkým rozdielom v číslach.
Po Sihelnom už sanitky nebudú blúdiť. Navigácia ich privedie presne na miesto, kde na nich čaká pacient.
Pomôžu GPS súradnice
„Domácim obyvateľom alebo poštovým doručovateľkám takéto číslovanie domov nerobí problémy,“ hovorí starosta Sihelného Ľubomír Piták. „Úplne inak to vníma vodič sanitky, ktorý musí prísť včas na miesto, kde treba poskytnúť pomoc.“
Obec sa preto rozhodla využiť ponuku firmy, ktorej konateľom je Ján Kura. „Zamýšľal som sa nad tým, ako pomôcť sanitkám, aby neblúdili po dedine pri hľadaní pacienta. Vyvinuli sme počítačovú aplikáciu, ktorú je možné nainštalovať do telefónu alebo tabletu. Pomocou nej sa dajú zistiť súradnice GPS.“
Jeho firma spolupracuje so štátnou Emergency Slovakia, ktorá prevádzkuje krajské operačné strediská záchrannej zdravotnej služby, kde prijímajú hovory na tiesňovú linku 112.
Údaje má dispečer
Zamestnanec obecného úradu v Sihelnom poctivo zameral súradnice každého domu. Súbor dát dostal dispečing tiesňovej linky 112 , kde sa stali súčasťou interného systému.
„Ak niekto zatelefonuje, že v Sihelnom potrebujú rýchlu pomoc zdravotníkov, dispečer tam pošle sanitku. Posádke nadiktuje adresu a zároveň aj GPS súradnice, ktoré ho privedú priamo k domu.“ Dispečer na obrazovke vidí presné miesto zásahu a sanitku môže navigovať aj pomocou vysielačky.
„Ak to takto funguje, tak je to dobrá vec,“ povedal Jozef Kadučák, vodič sanitky rýchlej lekárskej pomoci v Dolnom Kubíne. „V obciach, kde chodíme pravidelne, sa vyznáme. Ale v mestách a dedinách, kde nás pošlú občas, môže byť niekedy problém rýchlo sa zorientovať.“
Výbornú skúsenosť s novinkou majú v Liptovskej Revúcej. „Naša obec je dlhá osem kilometrov,“ hovorí starostka Jana Šimová. „Minimálne trikrát sa stalo, že sanitka prišla na základe súradníc poskytnutých dispečingom priamo ku domu a zdravotníci dokázali rýchlo pomôcť.“
Starosta Sihelného Ľubomír Piták vie, že žiadnym opatrením obecného úradu sa nedá dosiahnuť, aby zdravotníci nemuseli zasahovať v obciach a mestách. „Ale môžeme im uľahčiť orientáciu.“ V Sihelnom to urobili ako prví na Orave. Ďalšou dedinou by mala byť Oravská Lesná, kde už začali so zberom súradníc.