HABOVKA. Každý Slovák vyprodukuje ročne 325 kilogramov komunálneho odpadu. V Európskej únii je toto číslo na obyvateľa až 503 kilogramov.
Podľa štatistiky Technických služieb Ružomberok, ktoré zabezpečujú zber odpadu z Tvrdošínskeho okresu s výnimkou Tvrdošína a Nižnej, priemerný Hornooravčan vyprodukuje 203,64 kilogramov odpadu za rok. Z toho vyseparuje 25,38 kilogramov.
Technické služby (TS) Ružomberok a spoločnosť Natur-Pack Žilina boli hosťami minulotýždňového rokovania Združenia miest a obcí Hornej Oravy v Habovke.
Šesť eur na každého
„Podľa kvalifikovaných odhadov treba na Slovensku na separovaný zber zhruba 32,5 milióna eur, teda v priemere na obyvateľa šesť eur,“ povedal riaditeľ TS Ružomberok Pavol Jeleník. „V roku 2020 však bude Európska únia chcieť, aby sme separovali 50 percent komunálneho odpadu.“
Celý nový systém odpadového hospodárstva nás má doviesť k tomu, aby sme to dokázali. V súčasnosti je separovanie odpadu na Slovensku zhruba na ôsmich percentách.
Zberové spoločnosti, akou sú aj Technické služby, síce dokážu vyviezť z obcí a miest viac roztriedeného odpadu, ale aj pre kontamináciu inými druhmi ho často nevedia ani zhodnotiť, ani zlikvidovať. „Uvidíme, ako budú nastavené vykonávacie vyhlášky k novému zákonu,“ dodal Jeleník. „Nie je to nereálny cieľ, v niektorých štátoch to tak funguje.“
Podstatné je, aby bolo na trhu dosť spracovateľov všetkých vyseparovaných druhov odpadu.
Novela na novele
Doterajší zákon o odpadoch už nespĺňal aktuálne normy. Novelizovaný bol 29-krát a implementoval do seba 10 smerníc EÚ. Cieľom nového zákona je najmä odstrániť poddimenzované financovanie triedeného zberu v obciach a mestách a zvýšiť mieru vytriedeného a recyklovaného odpadu.
Poplatok a doplatok
„Minister životného prostredia uvádza, že poplatky pre ľudí sa znížia, ale on nevie a ani sa nepýta, koľko obce doplácajú na odpadové hospodárstvo,“ hovorí Ján Banovčan, predseda združenia hornooravských samospráv a starosta Zábiedova. „My počítame s tým, že sa znížia doplatky obcí na náklady spojené s odpadom.“
K poplatkom pre obyvateľov by si samosprávy podľa zákona mali napočítať všetky náklady spojené s odpadovým hospodárstvom, teda vrátane tých na odstraňovanie čiernych skládok či prípadných pokút. „Samozrejme, že to nerobíme, zdá sa nám nespravodlivé, že by sme za jedného nezodpovedného trestali všetkých ostatných.“
Za čo budeme platiť?
Filozofia nového zákona je postavená na tom, že výrobca i dovozca by sa mal postarať o svoj výrobok aj vtedy, keď sa stane odpadom.
Za odvoz a ďalšiu manipuláciu s triedeným odpadom nebudú platiť ani ľudia, ani obce. Prostredníctvom novovznikajúcich takzvaných organizácií zodpovednosti výrobcov, ktoré sa o všetko postarajú, ich zaplatia výrobcovia.
Samosprávy v súčasnosti podpisujú s týmito organizáciami zmluvy o budúcich zmluvách. „Treba si vybrať štandardnú, silnú organizáciou,“ odporučil Banovčan. „Aby nedošlo k tomu, že má málo zmlúv s výrobcami, teda nebude mať peniaze na zaplatenie separovaného zberu v obciach.“
Väčšina samospráv Tvrdošínskeho okresu uzatvára zmluvy so žilinskou spoločnosťou Natur-Pack, jej podiel na trhu je zhruba 58 percent.
Obce budú teda po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. A ľudí tiež, lebo budú tiež platiť len za to, čo nevytriedia.