Atraktívny región v Česku navštívili zástupcovia združenia – jeho výkonná riaditeľka Alžbeta Železníková, predseda predstavenstva Maroš Badáň a zástupkyňa Námestova Katarína Turácová.
Česko-Saské Švýcarsko sa nachádza na oboch brehoch rieky Labe a vytvára spoločný nemecko-český cezhraničný región.
Je to v Európe unikátna krajina budovaná kvádrovými pieskovcami, ktoré vznikali na dne mora pred 100 miliónmi rokov. Pôvodne hojne zalesnená oblasť bola po dlhú dobu pre človeka neprístupná, a preto sa tu zachovala pomerne nedotknutá príroda.
České Švýcarsko bolo vďaka mohutným skalným vežiam, bránam, roklinám, mestám a bludiskám vyhlásené v roku 2000 za národný park. Národný park Saské Švýcarsko existuje od roku 1990.
Najväčšou atrakciou Českého Švýcarska je Pravčická brána – nádherný prírodou vytvorený kamenný most, ktorá ma status národnej prírodnej pamiatky. Za vstup do areálu sa začal skoro po postavení reštaurácie platiť poplatok.
Na druhej strane rieky Labe v Saskom Švýcarsku je dominantou kamenný most Bastei postavený v roku 1851. Je to prvý turistický európsky most, má dĺžku 76 a výšku 194 metrov.
Okrem týchto a veľa ďalších zaujímavostí sme navštívili aj budovu Národného parku Saské Švýcarsko, ktorá mala vybavenie a veľkosť menšieho nákupného centra.
Na prednáške sme sa dozvedeli, že Národný park vytvoril partnerstvá, v ktorých starostlivo stráži, aby partneri, či už hotely, reštaurácie, podniky poskytujúce doplnkové služby, robili všetko v súlade s ochranou prírody a trvalo udržateľným rozvojom. Kontrolujú dokonca aj dodacie listy, či podnik využíva miestne produkty a zdroje a či využíva tú najekologickejšiu možnú dopravu.
Na českej strane pracuje verejno-prospešná organizácia České Švýcarsko združujúca samosprávy, národný park, podnikateľov a neziskové organizácie. Členovia do združenia dobrovoľne prispievajú a organizácia sa im stará o marketing a propagáciu, vydáva materiály.
Je to niečo podobné ako klastre na Slovensku, ale nedostávajú dotáciu zo štátu. Hlavnými príjmami u nich sú členské, komerčná činnosť a dotácie z EÚ.
Navštívili sme aj centrálu organizácie – Dúm Českého Švýcarska, ktorý má tiež honosné priestory s premietacou miestnosťou, múzeom, infocentrom a administratívnou časťou.
Návštevnosť Českého Švýcarska je milión turistov ročne. V minulosti využili mnohé výzvy z EÚ a získali aj niekoľko ocenení za publikácie. V súčasnosti sa snažia smerovať činnosť viac do komerčnej oblasti, lebo grantové schémy z EU pomaly končia. Okrem propagačných materiálov, kníh a kalendárov robia sprievodcovské služby, spravujú sieť informačných centier, tvoria balíčky služieb.
Čo dodať na záver? Cesta bola inšpirujúca, a potvrdila, že spolupráca organizácií a podnikov pôsobiacich v cestovnom ruchu je nevyhnutná, a že existencia organizácií ako Klaster Orava má svoj veľký význam.
Autor: Katarína Turácová