ORAVSKÁ POLHORA. Pred letom obec kúpila spoločnosť Drevoindustria Oravská Píla. Do areálu s rozlohou 5,6-hektára investovala 420-tisíc eur. „Upratovania je tam na rok,“ povedal starosta Michal Strnál. „Robíme to svojpomocne.“
Poliaci aj Bratislavčania
Myšlienka vybudovať v lukratívnej lokalite blízko hraníc malý priemyselný park sa postupne stáva realitou. Samospráva pripravuje na predaj prvé parcely. Na ostatnom rokovaní obecného zastupiteľstva poslanci schválili podmienky verejno-obchodnej súťaže na predaj pozemkov pre budúcich investorov.
„Informujú sa Poliaci, ktorí majú záujem o drevársku výrobu, aj Bratislavčania, ktorí chcú rozbehnúť niečo v oblasti textilného priemyslu.“
Dva hektáre obec chystá pre väčšieho investora, dva si chce nechať. „V súčasnosti robíme projekt na cesty, aby sme zabezpečili obslužnosť celého areálu.“
Všetko je rozbité
Pohľad na spustnutú Drevoindustriu je smutný. „Na píle som robil päťdesiat rokov ako vodič,“ povedal Vladimír Zboroň. „Bolo nás 260 zamestnancov. Teraz sa tam choďte pozrieť. Všetko je rozbité. To je tá demokracia.“
FOTO: LŠ
Od 1. júla 1975 pracuje na píle Helena Barčáková. Rodáčka z Oravskej Polhory začínala ako výrobná účtovníčka. „Dobre sa robilo. Vtedy tu pracovalo 140 ľudí, na dve zmeny, väčšinou muži, ale aj ženy – tak do štyridsiatky. Za jednu zmenu spracovali približne 63 kubíkov dreva. Škoda, že to takto dopadlo. Lepšie miesto pre pílu neexistuje. Obklopená lesmi, ďalej od dediny, takže nikomu neprekážala.“
Po kríze v roku 2009 ostalo na píle 50 ľudí. „Postupne ich poprepúšťali alebo si našli inú robotu. Dnes zamestnáva už iba vrátnikov a mňa, ako konateľku.“
FOTO: LŠ
Vyrábať chce aj obec
O výrobe, ktorá by mohla zamestnať do desať ľudí, uvažuje aj samospráva. Podmienkou pre jej spustenie je získať peniaze na zamestnancov. „Mali by to byť ľudia, ktorí tam pracovali,“ hovorí Michal Strnál. „Chceli by sme ich zamestnať cez úrad práce alebo rôzne projekty. Chystá sa napríklad výzva na sociálne podniky.“
Niekoľko úspešných projektov už má obec za sebou. „Cez Fond sociálneho rozvoja sme vytvorili sedem pracovných miest pre mamičky, ktoré poberajú rodičovský príspevok. Tri pracovali v administratíve, dve sa starali o verejné priestranstvá. Ďalšie dve pracovníčky sa im zatiaľ starali o deti. Pracovali u nás 3,5 mesiaca na 6,5 hodiny denne. Ak získame peniaze na ľudí, ušetríme množstvo peňazí.“
Dva programy
Obec má v pláne dva výrobné programy v areáli píly. „Na drevený by stačila malá píla,“ spresňuje starosta. „Dokázali by sme si zabezpečiť drevené výrobky pre vlastné potreby. V týchto dňoch je aktuálne oplotenie klziska a výroba prvkov pre detské ihriská.“
Druhý, betónový program, by chcela samospráva rozbehnúť už na jar. „Potrebujeme opraviť sedem kilometrov chodníkov. Jednoduchá a nie až tak investične náročná technológia by nám umožnila vyrábať žľaby, podvaly aj obrubníky.“