RABČA. Termín ukončenia výstavby druhej etapy odkanalizovania siedmich obcí končí v decembri. Zhotoviteľ sa ho zo všetkých síl snaží dodržať. Prejavuje sa to na kvalite.
Chýbajú ešte stovky metrov
V Rabči sa práce rozbiehali pomaly. V marci tohto roku boli hotové približne dva kilometre, ku koncu leta polovica z celkových 23 kilometrov.
„Na základe štatutárneho kontrolného dňa chýbalo v Rabči ku 19. novembru dokončiť 4,1 kilometra,“ povedal Marcel Bakoš, projektový manažér Oravskej vodárenskej spoločnosti (OVS). „Posilnili sme kapacity a zhotoviteľ garantuje funkčné ukončenie diela v zmluvnom termíne. Práce môžu ovplyvniť nepredvídateľné okolnosti, medzi ktoré patria prekládky sietí, skalnaté podložie a klimatické podmienky. Predpokladáme, že dielo bude mať nejaké vady a nedorobky, ktoré budeme musieť opraviť budúci rok.“
Medzi nedorobky patria nevyasfaltované cesty.
„Dúfam, že to nedopadne ako s kanalizačným zberačom poza vodu na Mokrej ulici,“ povedal prednosta obecného úradu Vladimír Briš. „Firma zmizla a cesta je rozrýpaná desať rokov.“
Ale uznal, že pred asfaltovaním treba počkať do jari, aby si zem sadla. „Potom by obec mala zabezpečiť odvodnenie ulíc, aby sa dažďová voda nedostávala pod vozovku a nepoškodzovala ju.“
Briš upozornil, že oprava ciest bude trvať roky. „Pri tých peniazoch, ktoré máme k dispozícii, budeme mať čo robiť niekoľko rokov, kým dosiahneme stav, aký sme mali pred začiatkom výstavby kanalizácie. Treba nám na to stovky tisíc eur.“
Nespokojní ľudia
Starosta Júlisu Piták musí neustále riešiť sťažnosti občanov. „Snažíme sa pripomienky prerokovávať so zhotoviteľom. Ľudia poukazujú na to, že nedodržiava technologický postup, nezhutňuje niektoré výkopové ryhy, na zásyp nepoužíva vhodný materiál. Výsledkom sú nedostatky, ktoré sa môžu objaviť s odstupom času.“
V zemi sú nezakreslené inžinierske siete.
Pred obecným úradom sme stretli Milana Kormana. Netajil rozhorčenie. „Celé to robia zle. Kde sa pohnem, ulice sú rozbité. Kanále trčia z cesty tak, že si urobíte defekt na aute. Porušili statiku môjho domu, preto mi popraskali zadné stavy, pretrhli môj vodovod. Poza mňa robila jedna firma, teraz robí druhá. Keď som sa spýtal, kto to po nich opraví, povedali, že ich to nezaujíma, lebo im neplatia a idú preč. Asi nedožijem, aby to dali do poriadku.“
Vladimír Briš sledoval práce popri svojom dome. „Zobral som si na to dva dni dovolenky. Pracovníci robili tak, ako sa má.“
Úzke ulice, nezakreslené siete
Blížiaci sa termín ukončenia núti zhotoviteľa pracovať rýchlo. Pritom sa vyskytnú aj chyby. Medzi veľké problémy patrí vodovod, elektrina a ďalšie siete v zemi.
„Veľkou chybou je, že počas budovania obecného vodovodu sme presne nezakreslili trasu,“ povedal Vladimír Briš. „Teraz sa nám to vracia. Často ho roztrhnú.“
Podobne je to s ďalšími sieťami. Týka sa to aj Osadskej ulice. Nákladné auto sa do nej nevmestí. Bager musí s každou lyžicou zeme ísť ku hlavnej ceste, čo prácu predlžuje. „Pozrite koľko káblov je v zemi,“ povedal pracovník, ktorý dohliadal na prácu stroja. „Ľudia majú vlastné siete poťahané kade-tade.“
Starosta je napriek všetkým problémom optimista. „Pripojiteľnosť domácností môže dosiahnuť až 80 percent. Verím, že dielo stihnú dokončiť v termíne a prinesie zlepšenie kvality životného prostredia. Či bude v požadovanej kvalite, je otázne.“