NÁMESTOVO. Vypúšťanie bielych holubíc z rúk novomanželov sa aj na Orave stáva súčasťou svadobných tradícií.
Podľa internetových portálov, zameraných na organizovanie svadieb, siaha tento zvyk do stredoveku. Keď si holubica nájde partnera, ostáva mu verná po celý život. Preto sa práve tieto operence stali symbolom lásky a vernosti.
„Už za komunistov sa bez holubíc nezaobišla žiadna slávnosť,“ hovorí chovateľ Peter Balušík. „Teraz to už nie sú holubice mieru, ale biela farba ostala.“
Za každého počasia
Príprava poštového holuba na svadbu trvá zhruba týždeň. „Dostávajú špeciálnu stravu, elektrolyty a výživu, aby v deň D boli pripravené vyletieť, a to za každého počasia,“ vysvetľuje Námestovčan. „Aj zo vzdialenosti niekoľko stoviek kilometrov sú schopné vrátiť sa do domovského holubníka.“
Holuby si objednávajú budúci manželia, ale aj svadobčania – ako prekvapenie pre budúcich manželov.
„V deň svadby, čiže väčšinou v sobotu ráno si ich musia u nás osobne vyzdvihnúť. Okrem vyzdobenej klietky dostanú aj inštrukcie. Ako ich bezpečne držať, aby sa s nimi stihli odfotiť pred odletom.“
Vo väčšine prípadov holuby úspešne vzlietnu. „Počul som o jednom prípade, kedy vleteli do kostola, pretože ich púšťali tesne pri dverách.“
Korisť pre dravcov
Keďže biely holub je pre dravé vtáky ľahkou korisťou, straty odhaduje chovateľ na šesťdesiat percent. „Máme v ponuke aj farebný sprej proti jastrabom, ktorý sa úspešne používa na pretekoch. V tomto prípade by asi neurobil dobrý dojem.“
Svadobné holubice sú aktuálnym módnym hitom, no Peter Balušík sa už stretol aj s inou požiadavkou. „Namiesto holubíc si pýtali svadobné motýle. Vďaka kontaktom v Anglicku by sme vedeli doviezť larvy. No zvládnuť hromadné vypustenie motýľov v našich zemepisných šírkach nie je práve jednoduché. Preto radšej ostaneme pri holubiciach.“