ZUBEREC. „Je najdlhšia a najstaršie kvaple majú viac ako šesťdesiattisíc rokov,“ hovorí o Brestovskej jaskyni Vladislav Mikula, šéf Oblastnej skupiny jaskyniarov Orava.
Za podobu vďačí potoku
V jaskyni, objavenej v roku 1886, sa v súčasnosti nachádza 1890 metrov chodieb. Patrí medzi druhovo najpestrejšie podzemné úkryty netopierov na Orave, zatiaľ ich zistili deväť.
Národná prírodná pamiatka bola pre verejnosť zatvorená takmer štyri desaťročia. Cieľom bolo zabrániť ničeniu kvapľovej výzdoby. Odborníci dnu mohli, kvôli výskumu.
„Síce nevyniká množstvom alebo pestrosťou kvapľovej výzdoby, ale je pozoruhodná predovšetkým z hľadiska geológie, geomorfoloógie a hydrológie,“ povedal Bohuslav Kortman zo Slovenskej speleologickej spoločnosti. „Jaskyňou totiž preteká stály podzemný vodný tok, pritekajúci z nekrasového územia Západných Tatier – Roháčov, ktorý vytvoril jej priestory a dal im jedinečnú podobu, predstavujúcu ukážkový príklad vzniku a vývoja krasu a jaskyne.“
Stotisíc eur nestačí
Do technického vybavenia, má byť hotové do júna budúceho roka, investuje Správa slovenských jaskýň stotisíc eur.
„Projekt rieši len technické riešenie sprístupnenia, na ktoré je zabezpečené a schválené aj finančné krytie,“ povedal šéf jaskyniarov Ján Zuskin. „Pre samotné prevádzkovanie bude nevyhnutné zabezpečiť i ďalšie náležitosti tak, aby vyhovovali požiadavkám prevádzky, bezpečnosti, hygieny a podobne. Napríklad zázemie pre sprievodcov, predaj vstupeniek, sociálne zariadenia pre personál i návštevníkov, nevyhnutný materiál, ako oblečenie, osobné ochranné prostriedky, nabíjanie a údržbu osobných svietidiel.“
Termín nespresnili
Oficiálnemu otvoreniu bude predchádzať skúšobná prevádzka. Termín jaskyniari nespresnili. Výrazne členitá prehliadková trasa sa nezaobíde bez rebríkov, schodov a premostení.
„Všetky konštrukcie sú antikorové, čo zabezpečí ich dlhú a bezúdržbovú prevádzku,“ hovorí riaditeľ. „Navyše nepredstavujú neprimeraný zásah do prírodného prostredia a sú ľahko demontovateľné.“
Za hlavné obmedzujúce faktory samotnej prevádzky považujú jaskyniari morfológiu a ochranu. „V jaskyni sa nachádzajú úseky úzkych a nízkych priestorov a prevažná časť má výrazne nevyrovnaný pozdĺžny profil. Časť prehliadkovej trasy povedie ponad aktívny podzemný tok. Jeho hladina býva v závislosti od intenzity a dĺžky zrážok zvýšená až o dva metre. Preto je z hľadiska bezpečnosti potrebné obmedziť počet návštevníkov na desať až pätnásť osôb na jeden vstup s dvoma sprievodcami.“
Trasu nemožno zokruhovať
Zuberecká chodba, Brodňanského riečisko, Jazierková sieň, Bivaková sieň, Kopečného chodba a Sieň potápačov – tak sa volajú časti jaskyne navrhnuté na sprístupnenie.
„Ide v podstate o trasu, ktorú je možné prekonať od vchodu až po podvodný sifón,“ spresňuje Ján Zuskin. „Dĺžka sa podľa rôznych okolností a zdatností návštevníkov dá upraviť, čo okrem iného preverí skúšobná prevádzka.“
Pretože prehliadkovú trasu nie je možné zokruhovať a interval medzi dvomi vstupmi by mal byť aspoň pol hodiny, do úvahy prichádza päť až šesť vstupov denne, od novembra do marca, kvôli hibernujúcim netopierom, najviac štyri.
Návštevníci si budú svietiť čelovkami. Atraktívne prostredie pod Roháčmi, s vchodom neďaleko Múzea oravskej dediny a folklórneho amfiteátra, sľubuje vysoký záujem.