NÁMESTOVO. „Ako vzorný občan som chcel prepísať auto z jednej firmy na druhú,“ hovorí Peter Balušík. „Zabralo mi to šesť hodín. Ľudia, ktorí na inšpektorát chodievajú častejšie, povedali, že to bolo ešte celkom slušné. Mne to pripadá nenormálne.“
Prvé prekvapenie
Okresný dopravný inšpektorát (ODI) v Námestove, ako vysunuté pracovisko Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne, úraduje tri dni v týždni so začiatkom od 7.30 h. V pondelok úradné hodiny končia o 15.00 h, v stredu o 17.30 h a v piatok o 12.00 h. Prestávka na obed trvá hodinu.
„V pondelok som zašiel na inšpektorát, aby som zistil, ako to funguje,“ opisuje čerstvú skúsenosť Peter Balušík. „Prekvapilo ma, že pred koncom pracovnej doby na chodbe čakalo veľa ľudí. Poradili mi, aby som prišiel v stredu, kedy je dlhý deň, najlepšie ráno pred siedmou.“
Jednoducho chaos
V stredu o 6.30 h Námestovčan pristavil auto na parkovisku.
„Na chodbe už čakalo 20 ľudí, jeden pán tam stál od 5.10 h. Presne o 7.30 h si ľudia začali brať lístky. Kiosk ich ale vydal iba 10. Pracovník nám vysvetlili, že ďalší sa prihlásili cez internet. Povedal, že postupne, ako budú ľudí vybavovať, automat vydá ďalšie lístky. Do 9.30 som stále nemal lístok. Potom som dostal č. 23. Na elektronickej tabuli svietili čísla 11,12, potom 3 a 4, jednoducho chaos. Dozvedel som sa, že prišli aj ľudia, ktorí sa nestihli vybaviť v pondelok. Po skrátenej obednej prestávke o 12.30 h. som už stál pri okienku a do desiatich minút som bol vybavený. Prepisom auta som ale v skutočnosti zabil šesť hodín.“
Chyba je v systéme
Peter Balušík zdôrazňuje, že nekritizuje prácu policajtov.
„Naozaj robili ako včely. Chyba je v systéme. Keby si polícia urobila vnútorný audit, nemohlo by sa stať, aby v Okrese Námestovo, ktorý má 60-tisíc obyvateľov, pracoval na inšpektoráte rovnaký počet ľudí ako v Dolnom Kubíne a v Nižnej. Ak štát niečo ľuďom prikazuje, má im na to vytvoriť podmienky, o to viac, že poplatky nie sú malé. Nie je predsa normálne, aby podnikateľ, ktorý zamestnáva desiatky ľudí, stál v rade niekoľko hodín, pričom mu utekajú peniaze, z ktorých platí dane. Tým nechcem povedať, že podnikateľ má mať prednosť pred ľuďmi. Všetci máme mať dobré podmienky. Vstávať ráno o piatej, aby som si mohol prepísať auto, k nim nepatrí.“
Námestovčan preto navrhuje pridať ďalší stránkový deň alebo posilniť kapacity.
Záleží od toho-ktorého dňa
Počet terminálom vydaných poradových čísel ovplyvňuje aj počet úkonov, pričom na konkrétne číslo ich môže byť najviac päť. „Počet vydaných lístkov pre občanov, ktorí čakajú na číslo pred začiatkom úradných hodín, ovplyvňuje aj online rezervácia,“ vysvetľuje Štefan Dlugoš, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Dolnom Kubíne. „Poväčšine ju využívajú občania alebo spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom vozidiel alebo služieb vo vzťahu k ich evidovaniu. Z tohto dôvodu býva rezervácia v značnej miere obsadená práve nimi.“
Ľudia, ktorí si cez internet rezervujú časenku, tvoria v Námestovsku približne 30 percent všetkých stránok. „Naozaj ušetria čas, preto im odporúčam využívať elektronickú službu zavedenú na tento účel.“
Sťažnosti na systém sú skôr ojedinelé. „Dnes je streda, dlhý deň, ľudí vybavujeme priebežne. Už v piatok to ale nemusí byť pravda. Záleží od toho-ktorého dňa.“
Aj tak sa nič nezmení
Minulú stredu policajti naozaj vybavovali ľudí priebežne. Čakajúci to však považovali skôr za výnimku ako za pravidlo.
„Pravidelne sa čaká veľmi dlho,“ povedal Ľubomír Pekarčík z Oravskej Jasenice. „Dnes robia dvaja, tak to odsýpa. Ale v skutočnosti štyri mesiace v roku robia po jednom, pretože si čerpajú riadne a rehabilitačné dovolenky. Pracovníci za to ale nemôžu, systém je zlý. Ľudia sú nervózni, nahnevaní a keď sa konečne vybavia, radšej utekajú preč, lebo aj keby si sťažovali, nič sa nezmení.“
Oravskojaseničan tvrdí, že zmena by mala prísť zhora. „Ak nadriadeným nestačí počet obyvateľov a motorových vozidiel, tak nech sa vrátia do školy a zopakujú si matematiku. Lenže oni to nechcú riešiť, pretože riaditeľstvo je v Kubíne a Pažravá pod Chočom pretrvala dodnes.“
Krátke piatky
Okrem personálneho posilnenia pracoviska Ľubomír Pekarčík navrhuje aj zmenu úradných hodín, a to nielen na polícii.
„Ten, kto ich navrhol, je buď z Bratislavy alebo z Číny. Všetci predsa vedia, že väčšina Oravcov chodí za prácou do sveta. V piatok sa vracajú skôr, aby si niečo vybavili. A čo vybavia, keď si úradníci všade poskracovali stránkové hodiny? Nič.“
Rovnaký názor má Ján Martvoň z Hruštína. „Keď chce človek niečo vybaviť, treba tu stráviť pol dňa. Dnešok je výnimkou. Riešenie je jednoduché – treba zvýšiť počet pracovníkov.“
Jaroslav Kysel z Námestova pridáva ďalší postreh. „Videl som na vlastné oči, že prišiel chlap, vytiahol si viac lístkov, nechal si najbližšie k poradiu na tabuli a ostatné zahodil. Tým ale zdržal celkový priebeh, lebo aj tie zahodené čísla policajti vyvolali a čakali, či niekto príde.“
Čo hovoria čísla
ODI v Námestove evidoval k 31. októbru 29 767 motorových vozidiel, Dolnokubínčania 19 207 a Tvrdošínčania 18 645. V októbri zaevidovali Námestovčania 52 nových áut, Dolnokubínčania 28, Tvrdošín o jedno menej. Minulý mesiac Námestovo vyradilo z evidencie 67 vozidiel, Dolný Kubín 29, Tvrdošín 39. A napokon zmena držby: Námestovo 319 prípadov, Dolný Kubín 201, Tvrdošín 232.
Pridali stránkové dni
Reagujúc na podnety občanov, dolnokubínske okresné riaditeľstvo v roku 2010 posilnilo ODI v Námestove o jedno tabuľkové miesto.
„V súčasnosti tam pracuje šesť ľudí, v Dolnom Kubíne piati a v Tvrdošíne štyria,“ spresňuje riaditeľ Štefan Dlugoš. „V piatky na evidencii vozidiel pracujú traja policajti. Cez obedňajšiu prestávku tam vždy jeden ostáva, s výnimkou prípadov, kedy je v práci sám. Okrem evidovania vozidiel pracovníci zabezpečujú aj vykonávanie skúšok uchádzačov o získanie vodičských oprávnení a prejednávanie priestupkov na úseku dopravy, ako aj plnenie ďalších úloh, ktoré im vyplývajú zo zaradenia.“
Hoci ešte v stredu nič nenasvedčovalo tomu, že polícia vyhovie žiadosti obyvateľov o rozšírenie stránkových hodín, v piatok popoludní prišla dobrá správa. Od 1. decembra sa počet stránkových dní na ODI v Námestove zvyšuje z troch na päť. Znamená to, že bude úradovať každý pracovný deň od 7.30 h. V pondelok, utorok a štvrtok do 15.00 h, v stredu do 17.30 h a v piatok do 12.00 h.
„Aj týmto opatrením vychádzame v ústrety občanom a napĺňame poslanie polície Pomáhať a chrániť,“ dodal Štefan Dlugoš.