NÁMESTOVO. V týchto dňoch vrcholia prípravy 22 obcí a mesta Námestovo združených v Miestnej akčnej skupine (MAS) Biela Orava na novej rozvojovej stratégii. V rokoch 2016 až 2022 plánuje podporiť viac ako sto projektov.
Najvýznamnejšou témou je zamestnanosť
Podpora sa týka najmä oblastí ako je cestovný ruch, poľnohospodárstvo, lesníctvo či výroba potravín, ale aj skrášľovanie vzhľadu námestovských obcí, výstavba ihrísk a úprava verejných priestranstiev.
„Chceme taktiež podporovať vznik a činnosť komunitných centier a prácu so sociálne odkázanými obyvateľmi,“ hovorí Michal Strnál, predseda miestnej akčnej skupiny. „Najvýznamnejšou témou našej stratégie však ostáva tvorba pracovných miest, ktorá kráča ruka v ruke s podporou podnikateľov produkujúcich výrobky a poskytujúcich služby na území Okresu Námestovo. To všetko s dôrazom na ochranu životného prostredia a zavádzanie inovácií vo všetkých oblastiach spoločenského života.“
Malé projekty často prinášajú viac
MAS Biela Orava v súčasnosti združuje všetky obce a mesto okresu Námestovo okrem Hruštína. S počtom obyvateľov viac ako 55-tisíc patrí medzi najväčšie na Slovensku. Okrem samospráv sú členmi združenia aj podnikatelia, občianske združenia či fyzické osoby. V súčasnosti pripravujú rozvojový dokument, na základe ktorého sa môžu akékoľvek obce, podnikatelia či občianske združenia z okresu, ktoré splnia stanovené podmienky, uchádzať o získanie finančných prostriedkov na svoje projekty.
Celkovo plánujeme podporiť projekty vo výške 3,5 milióna eur. Pôjde o projekty s maximálnou výškou stotisíc eur. Cieľom je však podporiť menšie projekty komunitného charakteru, ktoré častokrát prinášajú oveľa väčšie úžitky ako veľké megalomanské projekty s množstvom neefektívne vynaložených peňazí.
Ide o to, aby sa mám tu lepšie žilo
„Jedným zo základných princípov činnosti miestnej akčnej skupiny je, že výber projektov ostáva priamo v našom území, nikto iný nám nemôže zasahovať do toho, čo a ako chceme podporiť,“ vysvetľuje Michal Strnál. „Výber projektov bude teda priamo v rukách ľudí z nášho regiónu, čím chceme dosiahnuť podporu skutočne toho, čo potrebujeme. Výhodou nášho združenia je dlhodobá intenzívna spolupráca najmä na úrovni samospráv, ale aj podnikateľov. Nevytvárame nové územie, chceme len dostať úroveň súčasnej spolupráce na vyššiu úroveň.“
Všetci obyvatelia regiónu sa môžu zapojiť do príprav rozvojovej stratégie. Miestna akčná skupina v súčasnosti uskutočňuje dotazníkový prieskum, v ktorom každý môže vyjadriť svoju predstavu o ďalšom smerovaní nášho spoločného regiónu. „Jednoducho povedané, ide o to, aby sa žilo lepšie.“
Autor: Mária Ondreková