NÁMESTOVO. V Námestove pri Zubrohlave, medzi priemyselnými objektmi za bývalou tehelňou a skládkou odpadu, plánuje súkromná firma stavať halu. „Je to väčší objekt, chce tam riešiť rozrábku mäsa,“ spresnil podnikateľský zámer Vladimír Natšin, vedúci oddelenia výstavby na mestskom úrade.
Bez doplnku to nepôjde
Lokalitu v súkromnom vlastníctve, kde chce novozaložená zubrohlavská spoločnosť stavať, mesto do návrhu územného plánu zakomponovalo. Z konečnej verzie, schválenej tento rok, však vypadla. „Z nášho pohľadu to bolo bezproblémové územie, vylúčili sme ho na základe požiadavky ochranárov,“ povedal poslancom Vladimír Natšin. „Teraz síce postoj prehodnotili, ale podľa zákona nie je možné vydať územné rozhodnutie na výstavbu v lokalite, ktorá nie je zahrnutá v územnom pláne. Jediným riešením je schválenie doplnku.“
O doplnok k územnému plánu môže požiadať ktokoľvek. „Samozrejme s tým, že si to financuje,“ upozorňuje Natšin. „Mesto rieši len organizačnú stránku.“
Slanica. Územie pri Zubrohlave, kde už stoja výrobné haly, je súčasťou Námestova.
Obstavanie by znamenalo koniec
Dôvodom zamietnutia urbanizácie okolia jazierka bývalej tehelne pri Zubrohlave sú vysoké prírodovedné hodnoty tejto lokality. „Je to napríklad jedno z mála miest, kde sa rozmnožujú štyri druhy mlokov na Slovensku vrátane vzácneho mloka veľkého,“ hovorí Dušan Karaska, riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO). „Hniezdia tam a rozmnožujú sa viaceré vzácne druhy vtákov a cicavcov. Je to jediná lokalita na Orave, kde pravidelne hniezdi potápka malá. Pôvodný návrh územného plánu mesta Námestovo totiž navrhoval obstavanie celého územia, čo by prakticky znamenalo likvidáciu lokality.“
Jazierko susedí so skládkou komunálneho odpadu.
Našli kompromis
Investor preto prišiel s kompromisným riešením. „Navrhuje na vlastné náklady nielen urbanizovanie priestoru západne od lokality, kde už teraz stoja budovy a rodinný dom vo výstavbe, ale aj zachovanie mokrade okolo jarku vytekajúceho z jazierka a jej revitalizáciu,“ hovorí šéf ochranárov. „Tá by spočívala v odstránení nelegálne dovezeného odpadu a vybudovaní kaskády drobných jazierok na tomto jarku, ktoré by slúžili ako miesta rozmnožovania obojživelníkov.“
Podnikateľský zámer v tejto podobe podľa CHKO významne neohrozí vzácnu lokalitu a preto s ním súhlasí.
Výstavba tak stojí už iba na územnom pláne mesta. Vypracovanie doplnku samospráva vyčíslila na 5700 eur. S tým súvisiacu zmenu rozpočtu poslanci schválili na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Vladimír Natšin odhaduje celý proces na dva až tri mesiace. Po verejnom prerokovaní budú mať posledné slovo poslanci mestského zastupiteľstva.