DOLNÝ KUBÍN. Srnec nadivoko zo slovenských hôr, oravské pučené zemiaky s domácimi škvarkami či žemľovka z dolniackeho ovocia. Obidve reštaurácie dolnokubínskej Strednej odbornej školy obchodu a služieb v tretí októbrový piatok varili v duchu kampane Pýtajme si slovenské.
Podpora ekonomiky
Svetový deň potravín sa stal Národným dňom podpory ekonomiky Slovenska.
„Každý, kto si 16. októbra objedná slovenské nápoje a jedlá, pripravené zo slovenských surovín v reštauráciách, bistrách, baroch, každý, kto bude viac ako inokedy nakupovať v obchodoch slovenské výrobky a tovary, bude takýmto uvedomelým spotrebiteľským prístupom podporovať našich poľnohospodárov a výrobcov, zamestnanosť a celú ekonomiku Slovenska,“ informujú organizátori jesennej kampane vzdelávacieho projektu Kvalita z našich regiónov, zastrešeného Zväzom obchodu a cestovného ruchu.
„Cieľom prvého ročníka je presvedčiť nás všetkých o dôležitosti aktívneho prístupu k spotrebe slovenských výrobkov a produktov a využívaní tých služieb, ktoré ponúkajú domácu produkciu.“
Žltý chlebík
K prevádzkam označeným nálepkou U nás ponúkame slovenské sa zaradila aj dolnokubínska hotelovka. „Rozhodli sme sa zaradiť do jedálneho lístka jedlá varené iba zo slovenských surovín,“ povedala Eva Tabačková, zástupkyňa pre teoretické vyučovanie. „Preto tam nenájdete napríklad ryžu.“
V reštaurácii v centre mesta vítali štvrtáci stravníkov domácim chlebom so škvarkovou nátierkou. „Úplne jednoduchý farmársky chlebík z múky, droždia a vajec, do ktorého sme pridali ľanové semiačka,“ povedala majsterka Mária Bobčeková. Žltou farbou chlieb pripomínal skôr bábovku. „Použili sme domáce vajíčka,“ vysvetlila majsterka.
Dobrá a perspektívna
„Variť výlučne zo slovenských surovín je zaujímavá skúsenosť,“ povedal budúci kuchár Andrej Sojčák z Oravského Podzámku. „Pripravoval som srnčie mäso, knedle a šalát.“
Za dobrú a perspektívnu považuje akciu budúci čašník Peter Böhmer z Oravskej Poruby. „Zaujímam sa o to, čo mám na tanieri. Nedávno som bol päť mesiacov v Grécku a jediné, čo mi chýbalo, bola slovenská strava, hlavne bryndzové halušky, pirohy a kapustnica.“
Z domácich surovín škola varí bežne. „Väčšinu slovenských výrobkov dovážame z veľkoskladu v Novom Meste nad Váhom a s ich kvalitou a chuťou sme veľmi spokojní,“ hovorí majsterka. „Zemiaky máme z Krivej, bryndzu na pirohy sme pre dnešok kúpili od baču Jána Červeňa.“
Práve bryndzové pirohy a žemľovka sa minuli ako prvé.
Štyri hviezdičky
„Chodievam sem pravidelne a od vlani sa veľmi zlepšili, môžu konkurovať aj štvorhviezdičkovej reštaurácii,“ povedala Dolnokubínčanka Božena Bojkovská.
„Jedlo je výborné,“ pochválila školu Marta Slameníková z Hruštína. „Chodievam tu často, pretože varia aj netradičné alebo zabudnuté jedlá, ktoré nie sú štandardne na jedálnych lístkoch. Je dobre, že sa mladí majú kde učiť.“
Daniela Palková prišla na obed s kolegyňou Michaelou Šaligovou. Prvá Dolnokubínčanka si k sedliackej polievke objednala strapačky s kyslou domácou kapustou, druhá sa rozhodla pre hydinové vyprážané prsia z gazdovského dvora so zemiakmi a šalátom. „Veľmi nám tu chutí. Keď má škola prázdniny, trpíme. Varia veľmi dobre, nielen dnes, ale aj bežne. Vždy si máme z čoho vybrať.“
Úspech oravských škôl
Súčasťou kampane bola súťaž pre školy. Ich úlohou bolo nakrútiť video s dĺžkou 15 až 60 sekúnd o tom, prečo a akým spôsobom sa zapojiť do akcie Pýtajme si slovenské. Najviac „páči sa mi“ na facebooku nazbierala 3.A zo Základnej školy Rudolfa Dilonga v Trstenej a na druhom stupni 9. A z vitanovskej základnej školy. Obe triedy vyhrali zážitkový výlet.