ISTEBNÉ. Miloš Kováčik mal na obecnom úrade na starosti budovy, ich údržbu, revízie, počítače, riadil a kontroloval aktivačných pracovníkov. Zdravotné problémy mu však na dlhšiu dobu znemožnili pracovať. Starostka Lýdia Fačková potrebovala za neho náhradu. Dočasne. „Oslovila som poslancov, či nepoznajú vhodného človeka.“
Prišiel o kreslo poslanca
Na výzvu zareagoval poslanec Ján Andel. Dohodli sa. „Podľa zákona však zamestnanec úradu nesmie byť poslancom obecného zastupiteľstva,“ hovorí starostka.
Ján Andel sa preto mandátu vzdal. Po mesiaci sa však vrátil Miloš Kováčik a tak Andel odišiel. Keď však po určitom čase bolo miesto opäť voľné, opäť pre péenku, Ján Andel už o prácu neprejavil záujem. Obec preto vypísala výberové konanie na zastupovanie chorého pracovníka. „Robota nám stála, museli sme niečo urobiť,“ hovorí starostka. Výberové konanie bolo úspešné a nový zamestnanec nastúpi do práce v novembri.
Rozhodol žreb
Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí nastupuje za poslanca obecného zastupiteľstva náhradník, ktorý v príslušnom obvode získal najväčší počet hlasov, ale nebol zvolený za poslanca. Na uvoľnený mandát Jána Andela mala nastúpiť evanjelická farárka Alena Ďurčíková, ktorá sa z rodinných a pracovných dôvodov tejto možnosti vzdala.
Na rad prišiel ďalší náhradník. Aby to nebolo také jednoduché, vo voľbách získali rovnaký počet hlasov až dvaja. Nezávislému Mariánovi Maderovi a Jaroslavovi Labdovi, ktorý kandidoval za Sieť, dali ľudia zhodne po 204 hlasov.
„Keďže nepochádzali z jednej politickej strany, o pridelení mandátu rozhodol žreb,“ hovorí Lýdia Fačková.
Šťastie sa priklonilo ku 45-ročnému vodoinštalatérovi Jaroslavovi Labdovi. So samosprávou má už skúsenosti, pracoval v komisii výstavby.
„Potešilo ma, že som sa stal poslancom. Politike sa nevenujem, ale dedine chcem pomôcť odbornosťou a znalosťami v oblasti stavebníctva. Verím že ľudia budú s mojou prácou spokojní.“