DOLNÝ KUBÍN. Štefan Belvončík je správcom mestských športových zariadení, medzi ktoré patrí aj letný štadión. Keďže v ostatných dňoch je jednou z hlavných tém v meste futbal, zaujímali sme sa o jeho prevádzku. Poskytol nám informácie o nákladoch. Podieľajú sa na nich nielen futbalisti, ale aj vzpierači a atléti.
Nájmy aj energie
„Za minulý rok boli prevádzkové náklady na letný štadión približne päťdesiattisíc eur,“ povedal Štefan Belvončík.
Najvyššiu položku tvorí teplo vo výške 23-tisíc eur. Potom nasleduje mzda jedného zamestnanca 7500, vodné a stočné päťtisíc, elektrina tritisíc, materiál na opravy, údržbu a prevádzku, hnojivá, rašelina a piesok na trávnik, oprava kosačky 3400, zber trávy, valcovanie, opravy sociálnych zariadení, rozvodov tepla vody a ďalšie služby 3900, poistenie budov, pohonné hmoty do kosačiek a vyžínačiek, kúpa dvoch kosačiek a dvoch krovinorezov 3500 eur.
Na štadióne je päť nájomcov. Oravský futbalový zväz, reštaurácia Kopačka, ubytovňa , kávomat a Ľubo Milan. „Všetky tieto subjekty si spotrebované energie platia osobitne a na všetky energie majú samostatné merače,“ povedal Štefan Belvončík. „Platia ešte nájom vo výške približne 11-tisíc eur.“ Po odrátaní tejto sumy ostáva 39-tisíc eur, ktoré mesto minulý rok zaplatilo za prevádzku štadióna z vlastného rozpočtu.
Tisícka ku tisícke
Počas diskusií o budúcnosti futbalu a jeho financovaní viackrát odznela informácia od priaznivcov, že priestory využívajú aj vzpierači.
„Vzpierači majú k dispozícii približne 130 metrov štvorcových,“ povedal Štefan Belvončík. „Ročné náklady na energie podľa spotreby predstavujú štyri až päťtisíc eur. Mestu ich neplatia a uvedené priestory užívajú na základe zmluvy o výpožičke s Mestom Dolný Kubín.“ Vzpierači sa tak po futbalistoch a hokejistoch posúvajú na tretie miesto v rebríčku športov podporovaných mestom. Najmenšia časť nákladov pripadá aj na atlétov, ktorí v rámci organizovaných atletických podujatí využívajú priestory futbalového štadióna, ale to sú veľmi malé položky.
Futbalisti z MFK využívajú minimálne päťnásobne väčšiu plochu. K dispozícii majú osem šatní, kanceláriu klubu, dve miestnosti pre rozhodcov, šatňu trénerov, štyri sklady, kuchynku, pri šatniach sprchy a toalety, veľkú rehabilitačnú miestnosť s relaxačným bazénom, práčovňu, kde sa pravidelne perú dresy. Využívajú aj priestory bývalého trojizbového bytu, ktoré kedysi obýval správca štadióna. „Teraz sa využíva na ubytovanie hráčov A mužstva a jedného hokejového trénera,“ povedal Štefan Belvončík. Ubytovaní využívajú tieto priestory bezodplatne. Náklady vo výške približne 2500 eur ročne sú súčasťou celkových nákladov.
Vysoké náklady
Najvyššou položkou je teplo. „Budova je stará, nezateplená, s pôvodnými drevenými a kovovými oknami,“ povedal Štefan Belvončík. „Úniky tepla sú veľké. Naviac, veľa športovcov nešetrí. Keď nastavíme radiátor na trojku, na druhý deň je na šestke. Plytvajú teplom aj vodou. Často nechajú tiecť sprchy. U detí by to mali sledovať tréneri, vedúci mužstiev, dospelých to hádam učiť netreba, ale aj oni majú rezervy.“
Mestské športoviská majú sedem zamestnancov. Správca vysvetlil pracovnú náplň jedného z nich, ktorý sa stará o letný štadión. „V lete sa stará o údržbu trávnika kosenie, valcovanie, polievanie, hnojenie, prípravu na zápas, údržbu po zápase, robí potrebnú údržbu priestorov štadióna. V zime čerpá dovolenku a pomáha na zimnom štadióne. Naopak, v lete chodia ďalší zamestnanci zo zimného štadióna vypomáhať na letný štadión.“ Okrem toho kosia trávniky vo všetkých mestských materských školách, kde robia aj drobnú údržbu a opravy.
K dispozícii je mesačná evidencia odpisov spotreby všetkých energií za posledných 12 rokov prevádzky. Vyplýva z nich, že letný štadión dosahuje v súčasnosti oproti predchádzajúcim rokom výrazné úspory v spotrebe energií. Spotreba vody klesla približne dvojnásobne, tepla a elektriny o takmer polovicu. Napriek tomu je prevádzka letného štadióna stále drahá.
Aj preto je jednou z možností jeho prenajatie. Záujemca ŠK Dolný Kubín ponúkol mestu 500 eur za mesiac, radnica mu mala dať ročne 70-tisíc. Mali slúžiť na prevádzku štadióna a financovanie mládeže. Prenajímateľ chcel dať za každé euro od mesta ďalších 50 centov na mládež, čo predstavuje ďalších 35-tisíc eur. Poslanci prenájom neschválili a MFK sa ocitol v krízovej situácii.