NÁMESTOVO. „V 80. rokoch slúžila telocvičňa až pre tisíc žiakov,“ povedal na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva Štefan Uhliarik, zástupca Rady rodičov Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda (CZŠ). „Dnes nestačí pre 650.“
V slepej uličke
Prvú školskú budovu postavili na Komenského ulici v roku 1974. Až do roku 1996 fungovala v Námestove iba jedna základná škola. Potom sa rozdelila na dve, ZŠ Komenského a ZŠ Slnečná na Brehoch. O tri roky vtedajší zriaďovateľ, prenajal budovu pre 1. až 4. ročník Spišskému biskupstvu, ktoré tam zriadilo cirkevnú školu. Potom prešiel areál do majetku samosprávy. Do mestskej školy chodí 344 žiakov, do cirkevnej 322. Po zriadení športových tried v ZŠ Komenského začala byť telocvičňa pre dve školy primalá. V prípade zlého počasia a v zime tak žiaci cirkevnej cvičia na chodbách.
„Čo je viac ako šesťdesiat percent školského roka,“ píše v liste poslancom zástupkyňa Rady rodičov CZŠ Anna Chorvátová. „Aj 50 žiakov cvičí na chodbe a hneď vedľa v triedach prebieha vyučovanie. Stáva sa, že dlažba je ráno mokrá, čím sa zvyšuje riziko úrazu. Rokovania došli do slepej uličky a ZŠ Komenského od nového školského roka opäť neumožnila žiakom našej školy cvičiť v telocvični. Ponúkli nám iba nulté a ôsme hodiny za komerčný nájom.“
Riešte naše problémy
Na vystúpenie rodičov reagoval zástupca primátora Anton Ťapák, ktorý zastupuje mesto v Rade školy ZŠ Komenského. „Zriaďovateľom vašej školy je biskupský úrad. Ako rieši priestorové problémy vo vlastnej škole? Naše deti sú aj na gymnáziu aj na strednej odbornej škole technickej. Môžu sem prísť riaditelia a povedať, riešte naše problémy. Na akom základe vedenie cirkevnej školy prijíma žiakov, keď na to nemá kapacity? Dovolí si to riaditeľka mestskej materskej školy?“
Ťapák prečítal aj stanovisko Rady školy ZŠ Komenského. „Na základe analýzy výučby telesnej výchovy v jednotlivých triedach v rámci učebného plánu je telocvičňa v dopoludňajších hodinách obsadená.“
Priestorov je dosť
Štefan Uhliarik oponoval, že všetko je o postoji. „Riešenie sa dá nájsť, len treba vôľu. Mám prehľad o tom, koľko žiakov navštevuje športovú triedu v 6. a 7. ročníku. Fakt je, že v celej telocvični je 15 žiakov a vedľa v škole sa tlačí na chodbe 40 detí.“
Rodičia preto pred poslancov predstúpia opäť.
„Budeme žiadať, aby vyučovanie v blízkej telocvični bolo umožnené aj žiakom cirkevnej školy,“ hovorí Ján Škombár. „Budeme sa uchádzať o voľné priestory a priestory, ktoré sú využívané na iné ako vzdelávacie účely v školskom areáli na Komenského ulici. Priestory v školských areáloch vo vlastníctve mesta by mali byť spravodlivo rozdelené medzi všetky tri základné školy bez ohľadu na zriaďovateľa. Argument, že cirkevná škola nemá prijímať žiakov, ak nemá priestory, neobstojí. Priestorov v dvoch areáloch námestovských základných škôl je dosť. Mesto tvoríme my, občania. My sa skladáme na jeho fungovanie. Aj my, rodičia a pedagógovia z cirkevnej školy, chceme, aby naše deti mali v škole bezpečné a príjemné prostredie.“
Starať sa má zriaďovateľ
Samospráva dôvodí, že vytvárať podmienky na výchovu a vzdelávanie detí a žiakov je v zmysle zákona povinnosťou zriaďovateľa. „Bez ohľadu nato, či je škola štátna alebo neštátna,“ upozorňuje Ivan Veljačik, vedúci oddelenia školstva na mestskom úrade.
Pripomína, že finančné prostriedky na fungovanie škôl poskytuje zriaďovateľom ministerstvo školstva. „Rovnako aj súkromným a cirkevným školám. Keďže ide o normatívne financovanie, všetci ich dostávajú v plnej výške.“
Chceme spolupracovať
Do riešenia havarijných stavov, odstraňovania porúch aj nedostatkov vytknutých hygienou vo vlastných školských zariadeniach samospráva investuje mnoho peňazí.
„Takisto riešime priestorové problémy,“ hovorí Veljačik. „V súvislosti s novým štátnym vzdelávacím programom potrebujú naše dve základné školy špeciálne učebne, napríklad jazykové či odborné. Problémy s priestormi má aj centrum voľného času, základná umelecká škola aj materské školy. Vylepšením podmienok sa skvalitní ich práca. Zároveň očakávame, že sa bude do nich hlásiť čoraz viac detí a žiakov.“
Podľa Ivana Veljačika mesto napriek vlastným problémom pomáha aj zriaďovateľom súkromných a cirkevných škôl. „Vybavili sme nadstavbu cirkevnej školy, vyasfaltovali priestory v jej okolí a v súčasnosti robíme verejné obstarávanie na rekonštrukciu ihriska, ktoré budú využívať všetky deti. Chceme spolupracovať a hľadáme možnosti, ako by sme pomohli.“
Obidve strany deklarujú spoluprácu, no každý si ju predstavuje inak. V tejto chvíli je isté iba to, že téma bude rezonovať aj na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva.