BREZOVICA. Technológia prišla do lesa. Tak by sa dala zhrnúť činnosť spoločnosti LKT v Trstenej. „Počúvame hlas zákazníkov a lesníkov a robíme všetko pre to, aby sme ich pripomienky či požiadavky zapracovali do inovačného a výrobného procesu,“ povedal riaditeľ spoločnosti Peter Šinál.
Výsledkom je zmultifunkčnenie lesných kolesových traktorov a ich naplnenie elektronikou.
Elektronika prišla do lesa
Minulý týždeň predstavili Trstenčania svojim zákazníkom nové prídavné adaptéry. Ide najmä o pôdnu frézu, drvič nežiaducich porastov, ktorý pripraví pôdu pod výsadbu nového lesa, a lanovkovú nadstavbu.
Traktory bez diaľkového ovládania sa už ani nevyrábajú. Produktivitu práce zvyšuje elektronika minimálne o 30 percent. Pomocou GPS a najnovšie aj mobilnej aplikácie môžu zákazníci na diaľku sledovať prácu stroja, jeho otáčky, teplotu, pohyby.
Patrik Mikuš zo Žaškova robí na elkátečku päť rokov. Prečo si vybral práve túto značku? „Obyčajný traktor bol do lesa slabý a pribúdalo roboty.“ Keď rodinná firma splatila staršiu verziu LKT, kúpila novšiu. „Nemusím v ňom sedieť, ovládam ho z diaľky.“
Napriek najmodernejšej technike si Mikušovci nevedia predstaviť prácu v lese bez koní. „Máme tri,“ hovorí Marián. „Bez koní hora nemôže existovať napriek akejkoľvek technike.“
Pre mnohých chlapov pracujúcich v lese sú traktory na diaľkové ovládanie akoby návratom do detských čias. Pavol Zboja z Liesku začínal robiť v lese s otcom, vtedy mal šestnásť rokov. Staršie elkátečko vymenil za nové pred troma mesiacmi. Prečo si vybral práve ten typ? „Kvôli kĺbu, má lepšiu stabilitu.“
Viacerí vodiči a lesní robotníci pri vymenúvaní toho, čo sa dá na lesnej technike ešte vylepšiť, s úsmevom hovoria, že vystreľovanie ťažného lana. „Inak je všetko dokonalé.“
Stroje už dokážu skoro všetko
Spoločnosť LKT predstavila na firemnom dni konštrukčné úpravy starších typov výrobkov i nové modely. „Lesné kolesové traktory sa doteraz využívali predovšetkým v oblasti ťažby a približovania dreva,“ povedal riaditeľ Peter Šinál. „V ostatných rokoch sme rozšírili ich využitie a univerzálnosť a tým sa stávajú multioperačnými technológiami v celom procese starostlivosti o les.“
Nosná konštrukcia každého adaptéra je prispôsobená na rýchlu montáž a demontáž na zadný sklopný štít, prípadne trojbodový záves. Po odpojení adaptérov môže traktor približovať drevo podľa zaužívaných technológií.
„Samozrejme, všetkým, ktorí robia v lese, sa stroje páčia,“ hovorí Viktor Motýľ z Liesku. Za najväčší problém podnikania v ťažbe považuje cenu práce. „Tí, ktorí si zoberú techniku na lízing, majú strach, či ju dokážu splatiť. Preto v snahe získať zákazku idú pri výberových konaniach s cenami dole.“
Ak by mal Viktorov kolega Milan Dulka zhodnotiť prácu kedysi a dnes, menuje súčasné plusy – komfort vodiča, lepšia stabilita strojov, silnejšie motory aj navijaky na približovanie dreva.
Žijeme s lesom
Kvality špecializovaných prídavných adaptérov v súčinnosti s lesnými kolesovými traktormi mohli vidieť účastníci prezentačného Dňa s LKT na terénnych ukážkach priamo v lese.
„Nemôžeme si dovoliť zlyhania v spoľahlivosti a kvalite,“ hovorí ekonomická riaditeľka Beáta Jendrušáková. „Naši zákazníci sa poznajú, ak sa niečo pokazí na východe Slovenska, ešte v ten deň to vedia chlapi v lese na západe.“
Spoločnosť, ktorá zamestnáva zhruba sto ľudí, si zakladá na vzťahu k prírode a ekológii. Práve preto si za svoje motto zvolila slogan Žijeme s lesom. „Neustále hľadáme riešenia a technológie pre efektívne a ekologické obhospodarovanie lesov.“