NÁMESTOVO. Technickú budovu na cintoríne mesto prenajíma Jánovi Krušinskému, ktorý tam prevádzkuje prepravnú a pohrebnú službu vrátane predajne so smútočnými potrebami. Nájomné kompenzuje starostlivosťou o areál cintorína.
Keďže objekt nutne potrebuje opraviť, podnikateľ navrhol mestu, že zaplatí jeho rekonštrukciu a prístavbu. Novú časť budovy postaví prevažne na svojom pozemku, ktorý vlastní od konca 80. rokov minulého storočia. .
V piatej cenovej sú lepšie záchody
Prízemná budova dnes pozostáva z miestnosti pre chladiaci box a sklad, toalety s jedným záchodom a predajne. Za ňou sa nachádzajú dve unimobunky, ktoré slúžia pre hrobárov. Prístavbou by mesto získalo technickú miestnosť pre hrobárov a WC pre verejnosť, podnikateľ väčšiu predajňu.
Štúdia novej technickej budovy. Zelenou je vyznačená jestvujúca časť vo vlastníctve mesta. Ružová znázorňuje budúci majetok mesta v prístavbe. Ružovozelená označuje toaletu pre personál. Väčšiu časť žltej plochy vlastní Ján Krušinský. FOTO: OcÚ
Začiatkom septembra sa návrhom zaoberala komisia výstavby.
„Odporúča mestskému zastupiteľstvu rekonštrukciu a prístavbu schváliť s tým, že jestvujúca časť a časť prístavby s hygienickými zariadeniami ostane vo vlastníctve mesta a časť predajne, skladu a priľahlého WC by zostala vo vlastníctve žiadateľa,“ píše sa v stanovisku.
„Tejto téme sme sa venovali osem hodín,“ povedal na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva predseda komisie Marián Grígeľ. „Navrhované riešenie považujeme za najlepšie.“
Rovnaký názor má Tomáš Kucharík. „Jednoznačne to treba podporiť. V piatej cenovej skupine sú lepšie WC.“
O vlastný majetok sa má starať mesto
Poslanec Štefan Blahút si myslí, že budovu by malo dať do poriadku mesto. „Nie je dobre, aby mala dvoch majiteľov. A môžeme sa hanbiť, že sme doteraz neboli schopní sami ju opraviť.“
Rovnaký postoj zaujal Marián Čiernik. „Pre mesto nie je výhodné byť spoluvlastníkom budovy.“
Martin Jankuliak upozornil na povinnosť mesta zhodnocovať vlastný majetok. „Prečo by to mal robiť pán Krušinský? Mesto predsa môže objekt zrekonštruovať a prenajať.“
Poslanca zaujímalo, či podnikateľ vôbec môže opravovať mestský majetok. „Môže, s naším súhlasom,“ vysvetlil hlavný kontrolór Karol Gandel. „Zhodnotenie majetku sa dá potom riešiť viacerými spôsobmi, napríklad úpravou výšky nájomného.“
Môžeme byť radi
„Vzhľadom na to, že kapacita cintorína sa o štyri roky naplní, môžeme byť radi, že to vôbec chce za svoje peniaze zrekonštruovať,“ povedal na rokovaní Námestovčan Peter Balušík. „Poslanec Blahút by mal pravdu v prípade, keby tam bola perspektíva aspoň na desať rokov. Mesto by skôr malo uvažovať o novom cintoríne a dome smútku.“
Vladimír Natšin, vedúci oddelenia výstavby na mestskom úrade, si myslí, že komisiou navrhované riešenie je pre mesto výhodné. „Ak by sa stalo čokoľvek, neostaneme na nikom závislí.“
Päť za nestačilo
Návrh Štefana Blahúta, aby technickú budovu opravilo mesto, neprešiel. Z desiatich poslancov piati hlasovali za, štyria proti, jeden sa zdržal. Rovnako dopadlo hlasovanie za návrh Jána Krušinského, ktorý získal päť hlasov, ostatní boli proti alebo sa zdržali. Výsledok znamená pokračovanie súčasného stavu.
Ján Krušinský sa k rozhodnutiu mestského zastupiteľstva nevyjadril.