PODBIEL. Po uzavretí mosta na medzinárodnej ceste I/59 dopravu najskôr riadili policajti. Dúfali, že po osadení dočasných dopravných značiek, ktoré vyznačovali obchádzky a obmedzovali prejazd ťažkých nákladných áut, sa situácia upokojí. Značky ich očakávania nesplnili. Na niektorých miestach naopak prispeli k chaosu.
Doľava či doprava?
„Máte pravdu,“ hovorí vodič autobusu, ktorý stál na zastávke v Podbieli a ukázali sme mu dočasnú prenosnú značku. „Nevšimol som si to, lebo som miestny a obchádzku dobre poznám, ale cudzí vodič je z toho isto popletený.“
Značka ukazovala, že na cestu smerujúcu priamo môžu ísť len autá s nosnosťou do 11 ton. Autá s hmotnosťou do 18 ton mali využiť obchádzku vľavo. Tým smerom však vedie len úzka miestna komunikácia. Obchádzka cez Oravice je v skutočnosti vpravo.
Nesprávna dopravná značka pri Širokej posielala ťažké auta na most v Podbieli.
V Širokej po oprave.
Vodiči si musia s rovnakou chybou poradiť aj pred križovatkou s kruhovým objazdom v Tvrdošíne. Domáci vedia, že pri jazde od Trstenej musia na objazde odbočiť doprava smerom na Námestovo. Na značke je však obchádzka opäť vyznačená doľava smerom na parkovisko ku Lidlu. Tretí, rovnaký nezmysel je pred R3 v Širokej, štvrtý v Zuberci v smere od Liptova.
Značky vymenia
„Dopravný inžinier prejde trasu po každom osadení dočasného dopravného značenia a značenia obchádzkových trás, aby zistil, či je v súlade s projektom a požiadavkami na bezpečnú a plynulú dopravu,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „V prípade obchádzkových trás zapríčinených mostom v Podbieli zistil, že niektoré prenosné dopravné značky nie sú správne. Preto požiadal správcu cesty o nápravu.“
Situácia sa zmenila až po dvanástich dňoch od osadenia nesprávnych značiek. Na dôvod sme sa opýtali Zuzany Hromcovej, hovorkyne Slovenskej správy ciest. Zaujímalo nás aj to, kto výmenu značiek zaplatí. „Táto chyba bola zistená po prevzatí. V priebehu dneška bude odstránená zhotoviteľom na vlastné náklady.“
Správne značenie sa na kraji ciest naozaj objavilo vo štvrtok 24. septembra. Prečo to SSC trvalo tak dlho, sme sa od hovorkyne nedozvedeli.
Stovky kilometrov obchádzok
„Včera som vrátil 57 kamiónov, dnes už viac ako štyridsať,“ hovorí policajt, ktorý stál na križovatke pred mostom v Podbieli približne od ôsmej rána do štvrtej popoludní. „Je jasné, že táto značka je zlá, ale tranzit kamiónov cez Oravu zakazujú už dočasné značky umiestnené v Kraľovanoch a Ružomberku. Vodiči ich nerešpektujú. Radšej to risknú, ako by mali obchádzať stovky kilometrov.“
Muži za volantmi nákladných áut nevedia presne, aká je situácia v Podbieli. Myslia si, že sa im podarí prejsť. Potom sklamane krútia hlavami. Pokutu od policajtov nedostanú aj pre zmätočné značenie obchádzok.
Policajt vysvetľuje na mape obchádzku vodičovi z Estónska.
„Včera tu prišiel vodič z Iránu,“ hovorí policajt. „Viezol pracovný stroj. Ka-mión vážil 27 ton. Ako miesto preclenia mal určenú Jablonku. Nemohol som ho pustiť. Poslal som ho cez Prešov.“ Namiesto 40 kilometrov, ktoré mu chýbali do Jablonky, keby prešiel cez most v Podbieli, ho čakala takmer štyristokilometrová obchádzka cez Vyšný Komárnik.
Kritická situácia nastala v stredu. Na ceste sa vytvorila dlhá kolóna áut, ktoré smerovali na trh do Poľska. Ostali stáť pred semaformi pred dočasným mostom, cez ktorý môžu jazdiť len autá s hmotnosťou do 11 ton.
„To, čo vyvádzajú cestári, je choré a absurdné,“ hovorí Ivan Garaj z Podbiela. „Keď ešte nebol dočasný most, tak cestári dali nezmyselnú dopravnú značku smerom od Zuberca. Slepá ulica bola nakreslená dobre, vpravo smerom do Nižnej. Ale hlavná bola rovno, priamo ku Orave. Zacvikli sa tam tri nákladné autá, pričom poškodili elektrickú rozvodnú skriňu aj zaparkované osobné auto. Až potom ju vymenili.“
Do tej istej úzkej uličky navádzala aj dopravná značka určená pre nákladné autá prichádzajúce od Dolného Kubína.
Po takmer dvoch týždňoch by už dopravné značenie malo byť v poriadku.
Dopravcovia však nie sú spokojní so vzniknutou situáciou a avizujú protesty. Obchádzky totiž neúmerne zvyšujú náklady na dopravu.