DOLNÝ KUBÍN. Spoločný stavebný úrad zabezpečuje všetky úkony podľa stavebného zákona okrem územného plánovania pre 22 dolnooravských obcí a mesto. Sídli na mestskom úrade v Dolnom Kubíne.
Sťažnosti na úrad
„Starostovia sa rozhodli, že zo štyroch zamestnancov stačia traja a stalo sa to, čo sa stalo,“ povedal na ostatnom mestskom zastupiteľstve prednosta mestského úradu Jaroslav Láštic.
Pre množstvo administratívy mali pracovníčky málo času na kontroly v teréne. Situácia sa stala kritickou.
Pavol Heško, predseda mestskej komisie výstavby, kritikou nešetril. „V meste dochádza k masívnemu nedodržiavaniu stavebného zákona. S hrôzou zisťujem, nie od vedenia mesta, ale od starostov obcí, že konania sú často zrušené krajským úradom. Množstvo stavebníkov sa odvoláva a sťažuje.“
Poslanec Ján Briestenský položil prednostovi otázku. „Môžeme vycúvať zo spoločného stavebného úradu?“
Prednosta vysvetlil, že Dolný Kubín by tak mohol urobiť, ale veľa obcí by nebolo schopných mať vlastný úrad. „Je to od nás krok solidárnosti. Pohrozili sme obciam, že odídeme, ak nenavýšia rozpočet.“ Upozornil, že je to proces, o ktorom musia rokovať obecné zastupiteľstvá.
Starostovia aj na základe tlaku mesta postupne zvýšili stav zamestnancov na päť. Pribudla ďalšia kancelária.
Zvýšenie poplatku
Na zasadnutí Združenia miesta a obcí dolnej Oravy (ZMODO) sa na tému Spoločného stavebného úradu opäť diskutovalo.
„Ambíciou je minimálne šesť pracovníkov,“ povedal prednosta Jaroslav Láštic. „Aby sme to dokázali finančne zabezpečiť, každá obec by mala dať za každého obyvateľa minimálne tri eurá. Len tak dokážeme pokryť personálne požiadavky.“ V súčasnosti obce platia na za jedného občana približne polovicu. Mesto prispieva až 52 percentami z celkovej sumy od obcí.
Niektoré obce chcú na spoločný úrad presunúť aj vybavenie ohlasovacej povinnosti na drobné stavby.
Zrušia obedňajšie prestávky?
Ďalšie zvyšovanie počtu zamestnancov automaticky prináša zvýšené náklady. Starosta Ján Beňuš navrhol, aby na absolventskú prax prijali druhého a tretieho uchádzača, ktorí pri ostatnom výberovom konaní neuspeli. „Ušetríme tým peniaze a budeme mať pripraveného pracovníka pri neskoršom zvyšovaní počtu zamestnancov.“
Jaroslav Láštic prisľúbil preverenie tejto možnosti. Upozornil na zmenu úradných hodín. Pôvodne boli každý pracovný deň, po úprave sú len v pondelok, stredu a piatok. „Dôvodom je, aby pracovníčky mali čas ísť do terénu.“
O tom, či nastanú na Spoločnom stavebnom úrade ďalšie zmeny, rozhodnú obecné zastupiteľstvá do konca roku. Vtedy budú schvaľovať rozpočty, v ktorých by malo byť aj zvýšenie poplatku pre úrad.