RABČA. V Soľnom potoku by ste dnes vodu hľadali márne. Nezvyčajne tropické leto prinútilo ľudí šetriť pitnou vodou.
Chutná voda
Soľný potok je prítokom Polhoranky. Odvádza časť vody z prameňa na Slanej vode, ktorá je dôvodom jeho slanej príchuti.
„Ako deti sme z potoka aj Polhoranky bežne pili vodu,“ povedal starosta Július Piták. „Ale vtedy boli suché latríny a nie žumpy s prepadmi. Rakov a pstruhov bolo dosť.“
Pred viac ako tridsiatimi rokmi Slaný potok zregulovali.
„Počas regulácie tokov sa zničí takmer všetko živé, čo v ňom je,“ povedal Dušan Karaska, riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO). „Do zregulovaného úseku sa život vracia postupne. Raky dokazovali, že voda v ňom je primeranej kvality.“
Vyschnutie potoka spôsobili horúčavy. Na dne ostali stovky mŕtvych obojživelníkov s klepetami.
Vyschnutý Soľný potok.
„Úpravou a spevnením dna, vyrovnaním priečneho aj pozdĺžneho profilu došlo k odstráneniu nerovností,“ povedal riaditeľ CHKO. „Nie sú tam hlbočiny, kde by sa voda udržala a raky by si našli útočisko. Tu nemali šancu prežiť.“
Pomôcť môže aj sneh
Správcom Soľného potoka je Slovenský vodohospodársky podnik. Jeho hovorca Ľuboš Krno vysvetlil, prečo nemohli situáciu zmeniť. „Nie je na ňom žiadna nádrž, ktorá by umožňovala regulovať prietok a počas sucha zabezpečiť dostatok vody v koryte.“
Tropické horúčavy sa podpísali aj na naplnení vodojemu nad dedinou.
„Pri bežnom stave voda preteká prepadom,“ povedal starosta. „Teraz je plný len na polovicu. Je to aj preto, lebo pomáhame vodou tiež Oravskej Polhore.“
V obecnom rozhlase ľudí niekoľkokrát vyzvali, aby drahocennou tekutinou šetrili. „Musíme prečkať toto obdobie sucha a dúfať, že príde daždivá jeseň a nebude suchá zima. Roztopený sneh by mohol doplniť zásoby vody.“