TVRDOŠÍN. Po rezortnom vyznamenaní v roku 1989 za zásluhy a vynikajúce pracovné výsledky a po striebornom ocenení z roku 1998 získal Anton Palider za dlhoročnú prácu v poľnohospodárskej prvovýrobe a aktívnu činnosť v poľnohospodárskej samospráve aj medailu najcennejšiu. „Je to úspech kolektívu,“ hovorí. „Keby som nemal okolo seba vnímavých a odborne veľmi zdatných ľudí, ktorí majú záujem poctivo pracovať, také výsledky by sme nedosiahli.“
Vtedy to vedeli vyhodnotiť
Anton Palider je pôde, hospodárskym zvieratám a všetkému, čo s tým súvisí, verný 48 rokov. Za najdôležitejší krok k súčasným výsledkom družstva považuje to, že po roku 1989 sa podarilo zastaviť trend štiepenia družstiev a ľudia pochopili, že na malom sa gazduje ťažšie. „Vedeli zhodnotiť, čo združstevnenie a spoločné gazdovanie prinieslo. Tiež sa do vedenia podnikov dostávali odborníci, nie politickí nominanti. Ľahšie sa nám pracovalo po zrušení direktívneho plánovania zhora a mohli sme si plány prispôsobiť našim podmienkam.“
Vedenie družstva – zľava ekonómka Mária Mrkvová, podpredseda družstva Cyril Orčík vedie úsek živočíšnej a rastlinnej výroby, predseda Anton Palider, vpravo Pavol Kulošťák, vedúci úseku technických služieb a inej hospodárskej činnosti. FOTO: LV
Jeden z najväčších podnikov v okresnom meste si zakladá na vzťahoch, rodinnej atmosfére a úcte k bývalým kolegom, zakladateľom družstva a vlastníkom pôdy. Zamestnáva 47 ľudí.
Technické zabezpečenie
„Od samého začiatku sa zapájame do programov na získanie eurofondov,“ hovorí Pavol Kulošťák, ktorý má na starosti technické zabezpečenie výroby. „Najmä tie nám pomohli obnoviť a zmodernizovať strojový park, nakúpiť nové technológie, ktoré výrazne šetria náklady, zrekonštruovať takmer všetky ustajňovacie priestory pre hovädzí dobytok na dvore v Tvrdošíne. Prešli sme tiež na voľné ustajnenie hovädzieho dobytka, pretože jeho pohoda výrazne vplýva na úžitkovosť zvierat.“
Komplexnou rekonštrukciou prešiel aj hospodársky dvor v Štefanove nad Oravou, kde má družstvo ustajnené ovce a jalovice. Zatiaľ ostatnou väčšou investičnou akciou je vybudovanie senážnych žľabov na uskladnenie objemových krmovín pre živočíšnu výrobu.
„Sústavne sa venujeme tiež skvalitňovaniu pracovného prostredia pre svojich zamestnancov.“
Dvoma nohami na zemi
Žiarec, poľnohospodárske družstvo Tvrdošín, hospodári na výmere viac ako 1 500 hektárov poľnohospodárskej pôdy v katastroch Tvrdošín, Horný a Dolný Štefanov, Medvedzie, Oravice a Ústie nad Priehradou. Aktuálne chová 767 oviec a 924 kusov hovädzieho dobytka, z toho 437 dojníc. Má uznaný šľachtiteľský chov slovenského strakatého dobytka.
Celá činnosť je zameraná na výrobu kvalitného kravského a ovčieho mlieka a s tým súvisiaceho mäsa, ktoré družstvo predáva po spracovaní na vlastnom bitúnku ľuďom z okolia.
Podpredseda družstva Cyril Orčík šéfuje úseku živočíšnej a rastlinnej výroby. Za dobrý ťah k súčasným výsledkom považuje kríženie pôvodného pinzgauského dobytka so slovenským strakatým dobytkom, ktorému sa venuje už jedenásť rokov.
„Tak sme dosiahli dobrú produkciu mlieka aj mäsa. V Nemecku a Rakúsku farmári hovoria, že sú vždy dvoma nohami na zemi – keď nejde mlieko, oprú sa o mäso, a naopak.“
V súčasnosti dosahuje družstvo ročnú dojivosť na úrovni 7000 litrov na dojnicu, v hodnotení podnikov, v ktorých prevláda slovenský strakatý dobytok, je na desiatom mieste.
Aby dosiahli vyššiu dojivosť u oviec, krížili plemeno valaška s francúzskym lacoune, ktoré vyniká v úžitkovosti mlieka. Z 80 až 120 litrov na ovečku sa tak vyšplhali na 300 až 350 litrov za rok.
„V záujme zvýšenia produkcie ovčieho mlieka sme tiež prestali obchodovať s veľkonočnými jahňatami,“ hovorí Cyril Orčík. „Začali sme predávať len niekoľkodňové jahňatá ľuďom z okolia na vlastný chov. To sa ukázalo ako dobrý ťah, z roka na rok sme získali zhruba o 40-tisíc litrov ovčieho mlieka viac.“
Výrobe mlieka je tvrdošínskom družstve Žiarec prispôsobený plán osevu plodín. Družstvo si dokáže samo zabezpečiť dostatočné množstvo kvalitného objemového a jadrového krmiva pre potreby živočíšnej výroby, aj keď chová raz toľko hospodárskych zvierat, ako je predpísané pravidlami pre čerpanie dotácií na plochu.
Certifikát solventnosti
Na základe hodnotenia firiem z hľadiska ekonomických výsledkov a pozície na trhu má družstvo Žiarec certifikát solventnosti. „V ostatných rokoch hospodárime so ziskom,“ hovorí ekonómka Mária Mrkvová. „Dve tretiny tržieb získavame z mlieka, jednu z predaja mäsa.“
Družstvo však momentálne trápi opätovný návrat k nízkym predajným cenám mlieka. „Kým vlani sme za liter dostali 0,354 eur, teraz len 0,278 eur,“ hovorí Anton Palider. „Podobná situácia bola aj v roku 2006, vtedy sme sa dostali do výraznej straty, napriek tomu sme neznížili stavy dojníc ako urobili mnohé družstvá, lebo sme vedeli, že spoločnosť bude mlieko potrebovať stále. Musíme to opäť preklenúť.“
Anton Palider
vyštudoval Vysokú školu poľnoho~spodársku v Nitre. V roku 1967 pracoval vo výskumnom ústave pôdohospodárstva vo švajčiarskom Zurichu. Po návrate bol technikom mechanizácie, neskôr hlavným mechanizátorom a hlavným inžinierom Jednotného roľníckeho družstva (JRD) Tvrdošín. V rokoch 1983 až 1990 riadil JRD Mútne. V roku 1990 sa vrátil na tvrdošínske družstvo, ktoré vedie dodnes.
Počas pôsobenia v poľnohospodárstve získal osobne, ale aj za družstvo, niekoľko významných ocenení od ministerstva pôdohospodárstva a Zväzu poľnohospodárskych družstiev. V ostatných rokoch sa tvrdošínski farmári umiestňujú na popredných miestach v celoslovenskej súťaži TOP Agro o najlepšie ekonomické výsledky a v súťaži O najkrajší chotár. Majú tiež certifikát Dôveryhodná firma 2015.
lv