VELIČNÁ. „Doniesol nám ju sused, aby sme sa pozreli, aká je veľká,“ povedal Ján Katreniak. Hovoril o obrovskej húsenici, ktorá menila farby. „Najskôr bola modrastá, potom žltkastá a nakoniec sa sfarbila do zelena.“
Ešte viac zaujal zvuk, ktorý vydávala. „Keď sme do nej pichli slamkou, tikala ako hodiny. Smiali sme sa, že susedovi niekto cez plot hodil živú časovanú bombu.“
Pôvod krásnej húsenice vysvetlil Dušan Karaska, riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Horná Orava „Je to húsenica vzácneho lišaja smrtihlava.“
Tento druh nočných motýľov má na vrchnej časti hrude kresbu pripomínajúcu lebku. Prilieta na južné Slovensko na jar z Balkánu. Nakladie tam vajíčka, z ktorých sa vyliahnu húsenice. Veľmi im chutí zemiaková vňať. Kukly prezimujú v zemi.
„Toto je prvý známy nález z Oravy,“ hovorí riaditeľ CHKO. „Takto ďaleko na sever tieto motýle nekladú vajíčka, lebo v zime kukly zamrznú. Aj toto je dôkaz otepľovania. Dospelý motýľ má počas teplejšej jari a v horúcom lete vhodné podmienky. Myslí si, že aj zima je tu mierna. Dnes sa živočíšne druhy dokážu rýchlo prispôsobiť meniacim sa životným podmienkam.“
Jána Katreniaka táto informácia prekvapila. „Netušil som, že tu máme takého vzácneho motýľa. Toto leto je húseníc a motýľov veľmi málo. Aj biele kapustníky nejako nevidieť. Ale vošiek je na stromoch dosť. Máme veľa mravcov a tie si ich chovajú.“
Motýľ lišaj smrtihlav je známy z Oscarmi ovenčeného amerického trileru Mlčanie jahniat. Podľa jeho kukly dokázali vypátrať šialeného vraha. Vo Veličnej našťastie kvôli nemu policajtov volať nemuseli.