DOLNÝ KUBÍN. Starý most, ktorý od roku 1801 spájal Mokraď s Kňažou, počas druhej svetovej vojny zničili nemeckí vojaci. Zostal len jeden kamenný pilier.
Rusov nezastavili
„Po moste sme chodili s koňmi a vozom do mesta,“ hovorí 84-ročná Margita Potočárová. „Nemci ho vyhodili do vzduchu akurát, keď sme z poľa viezli zbožie. Bol to riadny výbuch.“
Nemeckí vojaci sa zničením mosta 3. apríla snažili zastaviť postup ruskej armády. Ukázalo sa, že ich ju to výrazne neovplyvnilo. Rýchlo postavili dočasný pontónový. Domácim však veľmi chýbal.
Pilier zaujal Barboru Karbánkovú a Patrika Šaligu zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Dolnom Kubíne. V rámci stredoškolskej odbornej činnosti s názvom Bol raz jeden most sa venovali histórii Kňažej. Jej neoddeliteľnou súčasťou bol spomínaný most na Kráľovskej krakovskej ceste. Michala Batunu a miestnych dobrovoľníkov inšpirovala práca študentov a spustili akciu s rovnakým názvom.
Po starom moste viedla Kráľovská krakovská cesta.
Zanedbaná zóna
„Žijeme na okraji mesta, a to nielen polohou, ale aj prioritami vedenia,“ hovorí Michal Batuna. „Nemáme poriadne ihrisko, park či oddychová zóna sú utópiou. Škola chátra, v bývalom kultúrnom stredisku je dnes autodielňa, v bývalej knižnici sklad. Všetci očakávajú niečo od mesta. Išiel som skôr cestou, poďme niečo urobiť a potom pýtajme.“
Podarilo sa mu získať približne tritisíc eur. Spoločne so stovkou dobrovoľníkov ich investovali do zviditeľnenia piliera a rozvoja oddychovej zóny, ktorá sa nachádza oproti na druhej strane rieky.
Pilier aj voľný priestor na brehu Oravy bol neudržiavaný a zarastený. Ľudia z Kňažej sa nemali kde stretnúť, porozprávať, posedieť. Preto sa rozhodli vytvoriť tam miesto oddychu, nadväzovania kontaktov, stretávania sa detí, mladých, dospelých a ľudí v dôchodkovom veku a spojiť všetkých do jednej veľkej komunity.
„Starý most, aj keď už neexistuje, nás všetkých spojil.“
Voľná knižnica
Prvým krokom bolo vyčistenie piliera a jeho okolia od stromov a kríkov. „Túto časť už máme za sebou,“ hovorí Michal Batuna. „Ešte ku nemu osadíme informačnú tabuľu s fotografiami, kresbami a textom o moste.“
Kamenný pilier. Dnes popri ňom premáva vlak.
Druhá časť projektu sa týka oddychovej zóny. Pribudol v nej altánok. „Nie je to altánok,“ upozorňuje Michal Batuna. „Naň by sme museli mať kopu povolení. Toto je divadelné pódium a kulisy. Na jednu jeho stranu namaľujeme most.“
V okolí pódia pribudnú informačné tabule o Kňažej, lavičky a voľná knižnica.
„Ľudia si budú môcť z knižnice voľne a zadarmo požičať knihu. Po prečítaní ju môžu vrátiť, prípadne pridať svoju obľúbenú.“
Ako sa dojilo
O slávnostný záver niekoľkotýždňového snaženia sa 21. augusta postarajú domáci obyvatelia v podujatí Ako sa žilo pod mostom. V rámci remeselného workshopu budú miestni dôchodcovia predvádzať svoje zručnosti z obdobia ich mladosti.
„Ukážu páranie peria, dojenie, kosenie trávy, ukladanie do stohov, pletenie košíkov, čipkovanie, bylinkárenie, pranie bielizne, pečenie tradičných osúchov. Všetky tieto činnosti si budú môcť vyskúšať deti aj dospelí,“ hovorí Michal Batuna.
Na akcii vystúpia dôchodcovia s predstavením o živote na dedine v rokoch minulých. Spevácky zbor mladých zaspieva piesne o Kňažej, ktoré naspievala dnes už nežijúca pani Bartošová. Blok piesní bude pretkávaný čítaním príbehov o dedine, vojne, o moste a jeho zničení nemeckými vojskami, ktoré sa zachovali z rozprávania minulých generácií. Podujatie ukončí folklórna veselica.
„Už sa teším,“ povedal Peter Kubala. „Stará mama tu bývala a most vždy spomínala. Som rád, že mladí sa chytili práce a budeme sa mať kde stretávať a zabaviť.“