VELIČNÁ. „Choďte rýchlo do Veličnej, polícia tam zastavila tri autá plné utečencov,“ zavolal do redakcie jeden z vodičov, ktorý si všimol skupinu mužov tmavej pleti a dve policajné autá.
Po našom príchode sa z nelegálnych utečencov vykľuli kuvajtskí študenti, ktorí si prázdninový čas vyplnili poznávacím zájazdom po Európe.
Na boku áut je vyznačená trasa, ktorú chcú prekonať za tri mesiace.
„Všetky doklady majú v poriadku,“ povedal jeden z policajtov. „Majú platné schengenské víza.“
Študenti vyrazili na púť loďou z Kuvajtu 15. júla. Autami postupne prešli cez Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko až sa dostali na Slovensko. Pri Veličnej si urobili krátku prestávku na oddych. Stačila chvíľa a policajti dostali hlásenie o podozrivých mužoch.
Kuvajtskí študenti vo Veličnej.
„Ideme do poľského Zakopaného,“ povedal Ibrahem Alazmi. Skupinu nazval Alazme group. „Z Poľska pôjdeme do Čiech. Navštívime aj Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko, Veľkú Britániu a Španielsko. Tam nastúpime na loď a naše cestovanie zakončíme v Maroku.“ Púť odhadol na 11-tisíc kilometrov s termínom ukončenia 15. septembra.
Pomaľované kapoty NIssanov GT Sky Line.
Veľkú pozornosť pútali ich autá. Na dva Nissany GT Sky Line boli mimoriadne hrdí. „Vyrobili ich v roku 1981, ale stále sa na ne môžeme spoľahnúť.“ Ich kapotu krášlila mapa trasy s vlajkou s presným tvarom krajiny. Zaujímavé boli netradičné nápisy, nálepky a kuvajtské poznávacie značky. Tretie, najnovšie športové BMW sa vedľa dvoch Nisanov GT strácalo.
Takto sa v Kuvajte vozí batožina.
Po krátkej debate sme sa s mladými usmievavými Kuvajťanmi rozlúčili známym Good Luck. „Poďakovali nám a po skončení policajnej kontroly opäť vyrazili na cestu.
Takéto evidenčné číslo na slovenských cestách často neuvidíte.
Nevieme, čo tieto nápisy na palubnej doske znamenajú, ale mladí muži chceli, aby sme ich vyfotili.