VAVREČKA. „Vyzývame vás v mene občanov Vavrečky o nápravu, aby sme sa spolu čím skôr mohli tešiť z dobre dokončeného diela,“ napísali poslanci obecného zastupiteľstva Oravskej vodárenskej spoločnosti (OVS). Rozhodli sa poukázať na viacero okolností, s ktorými sú nespokojní v súvislosti s projektom Zásobovanie vodou a kanalizácia oravského regiónu etapa 2.
Úvod začal dobre
„Kanalizáciu vítame, ale spôsob jej výstavby je nepochopiteľný,“ hovorí starosta Vavrečky Peter Kružel. „Mala byť ukončená do konca septembra minulého roku, no mám dojem, že nebude ani tento rok v septembri.“ Dedina je rozkopaná. Keď prší, je plno blata, keď je sucho, plno prachu. „Každý deň príde niekto so sťažnosťou na obecný úrad. Všetci sa nám vyhrážajú hygienou. Ale prečo nám? Veď za to nemôžeme a nemáme ani možnosť stavbu nejako ovplyvniť.“
Práce začali v apríli minulého roku. Vavrečania boli s termínom ukončenia september 2015 spokojní.
„Firma začala pracovať rýchlo a kvalitne,“ hovorí starosta. V auguste nastala zmena. Prišla nová firma. „Odvtedy sa práce výrazne spomalili, no horšia je aj ich kvalita.“
Netradičný postup
„Na kontrolnom dni 4. marca tohto roku ma zástupca zhotoviteľa diela vo Vavrečke ubezpečil, že kanalizácia bude hotová 31. mája,“ hovorí starosta Peter Kružel. „Už je koniec júla a práce sa pohli slimačím krokom.“
Dôvodom môže byť aj netradičný postup zhotoviteľa. Najskôr uložil hlavné potrubie hlavných stôk kanalizácie a zahrnul ho. Približne 400 kanalizačných prípojok začal robiť až potom. Dedinu teda rozkopal dvakrát. Termín ukončenia sa opäť posunul.
„Kanalizáciu odovzdáme 31. augusta,“ hovorí Stanislav Suchánek, majiteľ firmy. Zmenu termínu odôvodnil prevzatím úsekov po predchádzajúcej firme, ktoré pôvodne robiť nemal.
Podľa Oravskej vodárenskej spoločnosti stavba nebola ukončená v stanovenom termíne jednoznačne z dôvodu nedostatočných kapacít zhotoviteľa stavby.
V súčasnosti na nej pracuje šesť ľudí. Majiteľ firmy tvrdí, že v auguste pribudnú ďalší traja.
Ani ň štrku
Podľa starostu treba ešte urobiť 160 prípojok. Stanislav Suchánek hovorí už len o stovke.
„Denne robíte jednu, maximálne dve, ako to chcete stihnúť?“ opýtal sa poslanec Marián Kasan.
Súchánek sa bráni. „Za deň stihneme štyri. Práce idú pomaly aj preto, lebo je veľa ručného kopania.“
Poslanec Jozef Hrkeľ vytkol, že firma na zasýpanie nepoužíva štrk.
„Na podsyp ide pätnásťcentimetrová vrstva štrku, okolo rúry štrk na celú šírku výkopu, nad rúru ide dvadsať centimetrov,“ opisuje správny stavebný postup Stanislav Suchánek. „Tak aj robíme.“
Jeho slová si vypočul Karol Pjentek. „Do týchto prípojok nešla ani lopata štrku.“ Ukazuje pritom na ulicu pred svojím domom. „Čo vykopali, tým zasypali. Som tu stále. Pozeral som, ako robia. Prvá firma pracovala výborne. Používala štrk a zasypaný výkop aj zhutňovali vibračnou žabou. Vy to nerobíte.“
Marián Kasan, ktorý býva na tej istej ulici, potvrdil slová suseda. „Ľudia to vidia. Vedia pochopiť problémy, ale rozum ostáva stáť nad touto neprofesionálnou prácou.“
Firma narušila aj brehy potoka. S ich záverečnou úpravou samospráva nie je spokojná.
Stanovisko OVS
K postupu a kvalite prác sa vyjadrila aj vodárenská spoločnosť. „Vieme o kvalite, respektíve nekvalite na stavbe. Samozrejme, vždy podnikáme kroky na nápravu všetkých nedostatkov. V prípade, ak zistíme akékoľvek porušenie zmluvy, a teda aj vzorového technického riešenia položeného potrubia, okamžite prijímame nápravné opatrenia. V prípade nepoužitia obsypu a zásypu potrubia musí byť celá časť vymenená, opätovne urobené lôžko, položené potrubie a nanovo obsypané. Kontrolu kvality prác robia zmluvní partneri OVS, teda stavebný dozor aj zamestnanci OVS. Robíme aj tlakové skúšky potrubia, viacnásobné a opakované kamerové skúšky, prípadne kontrolné výkopy pre zistenie použitia požadovaných vrstiev vo výkope.“ Marcel Bakoš z OVS dodal, že v najbližšej dobe vykonajú kontrolné výkopy na miestach, na ktoré upozorňujú Vavrečania.
Rozkopané cesty
Zlú situáciu v obci si všimla aj polícia po dopravnej nehode, ktorá sa stala v júni tohto roku. Dôvodom malo byť údajne neoznačené miesto prác.
Polícia prišla do Vavrečky na kontrolu. Výsledok nepotešil obec ani OVS. Policajti zistili závažné nedostatky ohrozujúce bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
Pracovný úsek, v ktorom prebieha výstavba, nebol označený prenosným dopravným značením. Závažné nedostatky ohrozujúce bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky boli zistené aj pri vykonávaní spätných úprav výkopu ryhy a ukladaní vykopaného materiálu. Dočasná úprava výkopovej ryhy nebola urobená dostatočnou vrstvou štrku a náležite zhutnená. Ryhy nie sú udržiavané v úrovni pôvodnej výšky vozovky. Materiál z výkopu stavebníci ukladali na vozovku a neoznačili prenosným dopravným značením.
„Pretože nezodpovedným konaním zhotoviteľa stavby dochádza k ohrozovaniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, upozorňujeme vás, ako príslušný cestný orgán, na zistené nedostatky a žiadame prijať adekvátne právne kroky voči stavebníkovi realizujúcemu stavbu. Do 30 dní žiadame poslať písomnú správu o prijatých opatreniach,“ uvádza sa v závere policajnej správy.
„Ako mám prinútiť zhotoviteľa, aby pracoval tak, ako má?“ pýta sa starosta Peter Kružel. Požiadal miestneho majiteľa pracovného stroja, aby diery v ceste zasypal. „Zaplatiť to budeme musieť my.“
Nový, tretí termín
„Uvedenú situáciu vo Vavrečke dlhodobo riešime,“ hovorí Marcel Bakoš. „Bezodkladne sme zhotoviteľovi stavby zaslali výzvu k náprave, vykonali sme obhliadku a urobili sme kroky na zlepšenie uvedeného stavu.“
Na záver má však pre obyvateľov Vavrečky smutnú správu. „Vzhľadom na súčasné nedostatočné kapacity zhotoviteľa je predpokladaný termín ukončenia stavby a jej prevzatia v termíne október, november 2015 s odstránením prípadných chýb a nedorobkov aj v roku 2016.“
Oravská vodárenská spoločnosť si je vedomá nepriaznivého, dokonca kritického stavu. „Vyvíjame maximálne úsilie, aby bola stavba v požadovanom termíne ukončená. Zhotoviteľ stavby však momentálne nedokáže zabezpečiť pre obec potrebné kapacity tak, aby došlo k skoršiemu dobudovaniu diela.“