NÁMESTOVO. Rieka Orava meria takmer 60 kilometrov a patrí k prírodne najcennejším tokom Slovenska.
Bagre v korytách
Správa Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava (CHKO) v Námestove vypracovala projekt Spájajú nás rieky. Získala 47-tisíc eur. Priložila svojich osemtisíc a uskutočnila projekt týkajúci sa Oravskej priehrady a rieky Orava.
„Zamerali sme sa na zlepšenie vzťahu verejnosti k prírode regiónu so zreteľom na vodné prostredie,“ povedal riaditeľ CHKO Dušan Karaska. „Dôvodom výberu vôd je ich zhoršujúci sa stav.“
Upozornil, že výstavbou čistiarní odpadových vôd a znížením aplikácie chemikálií v poľnohospodárstve sa síce čistota vôd čiastočne zlepšila, naďalej však dochádza k ničeniu vodného prostredia ťažbou štrkopieskov v korytách tokov a necitlivými reguláciám.
„Vážne ohrozenie predstavujú snahy o výstavbu vodných elektrární na rieke Orave,“ dodal Karaska.
Zamerali sa na mládež
Pracovníci CHKO v rámci projektu urobili viacero aktivít, ktorých cieľom bolo zlepšenie stavu životného prostredia vôd Oravy so zameraním sa na ekovýchovu. Pripravili 20 prednášok s takmer 700 poslucháčmi a desať exkurzií s viac ako 380 účastníkmi. Zúčastnili sa ich najmä deti od materských až po stredné školy. „Atraktívnou časťou boli ukážky odchytu a krúžkovania vtáctva,“ povedal Dušan Karaska.
Ochranu vôd má podporiť aj 13-tisíc propagačných materiálov o rieke Orave, Vtáčom ostrove, Oravskej priehrade. Na nábreží rieky v Dolnom Kubíne na Bysterci, Tvrdošíne v Medvedzí, na brehu priehrady pri Ústí nad Priehradou a Edyho ranči umiestnili informačné panely o týchto vodách. V Dolnom Kubíne ľudia často prikrmujú kačice. Na tabuli si prečítajú informácie, čo im môžu ponúknuť.
„Od náletu drevín sme vyčistili Vtáčí ostrov Oravskej priehrady, ktorý prilákal k hniezdeniu stovky párov rôznych druhov čajok a kačíc,“ povedal riaditeľ CHKO. „Dúfame, že sme prispeli k zlepšeniu vzťahu obyvateľov Oravy k vodám nášho regiónu.“