Ako zástupcovia členského mesta Dolný Kubín a 23 obcí, zastúpených v Združení miest a obcí Dolná Orava sa obraciame na vás v súvislosti so zámerom Technologická linka na sanáciu hlady trosky z výroby ferozliatin spoločnosti OFZ, a. s., Istebné so žiadosťou o dôsledné posúdenie tohto zámeru príslušnými orgánmi v súlade s predpismi EIA, ktoré sú záväzné pre všetky krajiny Európskej únie.
Vítame každú iniciatívu, ktorá prispeje k zlepšenie životného prostredia dolnej Oravy.
Uvedený zámer, ktorý je predmetom posudzovania, však nemá s odstránením environmentálnej záťaže, ktorá je vedená v Registri environmentálnych záťaží ako environmentálna záťaž s vysokou prioritou, nič spoločné.
Zámer je orientovaný doslova len na získanie kovov zo skládky odpadu v Istebnom. Rovnako v rozpočtových nákladoch plánuje len náklady vo výške 20 miliónov eur na zakúpenie technologickej linky.
Odstraňovanie záťaže, rekultivácia či dokonca sanácia sa v navrhovanom zámere nikde neplánujú. A neplánujú sa v ňom ani finančné prostriedky na ich prípadnú realizáciu.
Obyvatelia mesta a obcí a ich rodiny dodnes cítia dopady na zdravie a životné prostredie z výroby ferozliatin, preto je obyvateľstvo na aktivity súvisiace s fabrikami v Istebnom a Širokej citlivé.
Dôveru nepodporil ani fakt, že prihlásenie zámeru bolo bez informovania verejnosti. Firma spustila komunikačnú kampaň až ako následok spustenia petičnej akcie proti tomuto zámeru.
Dokonca skúšobná prevádzka technologickej linky ukrajinskej výroby, narušovanie haldy odpadu a rozširovanie prašnosti z nej a prevoz nebezpečného materiálu z Istebného do Širokej v posledných mesiacoch iba upevňujú nedôveru našich občanov ku zámerom firmy.
Najmä keď zástupcovia OFZ na stretnutí s dolnokubínskymi poslancami informovali o prevoze stotisíc ton nebezpečného materiálu na jedinú skládku nebezpečného materiálu na Liptov cez celú dolnú Oravu, čo okrem prevozu na trase Istebné – Široká prispeje k šíreniu nebezpečného prachu po celej trase.
Rovnako sa obávajú rizika zamorenia podzemných vôd chránenej oblasti rieky Orava európskeho významu so spádom do obcí po toku rieky.
Celý zámer má byť realizovaný po dobu 10 rokov a prinesie okrem zisku spoločnosti OFZ, a.s., aj 17 pracovných miest.
Nedôveru vyvoláva aj to, že návrh na posúdenie vplyvov na životné prostredie vám bol odovzdaný 28. 11. 2014 a rozsah hodnotenia bol určený 30. 12. 2014, čo boli hraničné termíny korešpondujúce s prechodnými ustanoveniami novely zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov uverejnenej v zbierke zákonov pod č. 314/2014 účinnej od 1. 1. 2015.
Za uvedených okolností nesúhlasíme s horeuvedeným zámerom spoločnosti OFZ, a.s., vo forme, v akej je pripravovaný, no úprimne privítame každú ďalšiu iniciatívu spoločnosti na odstránenie záťaže, zlepšenie životného prostredia a zdravej budúcnosti našich občanov, ktorí si nás zvolili ako svojich zástupcov i zdravej budúcnosti budúcich generácií.
Členovia Združenia miest a obcí Dolná Orava budú za akúkoľvek alternatívu, ktoré bude smerovať ku komplexnému vyriešeniu environmentálnej záťaže v Istebnom a Oravskom Podzámku.