Úlohou ojedinelého dielka, ktoré vzniklo na nevyužitom pozemku pri škole na sídlisku, je poskytnúť bývanie hmyzu. Pomoc prírode prinesie úžitok aj škole – ak sa jej podarí odstrašiť hladné operence.
DOLNÝ KUBÍN. Hmyzí hotel s jedlým lesom sú dielom rodičov, učiteľov a žiakov Spojenej cirkevnej školy na Okružnej ulici na Bysterci. „Celá Európa zaznamenáva úbytok hmyzu, na sídliskách ho nevidieť skoro vôbec,“ hovorí iniciátor myšlienky Ján Šimún, ktorý predsedá spoločenstvu rodičov.
„Tento rok takmer nelietajú motýle, oravské včelstvá hynú po napadnutí klieštikmi. Hmyz je potrebný pre opeľovanie rôznych kríčkov a stromčekov, aby priniesli úrodu. Okrem toho ekologicky likviduje škodcov.“
Príbytok pre hmyz, bežný v západnej Európe, ale aj v Čechách, je na Orave novinkou.
Pestrá ponuka
Hmyzí hotel z diaľky pripomína informačnú tabuľu. Gro tvoria rôzne veľké kúsky polienok. „V dreve sú vyvŕtané diery, v ktorých hmyz môže hniezdiť,“ opisuje dielko priman osemročného gymnázia Ján Šimún. „Seno medzi klátikmi z buku, brezy, ale aj ovocných drevín slúži na zateplenie počas zimy. Keď odtiaľ hmyz vyletí, opelí stromčeky. Pre väčší hmyz slúžia dierované tehly aj rúrkovité stonky rastlín.“
Význam novinky čoskoro priblíži okoloidúcim náučná tabuľa.
Na veľkej sobotňajšej brigáde sa zúčastnila aj Jankova spolužiačka Noemi Mordelová. „Najprv sme vypleli trávu, potom sme vykopali jamy a zasadili rastliny. Neskôr sme s pani učiteľkou zapichli ku každej rastline ceduľku, aby sme vedeli, ako sa volá.“
Spoločná brigáda premenila obyčajný trávnik na jedlý les. FOTO: ARCHÍV SCŠ
Les plný noviniek
Pri hmyzom hoteli vysadili jedlý les z približne päťdesiatich drevín. „Máme tu zakrpatené aj kríčkovité stromčeky,“ hovorí priman Jakub Jozef Franek. „Napríklad čučoriedku aljašskú, ktorá sa volá muchovník hladký.“
V novom lese nechýbajú ani novinky. „Kríčkovitá višňa, extrémne mrazuvzdorná, ktorej plody sa používajú v severnej Amerike na liečenie choroby dna,“ spresňuje Ján Šimún starší. „Vznikla v Kanade vyše 50-ročným krížením mongolskej višne s európskymi a ešte nemá ustálený slovenský názov. Nachádza sa tam aj kríženec jarabiny a hlohu, anglické liesky a najnovšie odrody rôznych bobuľovín.“
Prví hostia
Peniaze na premenu školského dvora škola získala cez projekt Erazmus+. „Máme veľký areál a chceli sme urobiť niečo, o čo by sa deti mohli starať,“ povedal riaditeľ Ľudovít Mačor. „Nejaký hmyz sa do hotela už nasťahoval, dôkazom sú zalepené otvory. Zatiahnuté záclony teda svedčia o tom, že recepcia prijala prvé objednávky. Po lete budeme vedieť konkretizovať aj druhy. Pre čmeliaky, ktoré ho na jar oblietavali, plánujeme vybudovať osobitné čmelíny.“
Nájdete zatiahnuté záclony? FOTO: ARCHÍV SCŠ
Jedlý les okamžite zaujal operence. Strašiak v mikine a teplákoch zatiaľ pôsobí viac na ľudí. „Pani učiteľka išla večer poliať záhradku a jej muž sa pýtal, že kto to tam stojí so šiltovkou. Mysleli si, že telocvikár. Aj ja som sa ho zľakol. Spočiatku nebol dobre upevnený a keď zafúkal vietor, spadol. Prvé mi napadlo, že kto to tam leží a čo sa mu stalo.“
Už túto jeseň to vyzerá na celkom peknú úrodu, minimálne ríbezlí, ale aj liesok. „Deti sa nevedia dočkať, stále chodia dreviny kontrolovať,“ dodáva riaditeľ.
Možno sa aj vďaka špeciálnemu hotelu a jedlému lesu budú v septembri viac tešiť do školy.