Mesto žiada podnikateľov, aby prenajaté priestory po desiatich rokoch uviedli do pôvodného stavu.
NÁMESTOVO. Predajňu mobilného operátora na prízemí kultúrneho domu nahradí počítačový obchod. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na stredajšom rokovaní, pričom neakceptovali žiadosť súčasného prenajímateľa o zrušenie súťaže na prenájom priestorov a návrh na mimosúdne vyrovnanie.
O čo ide
Ružomberská spoločnosť Kasteling, ako prevádzkovateľ predajne Orange, využívala 106 metrov štvorcových na základe nájomnej zmluvy s firmou Janckulík, ktorá si priestor prenajímala od mesta. Janckulík na prenájme nezarábal. Pred ukončením zmluvy na dobu určitú žiadali firmy o jej predĺženie.
Mesto, argumentujúc zmenou legislatívy, ktorá káže samosprávam riešiť nájmy súťažou alebo z dôvodu osobitného zreteľa, koncom apríla vypísalo verejnú obchodnú súťaž na prenájom nebytových priestorov v Dome kultúry. Minimálnu cenu za meter štvorcový stanovilo na 75 eur, ako kritérium pre výber určilo cenu. Najvyššiu spomedzi štyroch uchádzačov ponúkol Dávid Vorčák, ktorý má v neďalekom Klinci počítačový obchod eXtreme Computers. So 137 eurami prebil firmu Janckulík, ktorá ponúkla 76 eur – toľko platila aj doteraz. Ceny nájmov v centre Námestova sa pohybujú od 60 do 100 eur.
Mesto požiadalo súčasného nájomcu, aby do 20. júna uviedol priestory do pôvodného stavu.
Nerovnosť šancí
Kasteling písomne požiadal samosprávu o zrušenie súťaže a vypísanie novej – s rovnakými podmienkami pre všetkých uchádzačov. „Nerovnosť šancí, ku ktorej podľa našich právnikov došlo, je dôvodom pre zrušenie súťaže,“ povedal poslancom konateľ Radovan Betík.
Kasteling totiž, na základe súhlasu mesta, vlani investoval do rekonštrukcie predajne vyše 47-tisíc eur. „Cenu nájomného sme kalkulovali s prihliadnutím na vynaloženú investíciu. Avšak víťazný uchádzač mal za to, že priestory budú v pôvodnom stave, tak ako sa nachádzali pred nami vykonanými nákladnými rekonštrukciami.“
Podmienky súťaže preto firma považuje za účelové a zavádzajúce. „Ak by sme predložili ponuku bez prihliadnutia na vykonanú rekonštrukciu, bez akýchkoľvek pochýb by sme zvažovali ponúknutie vyššej ceny.“
Plytvanie zdrojmi
Odvolávajúc sa na judikát Najvyššieho súdu pre obdobné prípady, Kasteling upozornil plénum, že ak prenajímateľ dal súhlas so zmenou, ale nezaviazal sa k úhrade nákladov, môže nájomca požadovať po skončení nájmu protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci. „Požiadavku mesta na uvedenie nebytových priestorov do pôvodného stavu považujeme za nelogické a absurdné plytvanie ľudskými a finančnými zdrojmi.“
Kasteling preto bude požadovať od samosprávy spomínaných 47-tisíc eur, ktoré minul na obnovu predajne. Ďalších 17 500 eur, čo sú investície po odpisoch, si nárokuje firma Janckulík. Vedúci predstavitelia samosprávy sumy spochybnili. „Za to dnes postavíte dom,“ povedal prednosta mestského úradu Milan Rentka.
Protistrana argumentuje znaleckým posudkom, pričom je ochotná podieľať sa na vypracovaní nového.
Nenecháme sa vydierať
Pri vypísaní súťaže si Námestovo vyhradilo právo žiadny návrh neprijať alebo zrušiť súťaž bez uvedenia dôvodu. Mesto ale tvrdí, že firmy nemajú nárok na nič.
„Z nájomnej zmluvy, ktorá skončila po desiatich rokoch, nevyplývajú pre nás žiadne záväzky,“ povedal primátor Ján Kadera. „Necítime sa byť dlžní, o to viac, že zmluvu na dobu určitú požadovali oni. Súhlas na prerábanie dostali v zmysle stavebného zákona, nie nájomnej zmluvy. Cieľom súťaže je získať čo najvýhodnejšiu ponuku. Súťaž prebehla, víťaz ponúkol pomaly raz toľko ako súčasný nájomca. Ak si spoločnosť Orange nedokáže v meste zabezpečiť priestory, je to jej problém. My predsa nemôžeme nikoho uprednostňovať. Priestor jednoducho patrí víťazovi. Ide o princíp. Nenecháme sa vydierať vyhrážkami o súdoch. To potom môžeme zrušiť všetky súťaže.“
Bola to iba chodba
V prípade, že sa zmluvné strany nedohodnú inak, povinnosťou nájomcu je odovzdať priestor v pôvodnom stave, s prihliadnutím na obvyklé opotrebovanie.
„Bola to iba chodba,“ upozornil poslancov Igor Janckulík. „My sme z nej vybudovali priestor pre samostatnú prevádzku. Nebola tam elektrická prípojka, kanalizácia, kúrenie, voda, priečky, podlaha, strop, klimatizácia ani bezbariérový osobitný vchod s automatickými dverami. Navyše pergola pred kultúrnym domom bola v havarijnom stave. Určite tu mohol byť použitý osobitný zreteľ, z dôvodu veľkej investície do priestorov, a zároveň ponechania služby pre celý okres.“
Igor Janckulík, podnikateľ, a zároveň krajský poslanec, tlmočí mestu nespokojnosť s podmienkami súťaže na prenájom priestorov.
Keďže firma Janckulík bola v kultúrnom dome prvá, návrat k chodbe by ovplyvnil aj ďalších nájomníkov – kaderníctvo, textil a napokon aj samotný kulturák.
„Chcete nám povedať, že ak si urobíte podlahu zo zlatých tehál, máte právo žiadať od nás desať miliónov eur?“ pýtal sa podnikateľov poslanec Silvester Habiňák. On aj viacerí poslanci označili postup firiem za vydieranie.
Pred konečným rozhodnutím navrhol poslanec Marián Grígeľ prestávku. Po jej skončení zastupiteľstvo odobrilo výsledky súťaže v prospech Dávida Vorčáka. Dostal zmluvu na dobu neurčitú s trojmesačnou výpovednou lehotou.
Zariadim sa
Víťaz súťaže bol stručný. Uviedol, že jeho firma je na trhu desať rokov, zamestnáva štyroch ľudí.
„Som si vedomý toho, že keď sa nedohodneme, nebudú tam ani steny, ani dvere,“ povedal Dávid Vorčák. „Zariadim sa podľa toho. Zainvestujem a budem tam dlhodobo.“
Súčasným nájomcom bol ochotný kompenzovať maximálne šesťtisíc eur. „Približne toľko ma bude stáť prerobenie priestorov.“
Igor Janckulík zdôrazňuje, že to nie je pravda. „Iba za vonkajšie bezpečnostné sklá osadené v teplom hliníku zaplatí 10-tisíc eur, a to nehovorím o dverách.“
Pekný darček na leto
Na rokovanie prišli aj zamestnanci predajne, dokopy ich je osem. „Zrejme prídeme o prácu,“ povedal Milan Čierny, ktorý pracuje vo firme 13 rokov. „Mesto nám pripravilo pekný darček na leto.“
Sklamaná bola aj Petra Pajtová. „Pred rokom nám prerábali predajňu a teraz máme odísť.“
Na rokovanie mestského zastupiteľstva prišli aj zamestnanci mobilného operátora. Odchádzali sklamaní.
Pracovníkov mrzí, že mesto nezobralo do úvahy, že preň z Nadácie Orange v minulosti získali tritisíc eur. „Snažili sme sa a takto sa ku nám zachovali,“ povedala Žaneta Buchová. „Dlhé roky spolu pracujeme, je to pre nás veľmi ťažká situácia.“
Zastupiteľstvo rozhodlo v stredu, priestory bolo treba uvoľniť do soboty. O ďalších krokoch nespokojných podnikateľov rozhodnú ich právnici.