NÁMESTOVO. Moje pracovné miesto vzniklo na začiatku mája. Mesto aj podnikatelia sa zhodli v tom, že cestovnému ruchu sa musí venovať jeden človek profesionálne, aby to bolo efektívne. Určite nepočítam s tým, že mojou zásluhou v Námestove do roka vyrastie akvapark, na Magurku pôjde štvorsedačka a postavíme päťhviezdičkový hotel. Všetky štáty okolo sú nám príkladom v tom, že v cestovnom ruchu musíme vychádzať z histórie a tradície.
Vyštudovala som cestovný ruch a na Orave v ňom pôsobím pätnásť rokov. V roku 2001 sme v Rabčiciach založili občianske združenie Pod Babou horou na podporu trvaloudržateľného cestovného ruchu, do ktorého neodmysliteľne patrí folklór, tradície a remeslo. Bola som koordinátorkou grantového programu Život na vidieku. Organizujeme s manželom rôzne exkurzie a teambuildingy, kde hosťom predvádzame výrobu syra od podojenia ovce až po odvarenie žinčice, spracovanie ovčej vlny, učíme ich piecť miestnu tradičnú dobrotu moskole – posúchy upečené na platni starej pece. Vždy si spolu zaspievame nejakú goralskú pieseň. Tak majú naši hostia aspoň malú predstavu o tom, ako sa kedysi žilo. Na túto činnosť sme v minulosti dostali aj niekoľko grantov.
Katarína Turácová FOTO: ARCHÍV KT
Klaster je potrebný
Mojou prvou úlohou je aktívna činnosť v Klastri Orava. Námestovo je členom predstavenstva Klastra Orava. Môže tak priamo rozhodovať o spoločnej marketingovej stratégii a rozdeľovaní finančných prostriedkov získaných zo štátnej dotácie. To je prvá možnosť, ako vliať do turizmu v Námestove financie. Niektorým sa zdá klaster nepotrebný, ale opak je pravdou. Záujmové združenia turizmu fungujú všade vo svete. Dávno pochopili, že spolu sa plánuje a podniká lepšie. Som veľmi rada, že časy, keď chcel každý robiť všetko sám, sú už za nami. Takisto karta zliav, ktorú klaster ponúka, je prevzatá zo zahraničia. Kamkoľvek idete na dovolenku, všade ju ponúkajú. Je to účinný nástroj, ako hosťa udržať v regióne dlhšie a ponúknuť mu viac služieb.
Nejde o letáky
Úlohou klastra je ponúkať svojim členom aj možnosť zúčastniť sa na výstavách cestovného ruchu na Slovensku aj v zahraničí. Tam nejde o rozdávanie letákov, ide o nadviazanie partnerstiev, získanie kontaktov a o možnosť odkukať dobré nápady z iných regiónov. Partnerstvá sú zas potrebné na budovanie cezhraničných spoluprác na podávanie projektov. Klaster svojich členov vzdeláva, môžu sa zúčastňovať na konferenciách a školeniach. Napríklad 22. júna idem na konferenciu o prírodnom cestovnom ruchu, ktorú organizuje úrad vlády v spolupráci so Švajčiarmi. Z Oravy sa tam dostanú len členovia klastra. Ďalšou dôležitou organizáciou, ktorá sa teraz buduje, je Miestna akčná skupina Biela Orava zložená so samospráv, neziskových organizácii a podnikateľov. Ak bude schválená, je to ďalší krok k získavaniu financií do nášho regiónu, určite aj do oblasti cestovného ruchu.
Boli by ste prekvapení
Druhá úloha je vytvoriť pestrú a zaujímavú ponuku služieb pre hostí. Boli by ste prekvapení, koľko zaujímavých služieb ponúkame. Problém je v tom, že hostia sa o nich nedozvedia cielene, ale náhodou. V Námestove sa dá prenajať čln, letieť rogalom či balónom. Ak je zlé počasie, je tu možnosť vyskúšať si výrobu misky na hrnčiarskom kruhu, vyrobiť si drôtený šperk, skúsiť si niečo vyrezať z dreva alebo vyrobiť z ovčej vlny, podojiť kravu, naučiť sa ťahať korbáče, stráviť večer pri goralskej muzike, naučiť sa hrať na gajdy, nabrať si jedinečnej liečivej slanej vody z jodo-brómového prameňa.
Na Oravskej priehrade nechýba adrenalín. FOTO: MICHAL GLONEK
O oravskej prírode a jej raritách vám pútavo porozprávajú pracovníci CHKO Horná Orava. Zavedú vás na rašelinisko, prevedú vás na Piľsko či náučným chodníkom na Babiu horu. Máme bowling, squash, spinning, na amfiteátri na Nábreží sa celé leto koná nejaký zaujímavý program. Minulý rok sa premietalo večerné kino a jedna podnikateľka, ktorá sa z okna svojej reštaurácie každý deň pozerá na amfiteáter, sa o tom dozvedela, až keď to videla na vlastné oči.
Sila a potenciál sme my
Rada by som sprístupnila históriu formou prezentácie najtypickejšieho remesla Hornej Oravy – plátenníctva. Hľadáme priestor pre malé múzeum, ktoré v meste určite chýba. Mesto buduje náučný chodník z Nábrežia na Studničku. Cez Námestovo prechádza medzinárodná cyklotrasa z Dolného Kubína do Poľska, cez Slanicu prechádza cyklomagistrála z Liptova do Poľska. Určite máme záujem vybudovať aj cyklochodník až do Ústia. Všetko, čo som menovala, chceme spropagovať a informovať podnikateľov, aby to ponúkali svojim hosťom. Samozrejme, budem písať aj projekty a reagovať na výzvy v programovacom období 2014-2020. Aj keď je už rok 2015, výzvy sa začínajú rozbiehať len teraz. Sme otvorení každému nápadu a podnetu, aj konštruktívnej kritike.
Nepýtajme sa, prečo by som to mal robiť ja. Radšej si položme otázku, prečo by som nemohol pomôcť aj ja. Uvedomme si, že my, ľudia, sme najväčšia sila a potenciál regiónu. Je len na nás, či budeme spolupracovať na jeho rozvoji, alebo ostaneme ľahostajní a necháme ho stagnovať.
Deň pre všetkých
Kto má záujem dozvedieť sa, čo všetko Námestovo ponúka, nech sa páči, pozývame vás na Deň pre všetkých. Najväčší neziskový festival na Slovensku sa chystá v nedeľu 28. júna na Nábreží pri amfiteátri. Vďaka tomu, že náš región má neskutočne šikovných a tvorivých mladých ľudí, ktorí celý festival organizujú, a ochotných podnikateľov, ktorí ho sponzorujú, okrem fantastickej hudby tam nájdete všetko, čo Námestovo ponúka, okrem iného aj remeselníkov, folklór a po vlaňajšom úspechu si opäť budete môcť upiecť moskoľ. Veľa ľudí pritom s nostalgiou spomínalo na detstvo. Minulý rok v Námestove vznikla aj sympatická kuchárska knižočka s najtypickejšími tradičnými oravskými receptami. Na festivale ju budeme ponúkať aj tento rok.
FOTO: ARCHÍV KT
Autor: Katarína Turácová