ZÁBIEDOVO. Nový zákon o odpadoch, ktorý začne platiť od budúceho roka, rezonoval na minulotýždňovom rokovaní Združenia miest a obcí Hornej Oravy (ZMOHO). O chystaných zmenách šéfovia samospráv diskutovali s Gabrielou Kraushuberovou, manažérkou pre samosprávu bratislavskej organizácie Natur-Pack, ktorá zastupuje takmer šesťdesiat percent dovozcov a výrobcov produktov.
Overia funkčnosť a nákladovosť
Kým doteraz triedený odpad odchádzal z dedín na základe zmluvy samosprávy so zberovou spoločnosťou, od budúceho roka bude mať do toho čo povedať aj organizácia zodpovednosti výrobcov. Tak sa bude volať organizácia zastupujúca výrobcov a dovozcov produktov, ktorej ministerstvo udelí autorizáciu. Podmienkou je získať čo najviac zmlúv s obcami. „Faktúry za separované zložky už nebude platiť obec,“ vysvetlila starostom manažérka. „Zberová spoločnosť ich bude posielať priamo organizácii. Predpokladáme, že výrazne ušetríte.“
Organizácií, ktoré zastupujú výrobcov, je na Slovensku trinásť. Každá samospráva by si mala do konca roka jednu vybrať a podpísať s ňou zmluvu o budúcej zmluve. „Podľa zákona bude organizácia oprávnená overiť v obci funkčnosť a nákladovosť triedeného zberu. Na základe zistení bude môcť zberovej spoločnosti navrhnúť zmeny a zlepšenie systému.“
Zníženie poplatkov nepredpokladajú
Ministerstvo si od zákona sľubuje viac vytriedeného odpadu. „Minister Peter Žiga hovorí, že možnosť zníženia výdavkov v oblasti odpadového hospodárstva až o jednu tretinu by mohla priniesť rovnaké zníženie poplatkov za odpad,“ hovorí predseda ZMOHO Ján Banovčan. „Je to dezinformácia, pretože v našom regióne všetky obce doplácajú na odpad, čo znamená, že poplatky od obyvateľov sú nižšie ako výdavky. Čiže od zmeny očakávame predovšetkým zníženie doplatku z obecného rozpočtu. K zníženiu poplatku by mohlo dôjsť tam, kde sú všetky náklady na odpadové hospodárstvo započítané do miestneho poplatku za odpad, ale to sa týka miest a obcí kde je poplatok na úrovni 25 až 30 eur na osobu ročne.“
Čo sú obvyklé náklady
Hoci nový zákon o odpadoch platí od januára 2016, rozšírená zodpovednosť výrobcov vybraných produktov sa v praxi prejaví neskôr. „Až v marci sa rozhodne o získaní autorizácií, čiže finančný efekt spadá do obdobia druhého polroka 2016,“ povedala Gabriela Kraushuberová. „To znamená, že až v druhom polroku by sme mohli začať šetriť na nákladoch na separovaný zber,“ poznamenal trstenský primátor Juraj Bernaťák. „Stále nie je jasné, v akej výške má organizácia zodpovednosti výrobcov prevziať financovanie separovaného odpadu,“ upozorňuje Ján Banovčan. „Zákon uvádza termín obvyklé náklady, ktoré zatiaľ nikto nedefinoval. My tvrdíme, že by to mali byť vysúťažené náklady, keďže vo verejnom obstarávaní vyhrala firma s najnižšou ponukou.“
Skládky zaplatia všetci
Obciam sa nepáči, že v zákone ostala povinnosť obcí odstraňovať čierne skládky z katastra. „Zdôvodnenie znie, že vlastník z Prešova nemôže zodpovedať za to, že mu niekto na jeho lúku na Orave doviezol odpad,“ povedal zábiedovský starosta. „No ak štát preniesol na vlastníka z Prešova zodpovednosť za invázne rastliny, ktoré mu rastú na tej istej oravskej lúke, malo by to platiť aj pri odpade. Podľa zákona by sme náklady na likvidáciu čiernych skládok mali preniesť do poplatku občanom na ďalší rok. Nie je fér, aby sme sa všetci skladali na starostlivosť o cudzí majetok a keď raz budeme chcieť stavať cestu, cintorín, ihrisko alebo materskú školu na takomto pozemku, zaplatíme zaň majiteľovi ťažké peniaze.“