TRSTENÁ. Preventívne opatrenia na ochranu pred povodňami na toku Trsteník. Na tento projekt schválilo ministerstvo životného prostredia Trstenej 1,413 milióna eur. V zmysle pravidiel by mesto doplatilo päť percent, teda zhruba 74-tisíc eur. Teraz musí až 424-tisíc.
Všetko je inak
Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekt mesto podpísalo. Rovnako zmluvu so zhotoviteľom diela.
Slovenská agentúra životného prostredia následne kontrolovala dokumentáciu z verejného obstarávania na stavebné práce. Zistila nesúlad so zákonom o verejnom obstarávaní.
Výsledkom je finančná oprava vo výške 25 percent z vysúťaženej sumy, čo znamená, že 350-tisíc eur neuznala, a musí ich doplatiť mesto. Projekt podávalo predchádzajúce vedenie.
Prijímateľ nepreukázal spôsob určenia predpokladanej hodnoty zákazky, suma nebola totožná so sumou v rozpočte projektovej dokumentácie, na ktorú sa odvolával. To je len jeden z dôvodov, prečo.
„Členovia komisie verejného obstarávania nepreukázali ani odborné vzdelanie ani odbornú prax,“ doplnil primátor Juraj Bernaťák. „Nesprávne vyhodnotili podmienky účasti záujemcov o zákazku. Nesedeli lehoty splatnosti faktúr ani niektoré termíny plnenia medzi zmluvou o dielo a súťažnými podkladmi.“
Mesto toľko nedá
O tak veľkom zásahu do rozpočtu rokovali minulý týždeň poslanci. „Celá situácia ma mrzí, pretože regulácia Trsteníka v meste je potrebná,“ hovorí primátor. „Musíme chrániť majetok občanov, bez úpravy potoka to v prípade prívalových dažďov nedokážeme.“
Poslanci sa obávajú aj ďalšieho prípadného navýšenia nákladov počas realizácie projektu. K 424-tisícom môžu pribudnúť ďalšie.
S podpísaním Dodatku k základnej zmluve zastupiteľstvo nakoniec nesúhlasilo. Mesto už poslalo list ministerstvu.
„Momentálne teda do projektu nejdeme. Nevzdávame to však, komunikujem s dodávateľom. Je na ňom, či využije nejaké možnosti námietok.“
Čo dalej?
V prípade, že by ministerstvo životného prostredia urobilo v Dodatku úľavy, poslanci sa ním budú zaoberať znova.
Realizáciu navyše ohrozuje aj termín zazmluvneného ukončenia stavby – koniec tohto roka.
Získané finančné prostriedky mali byť použité na zväčšenie prietoku Trsteníka a zastabilizovanie brehov a dna tak, aby sa zamedzilo ďalším eróziám. Potok podmýva svahy a zasahuje už aj do okolitých pozemkov. Postupom času tam zapríčiňujú povodne čoraz väčšie škody.
„Ak by sa náš vklad neznížil, budeme sledovať ďalšie výzvy, ktoré by sme mohli s pripravenou dokumentáciou využiť,“ dodal primátor.