Zrekonštruovaná miestnosť mala premiéru minulý týždeň.
PÁRNICA. „Väčšina školských prác mi zavadzia v garáži,“ hovorí Matej Rabada, ktorý si v dedine nedávno otvoril modrotlačiarsku dielňu. V snahe dať zmysel praktickej diplomovej práci na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave oslovil obec. Spoločné dielo výtvarníka a samosprávy bude ľuďom slúžiť dlhé roky.
Mapa z modrotlače
Sobášna sieň z roku 1980 dostala nový šat. Priečelie zdobí kataster Párnice z modrotlače na 16 paneloch. „Pre modrotlač je typický pravidelne sa opakujúci vzor,“ povedal Matej. „Najťažšie preto bolo vytvoriť mapu. Každý obdĺžnikový panel je samostatnou kompozíciou, pričom spolu tvoria poprepájaný celok. Urobiť to tak, aby všetko sedelo, aby železnica ani rieka neskákali, bolo náročné.“
[content type="avizo-clanok" id="7836280" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/56/5634501/5634501.jpeg?rev=2"]Novú sieň zdobí modrotlač[/content]
Štátny znak, vytvorený osobitne, je prišitý na jednom z panelov. „S výsledkom som spokojný. Priestor sa opticky zväčšil a odľahčil. Samozrejme, vždy je čo vylepšovať, ale myslím si, že sa nám podarilo urobiť veľa muziky za málo peňazí. Pomohlo mi, že pôvodný mobiliár stále vyzerá dobre. Stačilo ho prelakovať.“
Čisto, ľahko, noblesne
Rekonštrukcia prišla obci vhod. „Čistenie textílií v pôvodnej sieni bolo v podstate nemožné, pretože boli nalepené na stenách,“ povedala starostka Milada Antalová. „Po viac ako tridsiatich rokoch boli jednoducho špinavé. Keď prišiel Matej s návrhom zrekonštruovať sálu a obliecť ju do modrotlače, hneď som súhlasila.“
Pôvodná miestnosť slúžila dedine vyše tridsať rokov. FOTO: ARCHÍV OcÚ
Obec odstránila pôvodné textílie, vystierkovala a vymaľovala čelnú stenu aj panely a obnovila parkety. „Pôvodný Matejov návrh bol úplne iný, panely zdobili rôzne vzory,“ prezrádza starostka. „Výrobu skomplikoval štátny znak na priečelí, ktorý bol našou jedinou podmienkou. Matejovi potom napadlo, že lepším podkladom bude katastrálna mapa.“
Bočné panely ostali biele, pribudli záclony a závesy z modrotlače. „Sieň na mňa pôsobí čisto, ľahko a zároveň noblesne.“
Široko-ďaleko najkrajšia
„V tejto sieni sme sa v roku 1992 brali,“ zaspomínali si manželia Smolkovci, ktorí sa do dediny prisťahovali pred necelými dvomi rokmi. Minulú stredu prišli znovu – s dcérkou Zuzankou. Narodila sa vlani v septembri, okrem rodičov ju doma vítali dvaja dospelí bratia. „Pán Boh to tak naplánoval, my sme to prijali a radujeme sa z toho.“
Prvou udalosťou v novej obradnej sieni bolo vítanie detí. FOTO: LŠ
Nová sobáška sa im páčila. „Je živšia a svetlejšia. Sme tu noví a pekné uvítanie nám dobre padlo.“
K novým Párničanom patria aj Čutkovci. Život na dedine, kde si nedávno postavilo dom, si pochvaľujú. „Každý deň máme nedeľu.“ Na vítanie detí prišli so synom Maroškom. „Riadne oživenie, dostala moderný šmrnc,“ povedal na margo siene Drahomír Čutka.
Najmenší Párničania s rodičmi a starostkou Miladou Antalovou (vpravo). FOTO: LŠ
„Myslím si, že máme široko-ďaleko najkrajšiu obradnú miestnosť a sme na ňu hrdí,“ teší sa Milada Antalová. „Pozývame aj záujemcov z iných obcí. Verím, že keď ju uvidia, povedia si, že práve toto je miesto, kde by sa radi zosobášili.“