Hoci sú menšie ako ich tropické kolegyne, v kráse za nimi rozhodne nezaostávajú.
DOLNÝ KUBÍN. Polovica z osemdesiatich druhov alebo poddruhov orchideí, ktoré sa vyskytujú na Slovensku vo voľnej prírode, rastie v Národnom parku Malá Fatra (NP) a v jeho ochrannom pásme. „Patria do veľkej skupiny vstavačovitých, v latinčine Orchidaceae,“ spresňuje Anna Dobošová, botanička Správy NP vo Varíne.
Medzi bohaté lokality v oravskej časti Malej Fatry, ktorá tvorí približne tretinu národného parku, patrí napríklad Zázrivá – Biela aj Medziholie.
Živí ich huba
Vzácne rastliny sú známe hlavne z kvetinárstiev a veľa ľudí ich pestuje za oknom. Pritom rastú na lúkach, holiach i v lese. „Stačí sa len rozhliadnuť,“ radí botanička. „Naše orchidey majú väčšinou menšie kvety, keď sa však lepšie prizrieme, zistíme, že sú rovnako krásne ako kvety známych tropických orchideí.“
Hmyz lákajú pestrými farbami, vôňou alebo nektárom. „Rozmnožujú sa veľkým množstvom ľahučkých semien roznášaných vetrom. Semenáčiky však prežijú len v prítomnosti huby, ktorá ich živí nielen v prvých rokoch, ale často aj počas celého života. Aj preto sú veľmi citlivé na zmeny prostredia a patria medzi najohrozenejšie druhy rastlín.“
Kruštík hnedočervený láka hmyz vanilkovou vôňou. FOTO: ANNA DOBOŠOVÁ
Vábi nočné motýle
Prvou lúčnou jarnou orchideou je prstnatec bazový, charakteristický pestrou škálou farieb. „Od žltých cez odtiene ružovej po tmavočervenú,“ spresňuje botanička. „Na podhorských lúkach rastie prstnatec Fuchsov. Prstnatce majú pod zemou hľuzu podobnú dlani s prstami. Vemenník dvojlistý, ktorý má v dlhej ostrohe nektár, rozvoniava najmä večer, čím láka svoje opeľovače – nočné motýle. Pomerne hojne sa na lúkach vyskytujú päťprstnice obyčajné a voňavé päťprstnice hustokveté. Vanilkovou vôňou láka hmyz kruštík hnedočervený, rastúci na suchších lúkach a v okolí vápencových skál.“
Päťprstnica hustokvetá rastie na lúkach a mokradiach. FOTO: ANNA DOBOŠOVÁ
Klamlivé kvety
V Zázrivej aj v okolí Párnice na jar a v skorom lete rozkvitá tmavoružový vstavač mužský. „Vstavače majú klamlivé kvety - hmyz lákajú krásnou farbou, ale za opelenie nič neponúkajú,“ vysvetľuje Anna Dobošová. „Niektoré orchidey, ako hojný bradáčik dvojlistý alebo vzácnejší vemenníček obyčajný, sa dajú ľahko prehliadnuť, lebo ich kvety sú drobné a zelenkasté. Hmyzovník muchovitý zabezpečuje svoje opeľovanie vábením samčekov blanokrídlovcov vôňou totožnou s feromónmi ich samičiek, ktorým sa kvet podobá farbou aj tvarom.“
Klenoty
Medzi najkrajšie lesné orchidey patrí črievičník papučkový, ktorý rastie v svetlých bučinách.
„Má žltý krčiažtekový pysk a tri hnedofialové lupene. Ľudia, ktorí sa o jeho krásu nechcú deliť, ho často trhajú a vykopávajú.“
Črievičník papučkový patrí k najkrajším, a žiaľ aj k najvykopávanejším orchideám. FOTO: ANNA DOBOŠOVÁ
V lesoch na vápencovom podklade zas nájdeme prilbovky, ružovú, bielu a dlholistú s dvojcentimetrovými kvetmi. „Niektoré lesné orchidey, ako hniezdovka a korálica, sú nezelené a bezlisté. Tieto druhy sú úplne závislé na hube, ktorá prerastá ich korene a živí ich. Pre mokrade je typický tmavoružový prstnatec májový. Kruštík močiarny s hnedoružovobielymi, pekne tvarovanými kvetmi, takisto patrí k našim najkrajším orchideám.“
Prilbovka ružovú nájdeme v lesoch na vápencovom podklade. FOTO: ANNA DOBOŠOVÁ
Botanička Anna Dobošová považuje orchidey za klenoty prírody. „Mnohé európske krajiny nám ich závidia. Aby sme sa z nich mohli tešiť, treba ich chrániť a takisto prostredie, kde žijú a od ktorého sú závislé.“
Odhliadnuc od rizika nemalej pokuty, vykopanie voľne rastúcich orchideí s cieľom presadiť ich do záhrady pri dome zvyčajne končí neúspechom.
O Veľký Rozsutec sa delí Párnica a Terchová
Pri písaní článku o orchideách nás o čosi viac ako inokedy zamestnal domicil – čiže miesto vydania. O Zázrivej – Bielej niet pochýb, ale kam patrí Medziholie?
„Od rázcestia až po časť lesa v smere turistického chodníka do Bielej patrí Medziholie do katastra Párnice,“ povedal dolnokubínsky architekt Ján Kubina. „Končí asi v polovici medzi vrcholom a Medzirozsutami – tam začína kataster Zázrivej. Malý Rozsutec stojí v katastri Terchovej, takže Zázrivčania Rozsutce nemajú, iba úbočia.“
Vrchol Veľkého Rozsutca, vysoký 1609,7 metra, sa nachádza na rozhraní katastrov Párnice a Terchovej. „Otázka znie, ktorý vrchol je vlastne najvyšší a kadiaľ presne ide katastrálna hranica, mala by ísť po hrebeni. Ale ak nejde o súdny spor, tak možno bez problémov tvrdiť, že katastre oboch obcí siahajú do výšky 1610 metrov.“
Katastrálne hranice. Veľký Rozsutec delí Oravu od Horného Považia. FOTO: JK
lš